Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay

FC København måtte nøjes med uafgjort mod Lyngby i sidste testkamp, men træner Ståle Solbakken så alligevel nogle gode ting.



FC København har haft lidt svingende resultater i løbet af forsæsonen til Superligaen, hvor klubben blandt andet har tabt med 1-3 hjemme mod Silkeborg, og mandag var holdet så i aktion igen i Slagelse, hvor det endte med 2-2 mod Lyngby.

Det var københavnernes sidste testkamp, før Superligaen indledes i weekenden, men selv om det ikke endte med det ønskede resultat for Solbakkens mandskab, var manageren alligevel tilfreds med præstationen.

– De straffer os to gange i 1. halvleg, hvor vi laver to fejl i den bageste firekæde, og ved det andet mål laver Bjelland en fejlvurdering, men der ligger en bag ham i offside, som dommeren godt kan fløjte op, men det bliver en ny spilsituation, og så scorer de til 2-0.

Læs også:Kamil Wilczek på tavlen i FCK-comeback mod Lyngby

– Men vi havde selv nogle store chancer i 1. halvleg, og vi dominerede også i perioder, men efter den gode start fik vi ikke rigtig sat presset, og den sidste halvdel af 1. halvleg blev mere ujævn, siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Efter pausen skaber vi mange chancer, og Kaufmann kommer ind og gør det rigtig godt, og det gør de andre unge spillere også. Pep har ikke lige dagen, for han kunne have scoret både på straffet og en anden stor chance.

– Men alt i alt var det okay. Vi lykkedes med at holde tempoet i store dele af kampen, og efter pausen var de ikke meget over midten, selv om vi som sagt spillede med mange unge spillere, der gjorde det godt.

Læs også:Pione Sisto jubler: Et skifte til FC Midtjylland var mit største ønske

FC Københavns nyindkøb Marios Oikonomou fik sine første minutter i FCK-trøjen, mens Kamil Wilczek scorede sit første mål for FCK. Førstnævnte var dog også impliceret i en Lyngby-scoring.

“Marios var indblandet i det første mål, hvor han stødte op i den forkerte zone i stedet for bare at blive stående, og så opstod hullet. Men han var god med bolden, meget rolig og med autoritet i spillet og hovedspillet var vældig godt, siger Ståle Solbakken.

FC København åbner Superligaen med en udekamp mod OB på søndag.

Læs også:Se videoen: Pione Sisto er tilbage i FC Midtjylland-trøjen
Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?





VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer

Afslører vilde kontraktdetaljer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Tyskland – Paraguay