Der er gang i handlerne denne mandag, og det er nu anden gang, at der er en intern handel mellem Viborg og OB. Først var det Jakob Bonde, der tog fra det midtjyske til Fyn, og nu er det Charly Nouck, der går den anden vej.
Det oplyser Viborg på klubbens hjemmeside, hvor spilleren selv slår fast, at han ser frem til at fortsætte i domkirke-byen.
– Jeg ser Viborg FF som en god klub, hvor der er gode muligheder for, at jeg kan tage de næste skridt i min karriere. Det er en gammel traditionsklub og en meget stor klub i mine øjne, så jeg er rigtig glad for, at jeg nu skal spille her i Viborg, siger han og fortsætter:
– Selvfølgelig vil jeg kæmpe for at få så meget spilletid som muligt og få vist mine kvaliteter til gavn for holdet. Jeg fik vist det i momenter i OB, men jeg skal vise det lidt oftere, og det håber jeg på, at jeg kan her, lyder det fra Nouck.
Tipsbladet kunne desuden for få dage siden afsløre handlen.
20-årige Charly Nouck, som måske også er kendt under efternavnet 'Horneman' er kommet på en aftale frem til sommeren 2028, og Viborg-sportschef Mads Agesen glæder sig over indkøbet.
– Han er en lynhurtig og udfordrende kantspiller, som kan give os noget i længderetningen. Samtidig har vi set, at han kan være en trussel, når han nærmer sig boksen, og at han har et godt spark. Så nu handler det, om at vi skal have sat ham i de situationer, hvor han kan bruge sine kompetencer, fortæller VFF-sportschefen.
Agesen er dog bevidst om, at der stadig er nogle ting, som deres nye offensivspiller skal lære, og derfor vil de være tålmodige med ham.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW