Alm har studeret Randers: De er et hold

OB-cheftræner Andreas Alm ved, hvad der venter spillerne mod Randers.



OB fik sig en fremragende åbning på denne Superliga-sæson, da de tog til Herning og vandt 2-1 over FC Midtjylland. Nu venter Randers i deres næste kamp, som også vandt deres første liga-kamp.

Dermed er der tale om et tidligt opgør om førstepladsen, og for OB-cheftræner Andreas Alm er der ingen tvivl om, hvad der venter dem. Det fortæller han i et interview på fynboernes hjemmeside.

– Randers FC er først og fremmest et hold. Det er tydeligt, at de spiller fodbold som et hold. Man snakker tit om, hvad et holds styrker er, og Randers største styrke er, at de ikke er 11 spillere; de er ét hold, siger han og fortsætter:

– Deres resultater i sidste sæson – både i ligaen og i pokalen – viser også, at de har gjort det godt, og de har udviklet sig. Så der venter os en svær kamp, lyder det fra Andreas Alm, der var til stede ved Randers’ 2-0-sejr over Vejle.

Han er desuden også klar over, hvordan statistikken er mod Randers, hvor OB’erne ofte har kunne se et overtag til hjemmeholdet.

– Inden vores kamp mod FC Midtjylland var der samme snak om, at det er en svær udebane. Ser man på historikken, så kan vi konkludere, at vi skal spille en god kamp for at slå Randers FC, fordi de har meget kvalitet. Vi skal tage derop med en fælles idé om, hvordan vi skal gøre tingene, og så skal vi arbejde hårdt, forklarer Alm.

Hvis det kan lade sig gøre, så er der gode muligheder for en sejr, fortæller svenskeren.

OB kan desuden se frem til forhandlinger, som kan sende mange millioner til Fyn. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Argentina – Østrig

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sender opfordring til Superliga-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tordner mod VM-træner

Norge – Senegal

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

I dialog med Steve Cooper

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen