Officielt: Viborg henter Nouck fra OB

Charly Nouck bytter nu klub med Jakob Bonde, der går den anden vej.



Der er gang i handlerne denne mandag, og det er nu anden gang, at der er en intern handel mellem Viborg og OB. Først var det Jakob Bonde, der tog fra det midtjyske til Fyn, og nu er det Charly Nouck, der går den anden vej.

Det oplyser Viborg på klubbens hjemmeside, hvor spilleren selv slår fast, at han ser frem til at fortsætte i domkirke-byen.

– Jeg ser Viborg FF som en god klub, hvor der er gode muligheder for, at jeg kan tage de næste skridt i min karriere. Det er en gammel traditionsklub og en meget stor klub i mine øjne, så jeg er rigtig glad for, at jeg nu skal spille her i Viborg, siger han og fortsætter:

– Selvfølgelig vil jeg kæmpe for at få så meget spilletid som muligt og få vist mine kvaliteter til gavn for holdet. Jeg fik vist det i momenter i OB, men jeg skal vise det lidt oftere, og det håber jeg på, at jeg kan her, lyder det fra Nouck.

Tipsbladet kunne desuden for få dage siden afsløre handlen.

20-årige Charly Nouck, som måske også er kendt under efternavnet 'Horneman' er kommet på en aftale frem til sommeren 2028, og Viborg-sportschef Mads Agesen glæder sig over indkøbet.

– Han er en lynhurtig og udfordrende kantspiller, som kan give os noget i længderetningen. Samtidig har vi set, at han kan være en trussel, når han nærmer sig boksen, og at han har et godt spark. Så nu handler det, om at vi skal have sat ham i de situationer, hvor han kan bruge sine kompetencer, fortæller VFF-sportschefen.

Agesen er dog bevidst om, at der stadig er nogle ting, som deres nye offensivspiller skal lære, og derfor vil de være tålmodige med ham. 





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte