(Tipsbladet i Norge)
FC Midtjylland pumpede i sommer rigtig mange millioner kroner i nye angribere, men Adam Buksa og Jan Kuchta har foreløbig haft svært ved for alvor at finde melodien foran modstandernes mål.
Alt imens går det aldeles forrygende for en anden FC Midtjylland-angriber i Ola Brynhildsen, som er udlejet til Molde og her har bombet det ene mål efter det andet ind.
Imponerende 10 scoringer blev det til i 11 kampe i Eliteserien.
Dermed kunne det ligge lige til højrebenet, at Ola Brynhildsen skulle tilbage til FC Midtjylland og fortsætte målscoringen i Superligaen, når lejeaftalen slutter ved nytår, men alt tyder på, at vejene skal skilles.
Tipsbladet kunne for nylig fortælle, at FC Midtjylland er åben for et salg af angriberen, og at Trabzonspor blandt flere tyrkiske klubber lurer på at købe ham denne vinter, og Ola Brynhildsen er klar på et endeligt farvel til ulvene.
– FC Midtjylland vil jo gerne satse på nogle andre, så jeg er også klar på et skifte. Men alt om min fremtid snakker jeg med klubben om. Sæsonen er ikke færdig her, så det er noget, jeg tager fat i efter sidste kamp i Europa, siger Ola Brynhildsen, som bekræfter interessen fra Trabzonspor.
– Ja, der har jo før været noget interesse, og det er naturligvis cool, men jeg tager ikke stilling til det, før sæsonen er færdig, tilføjer Ola Brynhildsen, der føler sig smigret over, at store klubber som Trabzonspor melder sig på banen som et resultat af, at han klarer sig godt.
– Ja, absolut. Når man er i det, er det klart, at holdene har noget ekstra i sig. Det er jo dejligt at få bekræftet.
Superliga-topscorer
Ola Brynhildsen kom til FC Midtjylland i sommeren 2023 og vandt guld med Superliga-klubben i sin første sæson.
Men som følge af FC Midtjyllands store investeringer i angribere denne sommer tog han altså tilbage til Molde for en stund – med kæmpe succes.
– Personligt har det været en god tid, jeg har præsteret godt, men det er selvfølgelig holdet, som er det vigtigste, og resultaterne har ikke været gode nok. Der har været gode enkeltkampe, men det er titlerne, som tæller, og Europa. På den måde har det ikke været godt, siger Ola Brynhildsen, der er sikker på, at han kunne gøre det samme i Danmark.
– Jeg har egentlig følt, at jeg hele tiden har været i god form, og så fik jeg tilliden her og chancen for at bevise mig. Det er vel bare det. Jeg vil sige, at jeg er mere end god nok til at spille i Superligaen, forklarer han.
Faktisk er Ola Brynhildsen sikker på, at han kunne være den bedste angriber i Superligaen, og det kommer ikke bag på ham, at målene nu kommer i en lind strøm.
– Nej, absolut ikke. For jeg har det i mig. Jeg ved, hvad jeg kan, og jeg kunne godt blive topscorer i Superligaen.
Hvem ved, måske får vi det at se, selv om alt tyder på et brud. Foreløbig har FC Midtjylland og Ola Brynhildsen papirer på hinanden til sommeren 2027.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bayern slår rekord i ny storsejr
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Brøndby-fans sender åbent brev
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Randers FC – FC København
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
AGF snubler i guldkampen
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE