Den danske U21-landsholdsmålmand Oliver Christensen har leveret så gode og så stærke præstationer de seneste par år, at “Gribben” denne sommer kan forlade Odense-klubben OB.
Der er interesse for målmanden, hvor 2. Bundesliga-klubben Hamburger SV på rygteplan er meldt meget interesseret, men spørgsmålet er selvfølgelig, om en klub vil betale den pris, OB kræver.
Målmanden kan købes, bekræfter OB’s sportschef, Michael Hemmingsen. Der er dog et væsentligt men, og det er et spørgsmål om pris.
– Sådan er det med alle vores spillere. Hvis vi synes, det er en god idé, og alle parter synes, det er en god idé, så kan løsningen være sådan (at man sælger, red.). Oliver har jo et højt niveau og har haft det i lang tid, så han er jo attraktiv, og det er ligesom der, den er. Det forholder vi os til. Men vi er rigtig, rigtig glade for, at han står på mål for OB, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk om de seneste uges rygter omkring “Gribben”.
Den 22-årige fynbo har kontrakt med OB frem til sommeren 2023, og Odense-klubben kan med god ro i sindet kræve en stor sum penge, for “Gribben” har været stærk de seneste par år.
HSV har allerede været aktive i det danske marked denne sommer, hvor man har lejet angriber Mikkel Kaufmann i FC København.
Ifølge det tyske medie Bild er HSV kun klar til at byde 2,5 millioner euro – det svarer til omkring 18,5 millioner danske kroner – mens Hamburger Abendblatt har skrevet, at HSV kun vil betale 15 millioner kroner. OB’s krav for at sælge keeperen skal være på 22 millioner, og meldingen er lige nu i tyske medier, at HSV har opgivet at hente Oliver Christensen.
Men måske kan tingene ændre sig, når man kommer længere hen i transferivnduet.
Michael Hemmingsen vil ikke garantere, at målmanden er at finde i OB i efteråret.
– Det kan man jo aldrig vide, lyder svaret.
OB har yderligere to keepere i truppen i form af Sayoba Mandé og Hans Christian Bernat. Så man er dækket ind, hvis det bliver til et salg af keeperen.
Fynboerne har under Andreas Alm indledt sæsonen med fire point for to kampe efter sejr i Herning over FC Midtjylland og 1-1 ude mod Randers.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
MEDIE
