OB-træner slår fast: Jeg er ked af det

OB’s cheftræner Jakob Michelsen er overrakset og ked af, at Jesper Hansen har valgt at stoppe som sportsdirektør i den fynske klub.



Superliga-klubben OB skal have ny sportsdirektør.

Torsdag formiddag oplyste fynboerne, at Jesper Hansen har valgt at kvitte sin stilling fra udgangen af januar, og dermed forlader han OB efter næsten syv år som chef i Ådalen. OB-bossen har i perioder været én af Superligaens mest udskældte sportsdirektører, men der var ikke ret mange, der havde set opsigelsen komme. Jesper Hansen vælger at forlade OB på et tidspunkt, hvor klubben på mange fronter har mere medvind end i årevis. 

Jakob Michelsen, OB’s cheftræner, lægger ikke skjul på, at han ikke havde forudset, at Jesper Hansen var på vej ud.

– Jeg blev meget overrasket. Henrik Hansen og jeg blev informeret om det i går, og jeg må indrømme, at jeg da blev ked af det. Jeg har været meget glad for mit samarbejde med Jesper, og han har været rigtig god til at inddrage mig i tingene. Det har jeg sat stor pris på, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det var jo også Jesper Hansen, der sammen med Niels Thorborg var med til at ansætte mig, og det betyder selvfølgelig også noget for mig. Jeg er som sagt overrasket og en smule trist over Jespers beslutning, men jeg kunne mærke, at den var velovervejet. Og sådan er det bare i fodboldens verden.

Han mener, at Jesper Hansen afleverer en lovende fodboldklub til sin afløser, som endnu ikke er udpeget, og som den fynske ledelse har meldt ud, at man ikke stresser over at finde.

– Han efterlader OB på et stabilt sted. Klubbens faciliteter er snart tidssvarende, og det har Jesper om nogen været en katalysator på. Vi har bedre baneforhold, og næste år står det spritnye og moderne klubhus klar. Der er få, der har så stor ære af det som Jesper Hansen, lyder det fra Jakob Michelsen.

OB er aktuelt nummer fire i Superligaen. 

Læs også:Prøvespiller fik 90 minutter i OB’s storsejr over HB Køge




Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg