Officielt: Stephan Andersen til FC København

FC København har underskrevet en 3-årig kontrakt med den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen.



De seneste dages rygter om, at den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen var på tale til et skifte til FC København, var sande. 

Den 32-årige tidligere Brøndby-målmand er netop blevet præsenteret i FC København. 

-Vi er tilfredse med at få en så rutineret, sulten og dygtig spiller ind i truppen, som vi får i Stephan. Han har erfaring fra bl.a. Premier League, Primera Division og slutrunder for Danmark, så han kan bringe meget med sig til FC København. Samtidigt giver det os en god mulighed for at få styrket konkurrencen yderligere på en position, hvor klubhistorien viser os, at tæt konkurrence giver mere stabile præstationer i hver eneste kamp. Som hovedansvarlig for det sportslige setup er jeg klar over, at Stephan har en noget broget fortid et sted i nærheden, men den bearbejder vi sammen fra nu af, siger manager Ståle Solbakken med en stikpille til Stephan Andersens fortid i Brøndby. 

Stephan Andersen selv glæder sig til udfordringen  

– Først og fremmest føler jeg lige nu bare en stor glæde og lyst til at komme i gang i FC København. Jeg har prøvet en del i min karriere efterhånden, men jeg stadig ambitioner og mangler at mærke, hvordan det f.eks. er at spille Champions League og vinde et mesterskab, og begge de ting håber jeg kan lade sig gøre i min tid i FCK. Der er vel ingen tvivl om, at det her er den største klub i Skandinaven, og det betyder meget, når man får den mulighed, som jeg nu har fået. Alle fodboldspillere vil gerne spille i de største og bedste klubber, så jeg er utroligt glad for, at være en del af F.C. København nu, siger Stephan Andersen. 

Stephan Andersen har senest været på kontrakt i spanske Real Betis men har i det seneste halve år været lejet ud til Go Ahead Eagles i den hollandske Æresdivision. 

Stephan Andersen møder mandag ind i den danske landsholdslejr forud for kampene mod Ungarn eller Sverige. Stephan Andersen vil derfor først møde sine kommende holdkammerater efter sommerferien, når sæsonforberedelserne til sæsonen 2014/15 starter 26. juni.

Stephan Andersen har spillet i fem sæsoner for Brøndby og har også haft en del af sin ungdom i klubben fra den københavnske vestegn. Med skiftet til FC København, træder han på samme tid ind i en klub af spillere, der både har optrådt for Brøndby og FC København. 







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

– Det vil være VM’s største overraskelse!



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Scorer heftig lønstigning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Bekræfter dansk kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Arbejder på Brøndby-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’