Video : Tipsbladet
Superliga

Officielt: AaB henter ny cheftræner i Brøndby

AaB har netop offentliggjort, at Menno van Dam bliver klubbens nye cheftræner.

Tipsbladet kunne forleden afsløre, at AaB henter Menno van Dam i Brøndby IF.

Det er nu blevet bekræftet af AaB på klubbens hjemmeside.

Den 40-årige hollænder kommer fra et job som U19-træner i Brøndby, hvor han havde et år tilbage af sin aftale. Det betyder, at AaB må smide en pose penge efter van Dam.

Han har derudover en fortid som træner i ungdomsafdelingen hos SC Heerenveen og FC Groningen.

- Vi har ikke uventet oplevet stor interesse for jobbet som cheftræner i AaB, og blandt mange attraktive kandidater er Menno van Dam vores foretrukne person, og derfor er vi glade for, at vi har kunnet blive enige med Brøndby I.F. om en aftale, siger sportsdirektør Ole Jan Kappmeier.

- Jeg har i flere år haft kendskab til Menno og har fulgt hans karriere, og igennem en omfattende proces er vi blevet bekræftet i både personligheden og de faglige egenskaber, hvilket er yderligere bakket op af de referencer, som vi selvfølgelig også har foretaget.

- Vi har i processen haft grundige samtaler om de punkter, der er vigtige for os som klub for at kunne tage de næste skridt. Menno er enig i den sportslige strategi og i, hvad vi planlægger at opnå i AaB i de kommende år. Han passer således til profilen i alle de kategorier, der blev prioriteret i søgningen efter den nye cheftræner.

Menno van Dam har skrevet under på en fireårig aftale.