OB-træner forklarer årsag til god stime

OB-træner Andreas Alm mener, at fynboerne har nydt godt af at kunne sænke skuldrene i Superligaen.



OB har ikke tabt en kamp siden superligagrundspillets sidste runde, og det skyldes ifølge cheftræner Andreas Alm, at fynboerne har nydt at spille uden for mange forventninger.

Det fortæller Alm efter søndagens 1-1-kamp mod FC Nordsjælland.

– Da vi startede nedrykningsspillet, havde vi ét mål, og det var, at vi skulle blive i rækken. Det gjorde, at vi ikke skulle ud og leve op til alle mulige forventninger hver gang, siger han.

– Skuldrene blev sænket lidt, og samtidig blev vi mere realistiske i vores tilgang. Derudover har vi også fået skabt en stor konkurrence i truppen, efter vi på et tidspunkt var ramt af mange skader, siger han.

Alm nyder godt af at have flere strenge at spille på, eftersom OB er inde i et hektisk kampprogram med både Superliga- og pokalfodbold.

OB-træneren foretog da også hele fem ændringer i sin startopstilling til søndagens opgør, og Alm understregede efterfølgende, at fynboerne er stærkt afhængige af hele truppen lige nu.

– Lige nu har vi behov for alle. Som træner ønsker man altid, at alle er med mentalt, og det synes jeg, vi viste i dag (søndag, red.), siger han og fortsætter.

– Jakob (Breum, red.), Max (Fenger, red.) og Troels (Kløve) var vores fronttrio i dag, og selv om de ikke startede i pokalen i torsdags, gjorde de en god figur i dag, siger han.

OB-anføreren Jens Jakob Thomasen er enig med Alm i, at alle spillerne i OB-truppen byder sig til for tiden.

– Der er mange, som byder sig til, og jeg tror faktisk, at det er en af årsagerne til vores gode periode. Uanset hvordan vi stiller op, byder folk ind med en masse kvalitet, siger han.

OB topper Superligaens nedrykningsspil, hvor holdet ligger á point med Viborg FF, der dog mangler at spille sin kamp i spillerunde 29.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I dialog om Albert Grønbæk

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg