OB-stopper nedtoner oprør: Fuld tiltro til den fysiske stab

Jeppe Tverskov melder om fuld tiltro til den fysiske stab i OB, selvom klubben døjede med en lang række skader i foråret.



Over for netmediet bold.dk nedtoner Jeppe Tverskov rygtet om, at der skulle have været et “skadesoprør” i OB-truppen.

Ekstra Bladet skrev ellers mandag formiddag, at den fynske Superliga-klubs anførergruppe skulle være gået til sportschef Michael Hemmingsen med truppens bekymringer, efter at klubben i løbet af hele 2020 har været ramt af en lang række skader. Og det gjorde avisen under overskriften “Skadesoprør i OB”.

Jeppe Tverskov er en del af OB’s anførergruppe, og han bekræfter over for bold.dk, at der var et møde med cheftræner Jakob Michelsen samt sportschef Michael Hemmingsen, hvor truppens bekymringer blev luftet.

Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay

Samtidig understreger han dog også, at det var et positivt møde, og at der ikke er utilfredshed med den fysiske trænerstab.

– I forhold til alt omkring det fysiske arbejde og det ene og det andet, har vi heldigvis nogle kloge hoveder i klubben, der har styr på. Dem er der fuld tiltro til i hele truppen, siger Jeppe Tverskov til bold.dk og tilføjer, træningen i OB ikke er ekstra hård i forhold til hans tidligere klub, Randers FC.

Kort efter mødet mellem klubbens anførergruppe og ledelse blev fysisk træner Janus Blonds kontrakt forlænget med et år. Han stod ellers til at have kontraktudløb denne sommer.

Læs også:Alt om AC Horsens: Synker skibet, når kaptajnen er gået fra borde?

OB indleder den kommende sæson mod FC København i weekenden, og her er flere spillere tvivlsomme. Blandt andet er angriber Mart Lieder langtidsskadet, mens Max Fenger og Mikkel Hyllegaard også har været fraværende til træning. Også Ryan Johnson Laursen og Janus Drachman er tvivlsomme.

Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub






MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Magiske Messi slår til igen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ruben Amorim favorit til dette job

Hjulmand og co. taber stort skridt

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Iran kommer med krav før VM

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’