OB klar til salg af stjerne, hvis prisen er god

OB kan stå i en situation, hvor man skal træffe en beslutning i forhold til keeper Oliver Christensen. Målmanden er i høj kurs i udlandet, erkender sportschefen.



Den danske U21-landsholdsmålmand Oliver Christensen har leveret så gode og så stærke præstationer de seneste par år, at “Gribben” denne sommer kan forlade Odense-klubben OB.

Der er interesse for målmanden, hvor 2. Bundesliga-klubben Hamburger SV på rygteplan er meldt meget interesseret, men spørgsmålet er selvfølgelig, om en klub vil betale den pris, OB kræver.

Målmanden kan købes, bekræfter OB’s sportschef, Michael Hemmingsen. Der er dog et væsentligt men, og det er et spørgsmål om pris.

– Sådan er det med alle vores spillere. Hvis vi synes, det er en god idé, og alle parter synes, det er en god idé, så kan løsningen være sådan (at man sælger, red.). Oliver har jo et højt niveau og har haft det i lang tid, så han er jo attraktiv, og det er ligesom der, den er. Det forholder vi os til. Men vi er rigtig, rigtig glade for, at han står på mål for OB, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk om de seneste uges rygter omkring “Gribben”.

Den 22-årige fynbo har kontrakt med OB frem til sommeren 2023, og Odense-klubben kan med god ro i sindet kræve en stor sum penge, for “Gribben” har været stærk de seneste par år.

HSV har allerede været aktive i det danske marked denne sommer, hvor man har lejet angriber Mikkel Kaufmann i FC København.

Ifølge det tyske medie Bild er HSV kun klar til at byde 2,5 millioner euro – det svarer til omkring 18,5 millioner danske kroner – mens Hamburger Abendblatt har skrevet, at HSV kun vil betale 15 millioner kroner. OB’s krav for at sælge keeperen skal være på 22 millioner, og meldingen er lige nu i tyske medier, at HSV har opgivet at hente Oliver Christensen.

Men måske kan tingene ændre sig, når man kommer længere hen i transferivnduet.

Michael Hemmingsen vil ikke garantere, at målmanden er at finde i OB i efteråret.

– Det kan man jo aldrig vide, lyder svaret.

OB har yderligere to keepere i truppen i form af Sayoba Mandé og Hans Christian Bernat. Så man er dækket ind, hvis det bliver til et salg af keeperen.

Fynboerne har under Andreas Alm indledt sæsonen med fire point for to kampe efter sejr i Herning over FC Midtjylland og 1-1 ude mod Randers.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Forhandler med storklub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3