De seneste dages rygter om, at den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen var på tale til et skifte til FC København, var sande.
Den 32-årige tidligere Brøndby-målmand er netop blevet præsenteret i FC København.
-Vi er tilfredse med at få en så rutineret, sulten og dygtig spiller ind i truppen, som vi får i Stephan. Han har erfaring fra bl.a. Premier League, Primera Division og slutrunder for Danmark, så han kan bringe meget med sig til FC København. Samtidigt giver det os en god mulighed for at få styrket konkurrencen yderligere på en position, hvor klubhistorien viser os, at tæt konkurrence giver mere stabile præstationer i hver eneste kamp. Som hovedansvarlig for det sportslige setup er jeg klar over, at Stephan har en noget broget fortid et sted i nærheden, men den bearbejder vi sammen fra nu af, siger manager Ståle Solbakken med en stikpille til Stephan Andersens fortid i Brøndby.
Stephan Andersen selv glæder sig til udfordringen
– Først og fremmest føler jeg lige nu bare en stor glæde og lyst til at komme i gang i FC København. Jeg har prøvet en del i min karriere efterhånden, men jeg stadig ambitioner og mangler at mærke, hvordan det f.eks. er at spille Champions League og vinde et mesterskab, og begge de ting håber jeg kan lade sig gøre i min tid i FCK. Der er vel ingen tvivl om, at det her er den største klub i Skandinaven, og det betyder meget, når man får den mulighed, som jeg nu har fået. Alle fodboldspillere vil gerne spille i de største og bedste klubber, så jeg er utroligt glad for, at være en del af F.C. København nu, siger Stephan Andersen.
Stephan Andersen har senest været på kontrakt i spanske Real Betis men har i det seneste halve år været lejet ud til Go Ahead Eagles i den hollandske Æresdivision.
Stephan Andersen møder mandag ind i den danske landsholdslejr forud for kampene mod Ungarn eller Sverige. Stephan Andersen vil derfor først møde sine kommende holdkammerater efter sommerferien, når sæsonforberedelserne til sæsonen 2014/15 starter 26. juni.
Stephan Andersen har spillet i fem sæsoner for Brøndby og har også haft en del af sin ungdom i klubben fra den københavnske vestegn. Med skiftet til FC København, træder han på samme tid ind i en klub af spillere, der både har optrådt for Brøndby og FC København.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
DAGENS SPILFORSLAG
Skotland kan overraske Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
OPTAKT
Skotland – Marokko
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT
