OB vil hjælpe AK ud af nordjysk fryseboks

OB håber at få Anders K. Jacobsen til klubben omgående. Ifølge sportsdirektør Jesper Hansen giver det bedst mening, efter at AaB har valgt at udfryse angriberen.



Anders K. Jacobsen er ude i kulden i AaB, og der er ingen tvivl om, hvad der er angriberens vej ud af fryseboksen. Den går via motorvejen, over Lillebæltsbroen og til Odense.

OB har allerede sikret sig den målfarlige angriber fra årsskiftet, når hans kontrakt med AaB udløber, og det faktum har man angiveligt reageret på i Aalborg ved at ekskludere Anders K. Jacobsen fra holdet.

AaB-angriberen var helt ude af truppen til premieren mod Esbjerg, og ifølge Nordjyske har ”AK” trænet mutters alene og helt isoleret fra resten af truppen i nu tre tilfælde. Han er med under opvarmningsspillet, men når der skal spilles på to mål, bliver han sendt for sig selv.

Velkommen i fryseboksen, Anders K. Jacobsen.

Og så er vi tilbage ved det, der kan blive hans redning. Der er også den mulighed, at OB henter Anders K. Jacobsen øjeblikkeligt. Det vil imidlertid kræve, at fynboerne når til enighed med AaB om en pris.

Giver det ikke bedst mening for alle parter, at I henter Anders K. Jacobsen med det samme?

– Jo, det gør det. Og vi arbejder på det. Der er dialog med AaB, og den holder vi. Det er det første skridt, vi kan tage. Så håber vi, der kommer en løsning, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Anders K. Jacobsen startede sin karriere i OB, og efter fem år væk fra Fyn vender den fortabte søn altså hjem til sine rødder.

Spørgsmålet er bare, om han skal sidde i en nordjysk fryseboks et halvt år før, at flyttekasserne kan pakkes.

 





LIVE

TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

FCM-flop i chokskifte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Argentinsk træner kræver forbedringer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

PSG meldes enig med Barca-profil

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Et kæmpestort skifte’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Diant Ramaj forhandler om et skifte