OB jagter top seks i denne sæson, præcis som holdet har gjort i alle sæsoner med Kent Nielsen som cheftræner, og målet er indenfor rækkevidde for fynboerne, men ved vinterpausen er holdet placeret uden for de seks bedste, som giver adgang til mesterskabsspillet.
OB har et helt forår til at indfri målsætningen, men når sportsdirektør Jesper Hansen læner sig tilbage med et glas champagne nytårsaften og skal gøre status over det fynske efterår, er det ikke med et stort smil på læben.
– Jeg kan selvfølgelig ikke være helt tilfreds. For at jeg skulle være det, skulle vi have vundet den sidste kamp over Silkeborg, for så havde vi sluttet året i top seks, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
FC Midtjylland, Brøndby IF og FC Nordsjælland er sikre på top seks, og derudover er der en række hold, der skal ud i en nervepirrende dyst i foråret om at komme med i slutspillet, hvor der kæmpes om medaljer i stedet for nedrykning. OB er et af dem.
– Der er en enorm jævnbyrdighed i ligaen, og det kan man jo også se i tabellen. Vi kommer til at kæmpe for at snige os med i top seks i foråret, og vi må sige, at FC København nok er storfavoritter til at snuppe den ene plads – så bliver det et hundeslagsmål mellem os andre. I den forbindelse er det klart, at når vi ser tilbage og noterer os et hjemmebanenederlag til Silkeborg IF, som vi gjorde i den seneste kamp, er det et af den slags, der gør ondt, siger Jesper Hansen.
Hvis der er noget, OB har kunnet glæde sig over i efteråret, så er det antallet af indkasserede mål. 19 gange måtte Sten Grytebust samle bolden op i eget net, og det har kun Brøndby IF overgået.
Det glæder OB’s sportsdirektør, som samtidig understreger, at han ikke er blind for, hvad det kan have af betydning for offensiven, hvor OB har haltet noget mere.
– Det vil jo være oplagt og sige, at det er vi meget tilfredse med, og selvfølgelig synes jeg da også, det er tilfredsstillende, at vi har lukket næstfærrest mål ind i ligaen, men det er også vigtigt at se på nuancerne, selv om bundlinjen er positiv. Skyldes det, at vi har lukket så meget ned, at det har præget vores offensive spil? Er det fordi, vi har en god målmand? Har for mange spillere ikke bidraget nok offensivt? Det hører med i ligningen, for vi skal huske, at samtidig med, at vi har været gode defensivt, har vi slet ikke scoret nok mål, lyder det fra Jesper Hansen.
Han vil ikke kun skyde på angriberne for, at det kun er blevet til 20 mål i 19 kampe.
– De få scoringer er noget, vi vender rigtig meget. Der har været kampe med gode takter, men alt i alt synes jeg, at vores spil har været for omstændigt til tider i stedet for at spille direkte. Vi skal være bedre til at sætte angriberne i scene, så det vil være forkert kun at skyde på vores angribere. Og så er det klart, at i Superligaen, hvor holdene er godt organiseret med en solid, defensiv struktur, så er det ekstra vigtigt at score på chancerne, for dem får man nødvendigvis ikke mange af, siger sportsdirektøren.
OB er ofte blevet skudt i skoene, at der ganske enkelt ikke har været fremgang nok, siden Kent Nielsen overtog trænergerningen i sommeren 2015, og sportsdirektøren erkender, at det halter med resultaterne, men han noterer sig flere positive ting.
– Jeg synes, der er mange gode parametre. Vi har endelig fået truffet en beslutning i forhold til faciliteterne, der er en god udvikling på ungdomsholdene, og der er et godt samarbejde med de øvrige klubber på Fyn. Så havde vi selvfølgelig håbet, at det var gået lidt hurtigere med at få bedre resultater på Superliga-mandskabet, men målet er top seks, og det er vi to point fra ved vinterpausen, så det er indenfor rækkevidde. Vi skal gøre os umage fremadrettet, og det er alle i klubben klar over, slutter Jesper Hansen.
OB indleder foråret med en hjemmekamp mod FC Helsingør.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
GOG buldrer forbi bundhold
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Danske tenniskvinder rykker ned
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
