Officielt: SønderjyskE henter Simon Kroon på lejeaftale

Det næste halve år skal Simon Kroon optræde for SønderjyskE igen. Den svenske kantspiller er blevet udlejet fra FC Midtjylland.



Snakken har gået i et stykke tid, og nu er det så en kendsgerning. Simon Kroon vender for en kort bemærkning tilbage til SønderjyskE, hvor han fik sit gennembrud i dansk fodbold inden skiftet til FC Midtjylland.

Ulvene har udlejet den svenske kantspiller for resten af sæsonen. Det bekræfter begge klubber på deres hjemmesider. 

Kroon har haft svært ved at få spilletid på FC Midtjyllands Superliga-tophold i denne sæson, og han har blot fået seks ligakampe. Hans sidste startplads var tilbage i august. Det får han forventlig mulighed for nu.

– Vi tror fortsat på Simon Kroon, som vi ser som en god spiller. Men med den trup vi har lige nu, giver det bedst mening for Simon og for os, at han kommer til SønderjyskE i et halvt år og får mere spilletid, siger FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, til klubbens hjemmeside.

24-årige Simon Kroon kom til FC Midtjylland for et år siden samtidig med de to andre SønderjyskE-spillere Janus Drachmann og Marc Dal Hende. Han har stadig kontrakt med klubben til udgangen af 2020, og det er altså meningen, at han vender tilbage, når lejeaftalen med SønderjyskE udløber til sommer.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand