Det kørte så fint for OB i forårets første fire kampe. Her blev det til 10 point, og cheftræner Kent Nielsen havde endda også det privilegium, at han kunne stille med den samme startopstilling i et par kampe i træk.
I to seneste spillerunder er det imidlertid blevet til to nederlag – og OB har også været tvunget til at skifte ud i startopstillingen. Mod Randers sad Rasmus Festersen udenfor, mens både Rasmus Falk og Mikkel Desler var fraværende mod Brøndby. Det har tvunget OB til at bruge folk som Joan Simun Edmundsson og Jens Jakob Thomasen i startelleveren, selvom de begge har ganske få Superliga-kampe på cv’et.
Det er siger noget om en trups bredde, når afløserne for profilerne er uerfarne, men cheftræner Kent Nielsen afviser imidlertid at bruge rotationerne i startopstillingen som forklaring på nederlagene.
– Det brokker vi os ikke over, for vi synes, at de (afløserne, red.) er talentfulde. Jens Jakob viste noget af det, vi kan bruge. Det er sådan, det er. Det er forskellen, når man opererer med forskellige budgetter. Det er ikke noget, vi spekulerer over, for det er et vilkår. Men det er klart, at de store klubber med større budgetter ikke kun har talenter, der sidder på bænken. Der har vi det sådan, men det var ikke derfor, vi tabte søndag, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.
Han mener i stedet, at OB’s nederlag mod Brøndby mindede om nederlaget til Randers, fordi modstanderens ene scoring kom på baggrund af en fejl på OB-holdet. Det siger dog ikke nødvendigvis noget om OB’s hold, mener Kent Nielsen.
– Jeg synes mere, at det siger noget om, at Superligaen er så tæt. Det er også fantastisk, at det forventes, at OB skal gå på Brøndby Stadion med en forventning om at vinde. Det anstrenger vi os for, og det var også den attitude, vi tog herover med. Jeg har også en erkendelse af, at deres målmand havde den bedste redning i kampen. Så langt var vi heller ikke fra dem. Derfor er vi ærgerlige, for hvis vi havde sat tingene rigtigt sammen, kunne vi have gjort ondt på dem. Det havde vi så ikke kvalitet nok til, men tegningen til det var der.
– Vi er ærgerlige over det, for vi har spillet to kampe, der var meget lige, og selvom vores offensiv ikke har sprudlet, har vores defensiv ikke været i nærheden af at lukke mange mål ind. I de første fire kampe var vi mere effektive og skabte flere chancer, siger Kent Nielsen.
Efter forårets første fire kampe lå OB tæt på medaljeplaceringerne, hvilket fik omgivelserne til at tale om OB som en seriøs medaljekandidat, men det har aldrig været et tema i klubben, fastslår træneren.
– Jeg kender gamet, og fred være med det. Medierne laver guldbarometer og medaljebarometer efter hver kamp, men vi har hele tiden følt, at vores vores sejre i starten af foråret også var tætte kampe. Det har de to seneste også. Vi har manglet noget coolness, så vi ikke taber sådan en kamp som i går, siger Kent Nielsen.
OB’s næste kamp er på hjemmebane mod Viborg. Den spilles søndag klokken 13.00, og det forventes, at i hvert fald Rasmus Falk er tilbage i startopstillingen ved den lejlighed.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Årets mest læste – I elsker transfers!
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
