Pione Sisto jubler: Et skifte til FC Midtjylland var mit største ønske

Kantspilleren er tilbage i FC Midtjylland, og han er glad.



Han var en stor profil i Superligaen sidst, og nu er den danske landsholdsbobler tilbage i FC Midtjylland.

FC Midtjylland har netop præsenteret Pione Sisto på en fireårig aftale, og dermed vender han hjem til Danmark og FCM.

– Et skifte til FC Midtjylland har været mit største ønske. Et ønske, jeg har arbejdet hårdt på skulle blive en realitet. Jeg føler mig hjemme her, min familie er her, og jeg kender alle. Med det Midtjylland kan give mig, og det jeg kan give Midtjylland, så har vi et perfekt match, siger Pione Sisto til FC Midtjyllands hjemmeside.

Læs også:Se videoen: Pione Sisto er tilbage i FC Midtjylland-trøjen

Kantspilleren var tæt på et skifte til FC København, men valgte i sidste ende skiftet til Ståle Solbakkens mandskab fra. Og nu er han tilbage, hvor det hele tog fart.

– Det vækker stor glæde, at vi får en tidligere akademispiller, som har præsteret på et rigtig højt internationalt niveau, hjem til FC Midtjylland. Vi er stolte over, at Pione har valgt os som næste skridt i sin karriere, siger sportschef Svend Graversen og tilføjer:

– Han kommer tilbage til et miljø, hvor vi kender ham, og han kender os, og hvor vi i fællesskab kan få det bedste ud af hinanden. Pione er en spiller, der kan gøre en forskel og hjælpe os med at indfri vores mål nationalt og internationalt.

Læs også:Alt om AC Horsens: Synker skibet, når kaptajnen er gået fra borde?

Sisto håber nu på at kunne få karrieren tilbage på rette køl. De sidste par år har han haft svært ved at finde formen, ligesom han i interviews med Politiken har fortalt, at han har haft en depression.

– Klubbens resultater de seneste år taler for sig selv, og mine personlige ambitioner harmonerer med klubbens. Jeg skal bruge de erfaringer, jeg har gjort mig. Jeg har udviklet mig, og jeg føler, at jeg kan bidrage til at opnå de mål, vi har i klubben, siger Pione Sisto.

Kantspilleren får trøje nummer 7 for FC Midtjylland.

Læs også:Alt om Brøndby IF: Kan Rezan Corlu levere varen?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Marcondes afviser tilbud, men…

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dame N’Doye scorer nyt job

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime