OB-stopper nedtoner oprør: Fuld tiltro til den fysiske stab

Jeppe Tverskov melder om fuld tiltro til den fysiske stab i OB, selvom klubben døjede med en lang række skader i foråret.



Over for netmediet bold.dk nedtoner Jeppe Tverskov rygtet om, at der skulle have været et “skadesoprør” i OB-truppen.

Ekstra Bladet skrev ellers mandag formiddag, at den fynske Superliga-klubs anførergruppe skulle være gået til sportschef Michael Hemmingsen med truppens bekymringer, efter at klubben i løbet af hele 2020 har været ramt af en lang række skader. Og det gjorde avisen under overskriften “Skadesoprør i OB”.

Jeppe Tverskov er en del af OB’s anførergruppe, og han bekræfter over for bold.dk, at der var et møde med cheftræner Jakob Michelsen samt sportschef Michael Hemmingsen, hvor truppens bekymringer blev luftet.

Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay

Samtidig understreger han dog også, at det var et positivt møde, og at der ikke er utilfredshed med den fysiske trænerstab.

– I forhold til alt omkring det fysiske arbejde og det ene og det andet, har vi heldigvis nogle kloge hoveder i klubben, der har styr på. Dem er der fuld tiltro til i hele truppen, siger Jeppe Tverskov til bold.dk og tilføjer, træningen i OB ikke er ekstra hård i forhold til hans tidligere klub, Randers FC.

Kort efter mødet mellem klubbens anførergruppe og ledelse blev fysisk træner Janus Blonds kontrakt forlænget med et år. Han stod ellers til at have kontraktudløb denne sommer.

Læs også:Alt om AC Horsens: Synker skibet, når kaptajnen er gået fra borde?

OB indleder den kommende sæson mod FC København i weekenden, og her er flere spillere tvivlsomme. Blandt andet er angriber Mart Lieder langtidsskadet, mens Max Fenger og Mikkel Hyllegaard også har været fraværende til træning. Også Ryan Johnson Laursen og Janus Drachman er tvivlsomme.

Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub




LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

City med vildt rekordbud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen