Officielt: FCM køber dyr brasilianer

FC Midtjylland har nu bekræftet indkøbet af Marrony.



Det var ventet, at FC Midtjylland fredag aften ville præsentere indkøbet af den 22-årige brasilianer Marrony, men Ulvene kunne åbenbart ikke vente så længe. 

For nu melder klubben på sin officielle Twitter-konto, at Marrony er ny FC Midtjylland-spiller. 

Det meldes, at FC Midtjylland betaler hele 30 millioner kroner for den nu tidligere Atletico Mineiro-spiller, som dermed bliver klubbens dyreste indkøb til dato. 

Marrony er hentet ind til at erstatte Sory Kaba, som slet ikke har spillet i denne sæson, og lang tids flirten er altså nu overstået.

Marrony kan både spille angriber og på begge kanter, og han har spillet 24 kampe i denne sæson med fire mål til følge. Indkøbet vækker stor begejstring hos FC Midtjylland.

– Marrony er en type, vi har ledt efter i et stykke tid, og vi har kigget på ham i en længere periode. Det har været lidt svært at komme i nærheden af ham, men det er lykkedes nu. Vi er sindssygt glade for og stolte over, at han har valgt at komme til FC Midtjylland som sit næste step i karrieren.

– Det er en rigtig dygtig og alsidig angriber med nogle klare spidskompetencer. Hans tekniske færdigheder er eminente, og så har han et godt drev med bolden og et veludviklet hovedspil. Kort sagt en komplet offensiv pakke, siger Svend Graversen til klubbens egen hjemmeside.

Selv om han blot er 22 år gammel, har han allerede spillet 85 kampe i den bedste brasilianske liga. Dermed er det en spiller, der allerede har erfaring. 

– Han har spillet relativt mange kampe i Série A på et tidligt tidspunkt i sin karriere, så han kommer til Midtjylland med god erfaring i forhold til hans alder. Det er en fantastisk tilføjelse til en i forvejen stærk trup, hvor han skal ind og konkurrere om pladserne på den øverste linje, forklarer Svend Graversen.

Marrony får en femårig aftale hos midtjyderne.





Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer