Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay

FC København måtte nøjes med uafgjort mod Lyngby i sidste testkamp, men træner Ståle Solbakken så alligevel nogle gode ting.



FC København har haft lidt svingende resultater i løbet af forsæsonen til Superligaen, hvor klubben blandt andet har tabt med 1-3 hjemme mod Silkeborg, og mandag var holdet så i aktion igen i Slagelse, hvor det endte med 2-2 mod Lyngby.

Det var københavnernes sidste testkamp, før Superligaen indledes i weekenden, men selv om det ikke endte med det ønskede resultat for Solbakkens mandskab, var manageren alligevel tilfreds med præstationen.

– De straffer os to gange i 1. halvleg, hvor vi laver to fejl i den bageste firekæde, og ved det andet mål laver Bjelland en fejlvurdering, men der ligger en bag ham i offside, som dommeren godt kan fløjte op, men det bliver en ny spilsituation, og så scorer de til 2-0.

Læs også:Kamil Wilczek på tavlen i FCK-comeback mod Lyngby

– Men vi havde selv nogle store chancer i 1. halvleg, og vi dominerede også i perioder, men efter den gode start fik vi ikke rigtig sat presset, og den sidste halvdel af 1. halvleg blev mere ujævn, siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Efter pausen skaber vi mange chancer, og Kaufmann kommer ind og gør det rigtig godt, og det gør de andre unge spillere også. Pep har ikke lige dagen, for han kunne have scoret både på straffet og en anden stor chance.

– Men alt i alt var det okay. Vi lykkedes med at holde tempoet i store dele af kampen, og efter pausen var de ikke meget over midten, selv om vi som sagt spillede med mange unge spillere, der gjorde det godt.

Læs også:Pione Sisto jubler: Et skifte til FC Midtjylland var mit største ønske

FC Københavns nyindkøb Marios Oikonomou fik sine første minutter i FCK-trøjen, mens Kamil Wilczek scorede sit første mål for FCK. Førstnævnte var dog også impliceret i en Lyngby-scoring.

“Marios var indblandet i det første mål, hvor han stødte op i den forkerte zone i stedet for bare at blive stående, og så opstod hullet. Men han var god med bolden, meget rolig og med autoritet i spillet og hovedspillet var vældig godt, siger Ståle Solbakken.

FC København åbner Superligaen med en udekamp mod OB på søndag.

Læs også:Se videoen: Pione Sisto er tilbage i FC Midtjylland-trøjen
Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?