Økonom: FCM’s position har sat Parken til salg

Parken kan blive solgt, så FCK kan fokusere mere på fodbold og komme tilbage på toppen, vurderer sportsøkonom.



Selskabet bag Parken vil afsøge mulighederne for et helt eller delvist salg af sine ejendomme, herunder Parken og bygningerne der hører til Lalandia.

Ifølge Kenneth Cortsen, der er sportsøkonom og ekspert i branding ved University College Nordjylland, handler frasalget om, at der skal fokuseres mere på fodbold.

– Jeg ser det som et strategisk greb, fordi man i FCK ikke kan leve med, at FC Midtjylland har fået en så dominerende position.

– De (FC Midtjylland, red.) har jo fået deres (FCK’s, red.) mesterskaber de seneste år, siger han.

Det øgede fokus på fodbolddelen af Parken Sport & Entertainments forretningsområder skal også gøre det nemmere at tiltrække nye investorer, vurderer Kenneth Cortsen.

– Firmaet bag FCK vil gerne tiltrække viden og nye investorer.

– De vil muligvis også gerne tiltrække internationale investorer, og så giver det god mening at frasælge de her ting, siger han.

Ifølge sportsøkonomen bliver det lettere at tiltrække nye investorer, hvis der for eksempel ikke hører et badeland og kontorbygninger med i en eventuel investering.

– Der er mange, der gerne vil investere i fodboldklubber, fordi de synes, det er interessant. Men derfor er de ikke nødvendigvis interesseret i investere i alt det andet omkring FCK.

– Og så giver det mindre risiko for investorerne, hvis der ikke er alle de her ting omkring klubben, siger han.

Coronapandemien er en af grundene til, at det netop er nu, at virksomheden kigger på frasalg af sine bygninger, vurderer Kenneth Cortsen.

Men virksomheden tænker ifølge ham også langsigtet.

– Mange klubber er pressede på grund af coronasituationen. Så det giver god mening at skaffe kapital samt styrke konkurrenceevnen nu og i forhold til fremtiden.

– Fodboldklubber lever af kapital for at kunne investere i talent. Talent, der på og udenfor banen kan flytte klubben i den rigtige retning.

– Så man kigger også fremad og ser på, hvordan man igen kan blive en magtfaktor i dansk fodbold. Her giver det god mening at fokusere mere på fodbold, siger han.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

17 minutter for United – nu skal han til VM

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner