OB-træner slår fast: Jeg er ked af det

OB’s cheftræner Jakob Michelsen er overrakset og ked af, at Jesper Hansen har valgt at stoppe som sportsdirektør i den fynske klub.



Superliga-klubben OB skal have ny sportsdirektør.

Torsdag formiddag oplyste fynboerne, at Jesper Hansen har valgt at kvitte sin stilling fra udgangen af januar, og dermed forlader han OB efter næsten syv år som chef i Ådalen. OB-bossen har i perioder været én af Superligaens mest udskældte sportsdirektører, men der var ikke ret mange, der havde set opsigelsen komme. Jesper Hansen vælger at forlade OB på et tidspunkt, hvor klubben på mange fronter har mere medvind end i årevis. 

Jakob Michelsen, OB’s cheftræner, lægger ikke skjul på, at han ikke havde forudset, at Jesper Hansen var på vej ud.

– Jeg blev meget overrasket. Henrik Hansen og jeg blev informeret om det i går, og jeg må indrømme, at jeg da blev ked af det. Jeg har været meget glad for mit samarbejde med Jesper, og han har været rigtig god til at inddrage mig i tingene. Det har jeg sat stor pris på, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det var jo også Jesper Hansen, der sammen med Niels Thorborg var med til at ansætte mig, og det betyder selvfølgelig også noget for mig. Jeg er som sagt overrasket og en smule trist over Jespers beslutning, men jeg kunne mærke, at den var velovervejet. Og sådan er det bare i fodboldens verden.

Han mener, at Jesper Hansen afleverer en lovende fodboldklub til sin afløser, som endnu ikke er udpeget, og som den fynske ledelse har meldt ud, at man ikke stresser over at finde.

– Han efterlader OB på et stabilt sted. Klubbens faciliteter er snart tidssvarende, og det har Jesper om nogen været en katalysator på. Vi har bedre baneforhold, og næste år står det spritnye og moderne klubhus klar. Der er få, der har så stor ære af det som Jesper Hansen, lyder det fra Jakob Michelsen.

OB er aktuelt nummer fire i Superligaen. 

Læs også:Prøvespiller fik 90 minutter i OB’s storsejr over HB Køge






LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet