FC København har haft lidt svingende resultater i løbet af forsæsonen til Superligaen, hvor klubben blandt andet har tabt med 1-3 hjemme mod Silkeborg, og mandag var holdet så i aktion igen i Slagelse, hvor det endte med 2-2 mod Lyngby.
Det var københavnernes sidste testkamp, før Superligaen indledes i weekenden, men selv om det ikke endte med det ønskede resultat for Solbakkens mandskab, var manageren alligevel tilfreds med præstationen.
– De straffer os to gange i 1. halvleg, hvor vi laver to fejl i den bageste firekæde, og ved det andet mål laver Bjelland en fejlvurdering, men der ligger en bag ham i offside, som dommeren godt kan fløjte op, men det bliver en ny spilsituation, og så scorer de til 2-0.
Læs også:Kamil Wilczek på tavlen i FCK-comeback mod Lyngby
– Men vi havde selv nogle store chancer i 1. halvleg, og vi dominerede også i perioder, men efter den gode start fik vi ikke rigtig sat presset, og den sidste halvdel af 1. halvleg blev mere ujævn, siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Efter pausen skaber vi mange chancer, og Kaufmann kommer ind og gør det rigtig godt, og det gør de andre unge spillere også. Pep har ikke lige dagen, for han kunne have scoret både på straffet og en anden stor chance.
– Men alt i alt var det okay. Vi lykkedes med at holde tempoet i store dele af kampen, og efter pausen var de ikke meget over midten, selv om vi som sagt spillede med mange unge spillere, der gjorde det godt.
Læs også:Pione Sisto jubler: Et skifte til FC Midtjylland var mit største ønske
FC Københavns nyindkøb Marios Oikonomou fik sine første minutter i FCK-trøjen, mens Kamil Wilczek scorede sit første mål for FCK. Førstnævnte var dog også impliceret i en Lyngby-scoring.
“Marios var indblandet i det første mål, hvor han stødte op i den forkerte zone i stedet for bare at blive stående, og så opstod hullet. Men han var god med bolden, meget rolig og med autoritet i spillet og hovedspillet var vældig godt, siger Ståle Solbakken.
FC København åbner Superligaen med en udekamp mod OB på søndag.
Læs også:Se videoen: Pione Sisto er tilbage i FC Midtjylland-trøjen
Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
