Den danske U21-landsholdsmålmand Oliver Christensen har leveret så gode og så stærke præstationer de seneste par år, at “Gribben” denne sommer kan forlade Odense-klubben OB.
Der er interesse for målmanden, hvor 2. Bundesliga-klubben Hamburger SV på rygteplan er meldt meget interesseret, men spørgsmålet er selvfølgelig, om en klub vil betale den pris, OB kræver.
Målmanden kan købes, bekræfter OB’s sportschef, Michael Hemmingsen. Der er dog et væsentligt men, og det er et spørgsmål om pris.
– Sådan er det med alle vores spillere. Hvis vi synes, det er en god idé, og alle parter synes, det er en god idé, så kan løsningen være sådan (at man sælger, red.). Oliver har jo et højt niveau og har haft det i lang tid, så han er jo attraktiv, og det er ligesom der, den er. Det forholder vi os til. Men vi er rigtig, rigtig glade for, at han står på mål for OB, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk om de seneste uges rygter omkring “Gribben”.
Den 22-årige fynbo har kontrakt med OB frem til sommeren 2023, og Odense-klubben kan med god ro i sindet kræve en stor sum penge, for “Gribben” har været stærk de seneste par år.
HSV har allerede været aktive i det danske marked denne sommer, hvor man har lejet angriber Mikkel Kaufmann i FC København.
Ifølge det tyske medie Bild er HSV kun klar til at byde 2,5 millioner euro – det svarer til omkring 18,5 millioner danske kroner – mens Hamburger Abendblatt har skrevet, at HSV kun vil betale 15 millioner kroner. OB’s krav for at sælge keeperen skal være på 22 millioner, og meldingen er lige nu i tyske medier, at HSV har opgivet at hente Oliver Christensen.
Men måske kan tingene ændre sig, når man kommer længere hen i transferivnduet.
Michael Hemmingsen vil ikke garantere, at målmanden er at finde i OB i efteråret.
– Det kan man jo aldrig vide, lyder svaret.
OB har yderligere to keepere i truppen i form af Sayoba Mandé og Hans Christian Bernat. Så man er dækket ind, hvis det bliver til et salg af keeperen.
Fynboerne har under Andreas Alm indledt sæsonen med fire point for to kampe efter sejr i Herning over FC Midtjylland og 1-1 ude mod Randers.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADETS DOM
