Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay

FC København måtte nøjes med uafgjort mod Lyngby i sidste testkamp, men træner Ståle Solbakken så alligevel nogle gode ting.



FC København har haft lidt svingende resultater i løbet af forsæsonen til Superligaen, hvor klubben blandt andet har tabt med 1-3 hjemme mod Silkeborg, og mandag var holdet så i aktion igen i Slagelse, hvor det endte med 2-2 mod Lyngby.

Det var københavnernes sidste testkamp, før Superligaen indledes i weekenden, men selv om det ikke endte med det ønskede resultat for Solbakkens mandskab, var manageren alligevel tilfreds med præstationen.

– De straffer os to gange i 1. halvleg, hvor vi laver to fejl i den bageste firekæde, og ved det andet mål laver Bjelland en fejlvurdering, men der ligger en bag ham i offside, som dommeren godt kan fløjte op, men det bliver en ny spilsituation, og så scorer de til 2-0.

Læs også:Kamil Wilczek på tavlen i FCK-comeback mod Lyngby

– Men vi havde selv nogle store chancer i 1. halvleg, og vi dominerede også i perioder, men efter den gode start fik vi ikke rigtig sat presset, og den sidste halvdel af 1. halvleg blev mere ujævn, siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Efter pausen skaber vi mange chancer, og Kaufmann kommer ind og gør det rigtig godt, og det gør de andre unge spillere også. Pep har ikke lige dagen, for han kunne have scoret både på straffet og en anden stor chance.

– Men alt i alt var det okay. Vi lykkedes med at holde tempoet i store dele af kampen, og efter pausen var de ikke meget over midten, selv om vi som sagt spillede med mange unge spillere, der gjorde det godt.

Læs også:Pione Sisto jubler: Et skifte til FC Midtjylland var mit største ønske

FC Københavns nyindkøb Marios Oikonomou fik sine første minutter i FCK-trøjen, mens Kamil Wilczek scorede sit første mål for FCK. Førstnævnte var dog også impliceret i en Lyngby-scoring.

“Marios var indblandet i det første mål, hvor han stødte op i den forkerte zone i stedet for bare at blive stående, og så opstod hullet. Men han var god med bolden, meget rolig og med autoritet i spillet og hovedspillet var vældig godt, siger Ståle Solbakken.

FC København åbner Superligaen med en udekamp mod OB på søndag.

Læs også:Se videoen: Pione Sisto er tilbage i FC Midtjylland-trøjen
Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?




Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Superliga-profiler topper international liste

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner