OB fik sig igen i denne sæson en flot start på Superligaen, da de slog FC Midtjylland med 2-1 på udebane. Sådan noget er selvfølgelig altid rart, men fynboernes forsvarsspiller Kasper Larsen mener nu alligevel, at sejren var lidt vigtigere end normalt.
Det fortæller han om på OB’s hjemmeside.
– Det er dejligt, at vi er kommet godt fra start, og det betyder selvfølgelig, at humøret er højt hos os. Sejren var rigtig vigtig, fordi vores startprogram på papiret er svært, og derudover har vi til denne sæson sat en masse nye ting i gang her i klubben, siger han og fortsætter:
– Der er kommet nye folk ind på vigtige positioner, og derfor er det ekstra dejligt, at vi allerede i første runde fik en følelse af, at det, vi hver dag arbejder hårdt for, virker i kampsituationer, lyder det fra Kasper Larsen.
Nu venter der en kamp mod Randers søndag eftermiddag, hvor forsvareren forventer en jævnbyrdig kamp, og med sejren over midtjyderne er der stor tro på egne evner forud for opgøret mod randrusianerne.
– Der venter os en kamp mod et godt hold, og alle er klar over, at de er svære at slå; særligt i Randers. De er kompakte, og de har en stram organisation, men samtidig er de stærke offensivt, så der venter os en hård kamp. Men jeg kommer ikke til at stå og sige, at vi ikke kan slå dem, for selvfølgelig kan vi det, fastslår stopperen.
OB’s nye cheftræner Andreas Alm har også en god fornemmelse, men han er klar over, hvad der venter Odense-klubben. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
