Oke Akpoveta.
Navnet vil ringe en klokke hos de mest inkarnerede Brøndby-tilhængere og de Superliga-kendere, som har hukommelsen med sig. Den nigerianske angriber tørnede ud for de blå-gule fra 2011 til 2014. I den periode nåede Brøndby IF at have tre forskellige cheftrænere i form af Henrik Jensen, Auri Skarbalius og Thomas Frank.
Den nigerianske angriber spillede 24 kampe for Brøndby uden at komme på måltavlen, og som angriber er det naturligvis ikke en statistik at være stolt af. Det er Oke Akpoveta bestemt heller ikke.
Han er til gengæld stolt over, at han nåede at kunne kalde sig for Brøndby-spiller. For selv om Oke Akpoveta er en spiller, mange Brøndby-fans tænker lettere opgivende tilbage på, betød det meget for nigerianeren at få et ophold i én af Danmarks største klubber.
– Da jeg kom til Brøndby, var der meget høje forventninger til mig. Jeg kunne mærke, at klubben havde tiltro til mig, men fodbold er fodbold, og det går ikke altid, som man håber. Jeg pådrog mig en korsbåndsskade, og det satte mig selvfølgelig meget tilbage. Det var et stort problem for mig, og det tog noget af selvtilliden fra mig, siger Oke Akpoveta til Tipsbladet.
Angriberen blev skadet i september 2011, og der gik mange måneder, før han igen så indersiden af en fodboldbane. I mellemtiden var Henrik Jensen blevet afløst af Auri Skarbalius i kølvandet på en sæson, hvor Brøndby var endt som en skuffende nummer ni.
– Da jeg kom tilbage fra skaden, havde klubben både fået ny træner og ny sportsdirektør, og der skete i det hele taget mange ting. Jeg lykkedes aldrig helt. Jeg fortryder ikke mit skifte til Brøndby, men jeg er inderligt ked af, at jeg aldrig slog igennem. Jeg ville gerne have været tilliden værdig. Men sådan er fodbold, siger Oke Akpoveta og fortsætter:
– Jeg vil ikke sige, at jeg var decideret deprimeret over, at det ikke gik, men jeg var virkelig trist. Jeg ville gerne have vist mig bedre frem. Det var desværre ikke en god tid for mig som fodboldspiller.
Ser alle Brøndby-kampe
Oke Akpoveta forlod Brøndby IF på sidstedagen af transfervinduet i januar 2014 til fordel for Ravan Baku i Aserbajdsjan. Siden har angriberen, der i dag er 30 år, tørnet ud for et væld af klubber – ikke mindst i Sverige – men han kan også skrive Brønshøj Boldklub og Lyngby Boldklub på CV’et. Særligt som én af hvepsene i Brønshøj gjorde Oke Akpoveta det glimrende med syv mål i 30 kampe.
Aktuelt tørner Oke Akpoveta ud for den lille, svenske klub Höganäs, og det er hans 12. klub i karrieren. Han har med andre ord oplevet meget, men Brøndby står som noget helt særligt af dusinet af klubber.
– Jeg ser hver eneste Brøndby-kamp, jeg kan komme til. Det er en fed klub, og jeg vil altid være en stor fan af Brøndby. Personligt havde jeg ikke den bedste tid i Brøndby, men de behandlede mig godt, og det har jeg respekt for. Jeg hepper på dem hver weekend, siger Oke Akpoveta.
Så du var en glad mand i sidste sæson, da Brøndby vandt det danske mesterskab?
– Ja, jeg var lykkelig. Jeg talte med mange af mine gamle venner om det. ”Endelig vandt Brøndby ligaen”, sagde jeg. Det havde jeg ventet i 10 år på at opleve.
Med Oke Akpoveta på holdet var Brøndby IF tættere på at rykke ned end på at blive danske mestre, og selv om der ikke var ret meget at juble over for nigerianeren på Vestegnen, forsøger han at fokusere på de få gode minder, når han tænker de cirka 10 år tilbage.
– Jeg vil aldrig glemme den følelse, det gav mig, når Brøndby-fansene sang mit navn. Jeg har fået mange søde beskeder fra Brøndby-fans på mine sociale medier. I min verden har Brøndby nogle af verdens bedste fans – ikke bare i Danmark, men i hele verden, lyder det fra Oke Akpoveta.
Nigerianeren bor til dagligt i Helsingborg.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
