Superliga-klubben OB skal have ny sportsdirektør.
Torsdag formiddag oplyste fynboerne, at Jesper Hansen har valgt at kvitte sin stilling fra udgangen af januar, og dermed forlader han OB efter næsten syv år som chef i Ådalen. OB-bossen har i perioder været én af Superligaens mest udskældte sportsdirektører, men der var ikke ret mange, der havde set opsigelsen komme. Jesper Hansen vælger at forlade OB på et tidspunkt, hvor klubben på mange fronter har mere medvind end i årevis.
Jakob Michelsen, OB’s cheftræner, lægger ikke skjul på, at han ikke havde forudset, at Jesper Hansen var på vej ud.
– Jeg blev meget overrasket. Henrik Hansen og jeg blev informeret om det i går, og jeg må indrømme, at jeg da blev ked af det. Jeg har været meget glad for mit samarbejde med Jesper, og han har været rigtig god til at inddrage mig i tingene. Det har jeg sat stor pris på, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det var jo også Jesper Hansen, der sammen med Niels Thorborg var med til at ansætte mig, og det betyder selvfølgelig også noget for mig. Jeg er som sagt overrasket og en smule trist over Jespers beslutning, men jeg kunne mærke, at den var velovervejet. Og sådan er det bare i fodboldens verden.
Han mener, at Jesper Hansen afleverer en lovende fodboldklub til sin afløser, som endnu ikke er udpeget, og som den fynske ledelse har meldt ud, at man ikke stresser over at finde.
– Han efterlader OB på et stabilt sted. Klubbens faciliteter er snart tidssvarende, og det har Jesper om nogen været en katalysator på. Vi har bedre baneforhold, og næste år står det spritnye og moderne klubhus klar. Der er få, der har så stor ære af det som Jesper Hansen, lyder det fra Jakob Michelsen.
OB er aktuelt nummer fire i Superligaen.
Læs også:Prøvespiller fik 90 minutter i OB’s storsejr over HB Køge
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
