OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs

Marco Lund ser frem til at møde Silkeborg. Også selvom det betyder, at han skal spille på kunstgræs.



Den ene landskamp afløser den anden i øjeblikket.

Det betyder, at Superliga-kampene er sat på pause. Dermed har klubberne god tid til at forberede sig grundigt på deres næste modstander.

I OB’s tilfælde kan de se frem til at møde Silkeborg med fynboernes tidligere cheftræner Kent Nielsen i spidsen.

Selvom Silkeborg ligger sidst i Superligaen og endnu ikke har vundet en eneste kamp efter otte runder, skal OB give den maks gas for at vinde, pointerer Marco Lund.

– Som alle andre kampe i Superligaen bliver det en hård kamp og en tæt kamp. Det bliver også en kamp, hvor vi skal præstere på et andet underlag end vi er vant til, siger han og henviser til Silkeborgs kunstgræs.

For nylig tabte OB til FC Nordsjælland på netop kunstgræs.

– Vi træner ikke på det til hverdag, hvilket både Nordsjælland og Silkeborg gør. Derfor er vi heller ikke vant til kunstgræs på samme måde som dem, der træner der hver dag.

– Mod Nordsjælland trænede vi hele ugen op til på kunstgræs. Jeg ved ikke, om vi også vil gøre det op til Silkeborg-kampen. Der er også noget i forhold til fysikken. Det kan være hårdt for kroppen at skifte underlag, hvilket man skal være opmærksom på.

– Jeg kan selv mærke det i kroppen, der bliver lidt stivere. Man er ikke vant til at løbe rundt på kunstgræs, der er det hårdere. Men det skal vi kunne håndtere, desuden har vi en dygtig sundhedssektor, så det er jeg ikke bekymret for, siger han, siger han til fanmediet Mikrofonen – Verden i & omkring OB.





EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De bliver monstersalg til sommer

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Fredericia er nærmest rykket ned

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken