Officielt: Stephan Andersen til FC København

FC København har underskrevet en 3-årig kontrakt med den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen.



De seneste dages rygter om, at den danske landsholdsmålmand Stephan Andersen var på tale til et skifte til FC København, var sande. 

Den 32-årige tidligere Brøndby-målmand er netop blevet præsenteret i FC København. 

-Vi er tilfredse med at få en så rutineret, sulten og dygtig spiller ind i truppen, som vi får i Stephan. Han har erfaring fra bl.a. Premier League, Primera Division og slutrunder for Danmark, så han kan bringe meget med sig til FC København. Samtidigt giver det os en god mulighed for at få styrket konkurrencen yderligere på en position, hvor klubhistorien viser os, at tæt konkurrence giver mere stabile præstationer i hver eneste kamp. Som hovedansvarlig for det sportslige setup er jeg klar over, at Stephan har en noget broget fortid et sted i nærheden, men den bearbejder vi sammen fra nu af, siger manager Ståle Solbakken med en stikpille til Stephan Andersens fortid i Brøndby. 

Stephan Andersen selv glæder sig til udfordringen  

– Først og fremmest føler jeg lige nu bare en stor glæde og lyst til at komme i gang i FC København. Jeg har prøvet en del i min karriere efterhånden, men jeg stadig ambitioner og mangler at mærke, hvordan det f.eks. er at spille Champions League og vinde et mesterskab, og begge de ting håber jeg kan lade sig gøre i min tid i FCK. Der er vel ingen tvivl om, at det her er den største klub i Skandinaven, og det betyder meget, når man får den mulighed, som jeg nu har fået. Alle fodboldspillere vil gerne spille i de største og bedste klubber, så jeg er utroligt glad for, at være en del af F.C. København nu, siger Stephan Andersen. 

Stephan Andersen har senest været på kontrakt i spanske Real Betis men har i det seneste halve år været lejet ud til Go Ahead Eagles i den hollandske Æresdivision. 

Stephan Andersen møder mandag ind i den danske landsholdslejr forud for kampene mod Ungarn eller Sverige. Stephan Andersen vil derfor først møde sine kommende holdkammerater efter sommerferien, når sæsonforberedelserne til sæsonen 2014/15 starter 26. juni.

Stephan Andersen har spillet i fem sæsoner for Brøndby og har også haft en del af sin ungdom i klubben fra den københavnske vestegn. Med skiftet til FC København, træder han på samme tid ind i en klub af spillere, der både har optrådt for Brøndby og FC København. 





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Monstrøs PL-transfer tæt på

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Anton Gaaei-handel meldes død

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere