OB har ikke tabt en kamp siden superligagrundspillets sidste runde, og det skyldes ifølge cheftræner Andreas Alm, at fynboerne har nydt at spille uden for mange forventninger.
Det fortæller Alm efter søndagens 1-1-kamp mod FC Nordsjælland.
– Da vi startede nedrykningsspillet, havde vi ét mål, og det var, at vi skulle blive i rækken. Det gjorde, at vi ikke skulle ud og leve op til alle mulige forventninger hver gang, siger han.
– Skuldrene blev sænket lidt, og samtidig blev vi mere realistiske i vores tilgang. Derudover har vi også fået skabt en stor konkurrence i truppen, efter vi på et tidspunkt var ramt af mange skader, siger han.
Alm nyder godt af at have flere strenge at spille på, eftersom OB er inde i et hektisk kampprogram med både Superliga- og pokalfodbold.
OB-træneren foretog da også hele fem ændringer i sin startopstilling til søndagens opgør, og Alm understregede efterfølgende, at fynboerne er stærkt afhængige af hele truppen lige nu.
– Lige nu har vi behov for alle. Som træner ønsker man altid, at alle er med mentalt, og det synes jeg, vi viste i dag (søndag, red.), siger han og fortsætter.
– Jakob (Breum, red.), Max (Fenger, red.) og Troels (Kløve) var vores fronttrio i dag, og selv om de ikke startede i pokalen i torsdags, gjorde de en god figur i dag, siger han.
OB-anføreren Jens Jakob Thomasen er enig med Alm i, at alle spillerne i OB-truppen byder sig til for tiden.
– Der er mange, som byder sig til, og jeg tror faktisk, at det er en af årsagerne til vores gode periode. Uanset hvordan vi stiller op, byder folk ind med en masse kvalitet, siger han.
OB topper Superligaens nedrykningsspil, hvor holdet ligger á point med Viborg FF, der dog mangler at spille sin kamp i spillerunde 29.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
