OB vil hjælpe AK ud af nordjysk fryseboks

OB håber at få Anders K. Jacobsen til klubben omgående. Ifølge sportsdirektør Jesper Hansen giver det bedst mening, efter at AaB har valgt at udfryse angriberen.



Anders K. Jacobsen er ude i kulden i AaB, og der er ingen tvivl om, hvad der er angriberens vej ud af fryseboksen. Den går via motorvejen, over Lillebæltsbroen og til Odense.

OB har allerede sikret sig den målfarlige angriber fra årsskiftet, når hans kontrakt med AaB udløber, og det faktum har man angiveligt reageret på i Aalborg ved at ekskludere Anders K. Jacobsen fra holdet.

AaB-angriberen var helt ude af truppen til premieren mod Esbjerg, og ifølge Nordjyske har ”AK” trænet mutters alene og helt isoleret fra resten af truppen i nu tre tilfælde. Han er med under opvarmningsspillet, men når der skal spilles på to mål, bliver han sendt for sig selv.

Velkommen i fryseboksen, Anders K. Jacobsen.

Og så er vi tilbage ved det, der kan blive hans redning. Der er også den mulighed, at OB henter Anders K. Jacobsen øjeblikkeligt. Det vil imidlertid kræve, at fynboerne når til enighed med AaB om en pris.

Giver det ikke bedst mening for alle parter, at I henter Anders K. Jacobsen med det samme?

– Jo, det gør det. Og vi arbejder på det. Der er dialog med AaB, og den holder vi. Det er det første skridt, vi kan tage. Så håber vi, der kommer en løsning, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Anders K. Jacobsen startede sin karriere i OB, og efter fem år væk fra Fyn vender den fortabte søn altså hjem til sine rødder.

Spørgsmålet er bare, om han skal sidde i en nordjysk fryseboks et halvt år før, at flyttekasserne kan pakkes.

 







LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Klar for FC København

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

“Det går over i historien”

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Fransk klub overvejer Victor Bak