FC København har haft lidt svingende resultater i løbet af forsæsonen til Superligaen, hvor klubben blandt andet har tabt med 1-3 hjemme mod Silkeborg, og mandag var holdet så i aktion igen i Slagelse, hvor det endte med 2-2 mod Lyngby.
Det var københavnernes sidste testkamp, før Superligaen indledes i weekenden, men selv om det ikke endte med det ønskede resultat for Solbakkens mandskab, var manageren alligevel tilfreds med præstationen.
– De straffer os to gange i 1. halvleg, hvor vi laver to fejl i den bageste firekæde, og ved det andet mål laver Bjelland en fejlvurdering, men der ligger en bag ham i offside, som dommeren godt kan fløjte op, men det bliver en ny spilsituation, og så scorer de til 2-0.
Læs også:Kamil Wilczek på tavlen i FCK-comeback mod Lyngby
– Men vi havde selv nogle store chancer i 1. halvleg, og vi dominerede også i perioder, men efter den gode start fik vi ikke rigtig sat presset, og den sidste halvdel af 1. halvleg blev mere ujævn, siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Efter pausen skaber vi mange chancer, og Kaufmann kommer ind og gør det rigtig godt, og det gør de andre unge spillere også. Pep har ikke lige dagen, for han kunne have scoret både på straffet og en anden stor chance.
– Men alt i alt var det okay. Vi lykkedes med at holde tempoet i store dele af kampen, og efter pausen var de ikke meget over midten, selv om vi som sagt spillede med mange unge spillere, der gjorde det godt.
Læs også:Pione Sisto jubler: Et skifte til FC Midtjylland var mit største ønske
FC Københavns nyindkøb Marios Oikonomou fik sine første minutter i FCK-trøjen, mens Kamil Wilczek scorede sit første mål for FCK. Førstnævnte var dog også impliceret i en Lyngby-scoring.
“Marios var indblandet i det første mål, hvor han stødte op i den forkerte zone i stedet for bare at blive stående, og så opstod hullet. Men han var god med bolden, meget rolig og med autoritet i spillet og hovedspillet var vældig godt, siger Ståle Solbakken.
FC København åbner Superligaen med en udekamp mod OB på søndag.
Læs også:Se videoen: Pione Sisto er tilbage i FC Midtjylland-trøjen
Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Præsenteres snart i Superliga-klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
