OB-stopper nedtoner oprør: Fuld tiltro til den fysiske stab

Jeppe Tverskov melder om fuld tiltro til den fysiske stab i OB, selvom klubben døjede med en lang række skader i foråret.



Over for netmediet bold.dk nedtoner Jeppe Tverskov rygtet om, at der skulle have været et “skadesoprør” i OB-truppen.

Ekstra Bladet skrev ellers mandag formiddag, at den fynske Superliga-klubs anførergruppe skulle være gået til sportschef Michael Hemmingsen med truppens bekymringer, efter at klubben i løbet af hele 2020 har været ramt af en lang række skader. Og det gjorde avisen under overskriften “Skadesoprør i OB”.

Jeppe Tverskov er en del af OB’s anførergruppe, og han bekræfter over for bold.dk, at der var et møde med cheftræner Jakob Michelsen samt sportschef Michael Hemmingsen, hvor truppens bekymringer blev luftet.

Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay

Samtidig understreger han dog også, at det var et positivt møde, og at der ikke er utilfredshed med den fysiske trænerstab.

– I forhold til alt omkring det fysiske arbejde og det ene og det andet, har vi heldigvis nogle kloge hoveder i klubben, der har styr på. Dem er der fuld tiltro til i hele truppen, siger Jeppe Tverskov til bold.dk og tilføjer, træningen i OB ikke er ekstra hård i forhold til hans tidligere klub, Randers FC.

Kort efter mødet mellem klubbens anførergruppe og ledelse blev fysisk træner Janus Blonds kontrakt forlænget med et år. Han stod ellers til at have kontraktudløb denne sommer.

Læs også:Alt om AC Horsens: Synker skibet, når kaptajnen er gået fra borde?

OB indleder den kommende sæson mod FC København i weekenden, og her er flere spillere tvivlsomme. Blandt andet er angriber Mart Lieder langtidsskadet, mens Max Fenger og Mikkel Hyllegaard også har været fraværende til træning. Også Ryan Johnson Laursen og Janus Drachman er tvivlsomme.

Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub




EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Pokalhelt knækker FC København

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

LIVE: Slutfløjt i Parken

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’