OB-stopper: Der er gang i en masse nyt i klubben

OB’s Kasper Larsen glæder sig ekstra meget over sejren mod FCM.



OB fik sig igen i denne sæson en flot start på Superligaen, da de slog FC Midtjylland med 2-1 på udebane. Sådan noget er selvfølgelig altid rart, men fynboernes forsvarsspiller Kasper Larsen mener nu alligevel, at sejren var lidt vigtigere end normalt.

Det fortæller han om på OB’s hjemmeside.

– Det er dejligt, at vi er kommet godt fra start, og det betyder selvfølgelig, at humøret er højt hos os. Sejren var rigtig vigtig, fordi vores startprogram på papiret er svært, og derudover har vi til denne sæson sat en masse nye ting i gang her i klubben, siger han og fortsætter:

– Der er kommet nye folk ind på vigtige positioner, og derfor er det ekstra dejligt, at vi allerede i første runde fik en følelse af, at det, vi hver dag arbejder hårdt for, virker i kampsituationer, lyder det fra Kasper Larsen.

Nu venter der en kamp mod Randers søndag eftermiddag, hvor forsvareren forventer en jævnbyrdig kamp, og med sejren over midtjyderne er der stor tro på egne evner forud for opgøret mod randrusianerne.

– Der venter os en kamp mod et godt hold, og alle er klar over, at de er svære at slå; særligt i Randers. De er kompakte, og de har en stram organisation, men samtidig er de stærke offensivt, så der venter os en hård kamp. Men jeg kommer ikke til at stå og sige, at vi ikke kan slå dem, for selvfølgelig kan vi det, fastslår stopperen.

OB’s nye cheftræner Andreas Alm har også en god fornemmelse, men han er klar over, hvad der venter Odense-klubben. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er prisen på Aral Simsir

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

FCK tjener millioner på ung stopper

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson