OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs

Marco Lund ser frem til at møde Silkeborg. Også selvom det betyder, at han skal spille på kunstgræs.



Den ene landskamp afløser den anden i øjeblikket.

Det betyder, at Superliga-kampene er sat på pause. Dermed har klubberne god tid til at forberede sig grundigt på deres næste modstander.

I OB’s tilfælde kan de se frem til at møde Silkeborg med fynboernes tidligere cheftræner Kent Nielsen i spidsen.

Selvom Silkeborg ligger sidst i Superligaen og endnu ikke har vundet en eneste kamp efter otte runder, skal OB give den maks gas for at vinde, pointerer Marco Lund.

– Som alle andre kampe i Superligaen bliver det en hård kamp og en tæt kamp. Det bliver også en kamp, hvor vi skal præstere på et andet underlag end vi er vant til, siger han og henviser til Silkeborgs kunstgræs.

For nylig tabte OB til FC Nordsjælland på netop kunstgræs.

– Vi træner ikke på det til hverdag, hvilket både Nordsjælland og Silkeborg gør. Derfor er vi heller ikke vant til kunstgræs på samme måde som dem, der træner der hver dag.

– Mod Nordsjælland trænede vi hele ugen op til på kunstgræs. Jeg ved ikke, om vi også vil gøre det op til Silkeborg-kampen. Der er også noget i forhold til fysikken. Det kan være hårdt for kroppen at skifte underlag, hvilket man skal være opmærksom på.

– Jeg kan selv mærke det i kroppen, der bliver lidt stivere. Man er ikke vant til at løbe rundt på kunstgræs, der er det hårdere. Men det skal vi kunne håndtere, desuden har vi en dygtig sundhedssektor, så det er jeg ikke bekymret for, siger han, siger han til fanmediet Mikrofonen – Verden i & omkring OB.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Enighed – dansk stortransfer tæt på