OB har ikke tabt en kamp siden superligagrundspillets sidste runde, og det skyldes ifølge cheftræner Andreas Alm, at fynboerne har nydt at spille uden for mange forventninger.
Det fortæller Alm efter søndagens 1-1-kamp mod FC Nordsjælland.
– Da vi startede nedrykningsspillet, havde vi ét mål, og det var, at vi skulle blive i rækken. Det gjorde, at vi ikke skulle ud og leve op til alle mulige forventninger hver gang, siger han.
– Skuldrene blev sænket lidt, og samtidig blev vi mere realistiske i vores tilgang. Derudover har vi også fået skabt en stor konkurrence i truppen, efter vi på et tidspunkt var ramt af mange skader, siger han.
Alm nyder godt af at have flere strenge at spille på, eftersom OB er inde i et hektisk kampprogram med både Superliga- og pokalfodbold.
OB-træneren foretog da også hele fem ændringer i sin startopstilling til søndagens opgør, og Alm understregede efterfølgende, at fynboerne er stærkt afhængige af hele truppen lige nu.
– Lige nu har vi behov for alle. Som træner ønsker man altid, at alle er med mentalt, og det synes jeg, vi viste i dag (søndag, red.), siger han og fortsætter.
– Jakob (Breum, red.), Max (Fenger, red.) og Troels (Kløve) var vores fronttrio i dag, og selv om de ikke startede i pokalen i torsdags, gjorde de en god figur i dag, siger han.
OB-anføreren Jens Jakob Thomasen er enig med Alm i, at alle spillerne i OB-truppen byder sig til for tiden.
– Der er mange, som byder sig til, og jeg tror faktisk, at det er en af årsagerne til vores gode periode. Uanset hvordan vi stiller op, byder folk ind med en masse kvalitet, siger han.
OB topper Superligaens nedrykningsspil, hvor holdet ligger á point med Viborg FF, der dog mangler at spille sin kamp i spillerunde 29.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
