Officielt: Stephan Andersen til FC København

FC København har underskrevet en 3-årig kontrakt med den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen.



De seneste dages rygter om, at den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen var på tale til et skifte til FC København, var sande. 

Den 32-årige tidligere Brøndby-målmand er netop blevet præsenteret i FC København. 

-Vi er tilfredse med at få en så rutineret, sulten og dygtig spiller ind i truppen, som vi får i Stephan. Han har erfaring fra bl.a. Premier League, Primera Division og slutrunder for Danmark, så han kan bringe meget med sig til FC København. Samtidigt giver det os en god mulighed for at få styrket konkurrencen yderligere på en position, hvor klubhistorien viser os, at tæt konkurrence giver mere stabile præstationer i hver eneste kamp. Som hovedansvarlig for det sportslige setup er jeg klar over, at Stephan har en noget broget fortid et sted i nærheden, men den bearbejder vi sammen fra nu af, siger manager Ståle Solbakken med en stikpille til Stephan Andersens fortid i Brøndby. 

Stephan Andersen selv glæder sig til udfordringen  

– Først og fremmest føler jeg lige nu bare en stor glæde og lyst til at komme i gang i FC København. Jeg har prøvet en del i min karriere efterhånden, men jeg stadig ambitioner og mangler at mærke, hvordan det f.eks. er at spille Champions League og vinde et mesterskab, og begge de ting håber jeg kan lade sig gøre i min tid i FCK. Der er vel ingen tvivl om, at det her er den største klub i Skandinaven, og det betyder meget, når man får den mulighed, som jeg nu har fået. Alle fodboldspillere vil gerne spille i de største og bedste klubber, så jeg er utroligt glad for, at være en del af F.C. København nu, siger Stephan Andersen. 

Stephan Andersen har senest været på kontrakt i spanske Real Betis men har i det seneste halve år været lejet ud til Go Ahead Eagles i den hollandske Æresdivision. 

Stephan Andersen møder mandag ind i den danske landsholdslejr forud for kampene mod Ungarn eller Sverige. Stephan Andersen vil derfor først møde sine kommende holdkammerater efter sommerferien, når sæsonforberedelserne til sæsonen 2014/15 starter 26. juni.

Stephan Andersen har spillet i fem sæsoner for Brøndby og har også haft en del af sin ungdom i klubben fra den københavnske vestegn. Med skiftet til FC København, træder han på samme tid ind i en klub af spillere, der både har optrådt for Brøndby og FC København. 



Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Alle storroser Dario Osorio

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

– Det er så ringe, begge dele!

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Riemer svarer på Tøftings kritik

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Her trækkes der lod til VM

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Storklub meldes interesseret

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

‘Køb ikke Franculino Djú’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Sikrer historisk VM-plads

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Dansk stjerne: Det er til grin!

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark