De seneste dages rygter om, at den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen var på tale til et skifte til FC København, var sande.
Den 32-årige tidligere Brøndby-målmand er netop blevet præsenteret i FC København.
-Vi er tilfredse med at få en så rutineret, sulten og dygtig spiller ind i truppen, som vi får i Stephan. Han har erfaring fra bl.a. Premier League, Primera Division og slutrunder for Danmark, så han kan bringe meget med sig til FC København. Samtidigt giver det os en god mulighed for at få styrket konkurrencen yderligere på en position, hvor klubhistorien viser os, at tæt konkurrence giver mere stabile præstationer i hver eneste kamp. Som hovedansvarlig for det sportslige setup er jeg klar over, at Stephan har en noget broget fortid et sted i nærheden, men den bearbejder vi sammen fra nu af, siger manager Ståle Solbakken med en stikpille til Stephan Andersens fortid i Brøndby.
Stephan Andersen selv glæder sig til udfordringen
– Først og fremmest føler jeg lige nu bare en stor glæde og lyst til at komme i gang i FC København. Jeg har prøvet en del i min karriere efterhånden, men jeg stadig ambitioner og mangler at mærke, hvordan det f.eks. er at spille Champions League og vinde et mesterskab, og begge de ting håber jeg kan lade sig gøre i min tid i FCK. Der er vel ingen tvivl om, at det her er den største klub i Skandinaven, og det betyder meget, når man får den mulighed, som jeg nu har fået. Alle fodboldspillere vil gerne spille i de største og bedste klubber, så jeg er utroligt glad for, at være en del af F.C. København nu, siger Stephan Andersen.
Stephan Andersen har senest været på kontrakt i spanske Real Betis men har i det seneste halve år været lejet ud til Go Ahead Eagles i den hollandske Æresdivision.
Stephan Andersen møder mandag ind i den danske landsholdslejr forud for kampene mod Ungarn eller Sverige. Stephan Andersen vil derfor først møde sine kommende holdkammerater efter sommerferien, når sæsonforberedelserne til sæsonen 2014/15 starter 26. juni.
Stephan Andersen har spillet i fem sæsoner for Brøndby og har også haft en del af sin ungdom i klubben fra den københavnske vestegn. Med skiftet til FC København, træder han på samme tid ind i en klub af spillere, der både har optrådt for Brøndby og FC København.
MEDIE
Afvist
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
AVIS
Storklub meldes interesseret
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
