OB styrker transfermusklerne: Et vigtigt område

Med ansættelsen af Ole Nielsen som scout kommer OB til at stå stærkere, når det handler om spillerrekruttering.



Efter at have været igennem næsten to sæsoner uden en scout ansat i klubben, skruer OB atter op for den væsentlige del af klubben, der handler om spillerrekruttering. Tidligere på ugen offentliggjorde klubben således, at den erfarne scout Ole Nielsen bliver ansat med henblik på at dække det danske og skandinaviske marked. 
 
Dermed kommer OB igen til at have flere transfermusler, når det handler om at finde de næste profiler til Superliga-holdet, mener sportsdirektør Jesper Hansen. 
 
– Vi har været igennem en tilpasning, og i den gjorde vi nogle tiltag. Blandt andet måtte vi afskedige Steen Nedergaard. Det var udelukkende på grund af en økonomisk tilpasning. Nu er vi kommet et stykke vej i den proces, og vi vil gerne udvikle os yderligere som klub. Derfor har vi vurderet, at der har været for store byrder på cheftræneren og mig i forhold til scouting. Det er et vigtigt område, og derfor har vi følt, at det har været vigtigt at få noget hjælp ind og styrke den del af butikken, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
 
Fynske Ole Nielsen er blot den seneste af mange nye ansættelser i staben omkring Superliga-holdet. Tidligere har OB ansat Kent Nielsen som cheftræner fra sommeren 2015, og han får selskab af John Bredal som assistenttræner. Hertil kommer Tonny Hermansen, der skal være U/19-træner og også varetage funktioner omkring førsteholdet, mens man senest har forlænget med målmandstræner Lars Høgh. 
 
Til gengæld stopper den fysiske træner Mikkel Marker i klubben, men staben til næste sæson er stort set på plads, fastslår Jesper Hansen.
 
– Vi mangler en fysisk træner, og vi er begyndt at kigge på det. Men i første omgang er det vores set-up. Vi har en god base, og så må vi kigge på, om det er tilstrækkeligt, når vi kommer i gang. Men med Tonny Hermansen, John Bredal, Lars Høgh, en ny fysisk træner suppleret med det team, der er i forvejen synes jeg, det ser rigtig fint ud, siger Jesper Hansen.  
 
OB mangler tre kampe i den indeværende sæson, hvor klubben aktuelt ligger på syvendepladsen i Superligaen. Netop syvendepladsen er OB’s målsætning for denne sæson. 




Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

FC Midtjylland henter ny back



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig