Officielt: FC København køber græsk forsvarsspiller

FC København har købt den græske forsvarsspiller Marios Oikonomou i AEK Athen. Det oplyser klubben selv.



FC København forstærker nu defensiven.

Torsdag aften har klubben således præsenteret den 27-årige forsvarsspiller Marios Oikonomou, der kommer til klubben fra AEK Athen på en aftale frem til sommeren 2023.

Det fremgår af klubbens hjemmeside.

– Efter vi sendte Papagiannopoulos videre, har vi været på udkig efter en, der kunne supplere i vores midterforsvar, hvor han kommer til at konkurrere med Nelsson, Bjelland og Ragnar om pladserne, siger Ståle Solbakken til fck.dk og fortsætter:

– Forhåbentlig skal vi også i den kommende sæson spille masser af kampe, og vi vil gerne være sikre på, at vi også på denne position kan være konkurrencedygtige i alle kampe. Det føler vi, at vi vil være nu.

Om nyindkøbet siger FCK-manageren:

– Marios er en solid stopper, der har en rigtig god timing i sine dueller og er fysisk stærk. Samtidig har han et rigtigt fornuftigt pasningsspil og er stærk i luften. Han kommer med en god erfaring fra højt niveau fra både Italien og Grækenland, og han er vant til at spille for en klub, hvor der er pres på fra omgivelserne, siger Ståle Solbakken.

Der har ikke været meget om transferen på forhånd, men onsdag aften kunne det græske medie Sportime berette, at skiftet var tæt på, og at FC København henter midterforsvareren for cirka syv millioner kroner. 

27-årige Marios Oikonomou har spillet i AEK Athen i de seneste to sæsoner, hvor det er blevet til 64 optrædener. Inden da gjorde forsvarsspilleren karriere i det italienske, der både bød på ophold i Cagliari Calcio, SPAL, SSC Bari og Bologna FC. 

Den nye FCK-spiller får trøjenummer 22.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Bombe på vej i Real Madrid?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’