Officielt: Stephan Andersen til FC København

FC København har underskrevet en 3-årig kontrakt med den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen.



De seneste dages rygter om, at den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen var på tale til et skifte til FC København, var sande. 

Den 32-årige tidligere Brøndby-målmand er netop blevet præsenteret i FC København. 

-Vi er tilfredse med at få en så rutineret, sulten og dygtig spiller ind i truppen, som vi får i Stephan. Han har erfaring fra bl.a. Premier League, Primera Division og slutrunder for Danmark, så han kan bringe meget med sig til FC København. Samtidigt giver det os en god mulighed for at få styrket konkurrencen yderligere på en position, hvor klubhistorien viser os, at tæt konkurrence giver mere stabile præstationer i hver eneste kamp. Som hovedansvarlig for det sportslige setup er jeg klar over, at Stephan har en noget broget fortid et sted i nærheden, men den bearbejder vi sammen fra nu af, siger manager Ståle Solbakken med en stikpille til Stephan Andersens fortid i Brøndby. 

Stephan Andersen selv glæder sig til udfordringen  

– Først og fremmest føler jeg lige nu bare en stor glæde og lyst til at komme i gang i FC København. Jeg har prøvet en del i min karriere efterhånden, men jeg stadig ambitioner og mangler at mærke, hvordan det f.eks. er at spille Champions League og vinde et mesterskab, og begge de ting håber jeg kan lade sig gøre i min tid i FCK. Der er vel ingen tvivl om, at det her er den største klub i Skandinaven, og det betyder meget, når man får den mulighed, som jeg nu har fået. Alle fodboldspillere vil gerne spille i de største og bedste klubber, så jeg er utroligt glad for, at være en del af F.C. København nu, siger Stephan Andersen. 

Stephan Andersen har senest været på kontrakt i spanske Real Betis men har i det seneste halve år været lejet ud til Go Ahead Eagles i den hollandske Æresdivision. 

Stephan Andersen møder mandag ind i den danske landsholdslejr forud for kampene mod Ungarn eller Sverige. Stephan Andersen vil derfor først møde sine kommende holdkammerater efter sommerferien, når sæsonforberedelserne til sæsonen 2014/15 starter 26. juni.

Stephan Andersen har spillet i fem sæsoner for Brøndby og har også haft en del af sin ungdom i klubben fra den københavnske vestegn. Med skiftet til FC København, træder han på samme tid ind i en klub af spillere, der både har optrådt for Brøndby og FC København. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han vinder Ballon d’Or!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Nu klager FC Barcelona igen

Brøndby IF – Sønderjyske

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Helt vild med Brøndby-profil

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds