Superliga Victor Risager

Officielt: Jens Berthel Askou er ny træner i AC Horsens

Foto: AC Horsens

AC Horsens har hyret klubbens nye cheftræner.

Af Victor Risager

AC Horsens har hyret Jens Berthel Askou som ny cheftræner. Det bekræfter klubben mandag aften. 

Jens Berthel Askou skal afløse Jonas Dal, der blev fyret for knap en måned siden, og han kommer til klubben på en aftale, der løber frem til sommeren 2022.

Senest har Askou været cheftræner hos HB Torshavn på Færøerne, hvor han vandt mesterskabet og pokalen, men AC Horsens har købt ham fri af kontrakten med klubben. Tidligere har han også været cheftræner i Vendsyssel FF.

I AC Horsens har man store forventninger til den nye cheftræner, som man har holdt møder med over den seneste tid.

- Vi har været i gang med et grundigt forløb i forhold til at finde den helt rigtige profil som cheftræner, og vi har haft møder med Jens Berthel Askou hen over jul, hvilket har mundet ud i en aftale på halvandet år. Han er en vindertype, ambitiøs og grundig, og han har en stor udlandskarriere på CV’et, hvor han blandt andet spillede i Tyrkiet og i den næstbedste række i England, og han har formået at overføre mange af de ting, han stod for som spiller til trænergerningen.

- Senest har han gjort det fremragende på Færøerne, hvor hans hold vandt the double, og som menneske har han en personlighed og en adfærd, der passer godt ind i vores klub og vores værdier. Vi har store forventninger til ham og glæder os til samarbejdet, siger sportschef Niels Erik Søndergård ifølge klubbens hjemmeside. 

Den 7. januar har den ny Horsens-træner første arbejdsdag. I foråret skal Jens Berthel Askou forsøge at løfte AC Horsens væk fra nedrykningspladserne i Superligaen, så klubben kan sikre endnu en sæson i Danmarks bedste række.