OB fik sig en fremragende åbning på denne Superliga-sæson, da de tog til Herning og vandt 2-1 over FC Midtjylland. Nu venter Randers i deres næste kamp, som også vandt deres første liga-kamp.
Dermed er der tale om et tidligt opgør om førstepladsen, og for OB-cheftræner Andreas Alm er der ingen tvivl om, hvad der venter dem. Det fortæller han i et interview på fynboernes hjemmeside.
– Randers FC er først og fremmest et hold. Det er tydeligt, at de spiller fodbold som et hold. Man snakker tit om, hvad et holds styrker er, og Randers største styrke er, at de ikke er 11 spillere; de er ét hold, siger han og fortsætter:
– Deres resultater i sidste sæson – både i ligaen og i pokalen – viser også, at de har gjort det godt, og de har udviklet sig. Så der venter os en svær kamp, lyder det fra Andreas Alm, der var til stede ved Randers’ 2-0-sejr over Vejle.
Han er desuden også klar over, hvordan statistikken er mod Randers, hvor OB’erne ofte har kunne se et overtag til hjemmeholdet.
– Inden vores kamp mod FC Midtjylland var der samme snak om, at det er en svær udebane. Ser man på historikken, så kan vi konkludere, at vi skal spille en god kamp for at slå Randers FC, fordi de har meget kvalitet. Vi skal tage derop med en fælles idé om, hvordan vi skal gøre tingene, og så skal vi arbejde hårdt, forklarer Alm.
Hvis det kan lade sig gøre, så er der gode muligheder for en sejr, fortæller svenskeren.
OB kan desuden se frem til forhandlinger, som kan sende mange millioner til Fyn. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
OPTAKT
England – Ghana
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
FC Københavns talenter gør rent bord
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Et skridt tættere Englands største stadion
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Her kan du se Argentina mod Østrig
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Lyngby Boldklub sælger profil
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
OPTAKT
Argentina – Østrig
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Jordan – Algeriet
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
