OB-træner om uerfaren bredde: Det er et vilkår

Kent Nielsen vil ikke bruge de tvungne rotationer i OB’s startopstilling som forklaring på de seneste nederlag.



Det kørte så fint for OB i forårets første fire kampe. Her blev det til 10 point, og cheftræner Kent Nielsen havde endda også det privilegium, at han kunne stille med den samme startopstilling i et par kampe i træk. 
 
I to seneste spillerunder er det imidlertid blevet til to nederlag – og OB har også været tvunget til at skifte ud i startopstillingen. Mod Randers sad Rasmus Festersen udenfor, mens både Rasmus Falk og Mikkel Desler var fraværende mod Brøndby. Det har tvunget OB til at bruge folk som Joan Simun Edmundsson og Jens Jakob Thomasen i startelleveren, selvom de begge har ganske få Superliga-kampe på cv’et. 
 
Det er siger noget om en trups bredde, når afløserne for profilerne er uerfarne, men cheftræner Kent Nielsen afviser imidlertid at bruge rotationerne i startopstillingen som forklaring på nederlagene. 
 
– Det brokker vi os ikke over, for vi synes, at de (afløserne, red.) er talentfulde. Jens Jakob viste noget af det, vi kan bruge. Det er sådan, det er. Det er forskellen, når man opererer med forskellige budgetter. Det er ikke noget, vi spekulerer over, for det er et vilkår. Men det er klart, at de store klubber med større budgetter ikke kun har talenter, der sidder på bænken. Der har vi det sådan, men det var ikke derfor, vi tabte søndag, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk. 
 
Han mener i stedet, at OB’s nederlag mod Brøndby mindede om nederlaget til Randers, fordi modstanderens ene scoring kom på baggrund af en fejl på OB-holdet. Det siger dog ikke nødvendigvis noget om OB’s hold, mener Kent Nielsen. 
 
– Jeg synes mere, at det siger noget om, at Superligaen er så tæt. Det er også fantastisk, at det forventes, at OB skal gå på Brøndby Stadion med en forventning om at vinde. Det anstrenger vi os for, og det var også den attitude, vi tog herover med. Jeg har også en erkendelse af, at deres målmand havde den bedste redning i kampen. Så langt var vi heller ikke fra dem. Derfor er vi ærgerlige, for hvis vi havde sat tingene rigtigt sammen, kunne vi have gjort ondt på dem. Det havde vi så ikke kvalitet nok til, men tegningen til det var der. 
 
– Vi er ærgerlige over det, for vi har spillet to kampe, der var meget lige, og selvom vores offensiv ikke har sprudlet, har vores defensiv ikke været i nærheden af at lukke mange mål ind. I de første fire kampe var vi mere effektive og skabte flere chancer, siger Kent Nielsen. 
 
Efter forårets første fire kampe lå OB tæt på medaljeplaceringerne, hvilket fik omgivelserne til at tale om OB som en seriøs medaljekandidat, men det har aldrig været et tema i klubben, fastslår træneren. 
 
– Jeg kender gamet, og fred være med det. Medierne laver guldbarometer og medaljebarometer efter hver kamp, men vi har hele tiden følt, at vores vores sejre i starten af foråret også var tætte kampe. Det har de to seneste også. Vi har manglet noget coolness, så vi ikke taber sådan en kamp som i går, siger Kent Nielsen.
 
OB’s næste kamp er på hjemmebane mod Viborg. Den spilles søndag klokken 13.00, og det forventes, at i hvert fald Rasmus Falk er tilbage i startopstillingen ved den lejlighed.


Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Rangerer Eriksen over superstjerner

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Årets mest læste – I elsker transfers!

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei