OB’er: Modsat Silkeborg er vi ikke vant til kunstgræs

Marco Lund ser frem til at møde Silkeborg. Også selvom det betyder, at han skal spille på kunstgræs.



Den ene landskamp afløser den anden i øjeblikket.

Det betyder, at Superliga-kampene er sat på pause. Dermed har klubberne god tid til at forberede sig grundigt på deres næste modstander.

I OB’s tilfælde kan de se frem til at møde Silkeborg med fynboernes tidligere cheftræner Kent Nielsen i spidsen.

Selvom Silkeborg ligger sidst i Superligaen og endnu ikke har vundet en eneste kamp efter otte runder, skal OB give den maks gas for at vinde, pointerer Marco Lund.

– Som alle andre kampe i Superligaen bliver det en hård kamp og en tæt kamp. Det bliver også en kamp, hvor vi skal præstere på et andet underlag end vi er vant til, siger han og henviser til Silkeborgs kunstgræs.

For nylig tabte OB til FC Nordsjælland på netop kunstgræs.

– Vi træner ikke på det til hverdag, hvilket både Nordsjælland og Silkeborg gør. Derfor er vi heller ikke vant til kunstgræs på samme måde som dem, der træner der hver dag.

– Mod Nordsjælland trænede vi hele ugen op til på kunstgræs. Jeg ved ikke, om vi også vil gøre det op til Silkeborg-kampen. Der er også noget i forhold til fysikken. Det kan være hårdt for kroppen at skifte underlag, hvilket man skal være opmærksom på.

– Jeg kan selv mærke det i kroppen, der bliver lidt stivere. Man er ikke vant til at løbe rundt på kunstgræs, der er det hårdere. Men det skal vi kunne håndtere, desuden har vi en dygtig sundhedssektor, så det er jeg ikke bekymret for, siger han, siger han til fanmediet Mikrofonen – Verden i & omkring OB.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Jagter dansk erstatning

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Portugal – Spanien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner