OB har ikke tabt en kamp siden superligagrundspillets sidste runde, og det skyldes ifølge cheftræner Andreas Alm, at fynboerne har nydt at spille uden for mange forventninger.
Det fortæller Alm efter søndagens 1-1-kamp mod FC Nordsjælland.
– Da vi startede nedrykningsspillet, havde vi ét mål, og det var, at vi skulle blive i rækken. Det gjorde, at vi ikke skulle ud og leve op til alle mulige forventninger hver gang, siger han.
– Skuldrene blev sænket lidt, og samtidig blev vi mere realistiske i vores tilgang. Derudover har vi også fået skabt en stor konkurrence i truppen, efter vi på et tidspunkt var ramt af mange skader, siger han.
Alm nyder godt af at have flere strenge at spille på, eftersom OB er inde i et hektisk kampprogram med både Superliga- og pokalfodbold.
OB-træneren foretog da også hele fem ændringer i sin startopstilling til søndagens opgør, og Alm understregede efterfølgende, at fynboerne er stærkt afhængige af hele truppen lige nu.
– Lige nu har vi behov for alle. Som træner ønsker man altid, at alle er med mentalt, og det synes jeg, vi viste i dag (søndag, red.), siger han og fortsætter.
– Jakob (Breum, red.), Max (Fenger, red.) og Troels (Kløve) var vores fronttrio i dag, og selv om de ikke startede i pokalen i torsdags, gjorde de en god figur i dag, siger han.
OB-anføreren Jens Jakob Thomasen er enig med Alm i, at alle spillerne i OB-truppen byder sig til for tiden.
– Der er mange, som byder sig til, og jeg tror faktisk, at det er en af årsagerne til vores gode periode. Uanset hvordan vi stiller op, byder folk ind med en masse kvalitet, siger han.
OB topper Superligaens nedrykningsspil, hvor holdet ligger á point med Viborg FF, der dog mangler at spille sin kamp i spillerunde 29.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
