Ola Brynhildsen bekræfter Trabzonspor-jagt

Den norske angriber Ola Brynhildsen er åben for at skifte væk fra FC Midtjylland efter et succesfuldt ophold i Molde.



(Tipsbladet i Norge)

FC Midtjylland pumpede i sommer rigtig mange millioner kroner i nye angribere, men Adam Buksa og Jan Kuchta har foreløbig haft svært ved for alvor at finde melodien foran modstandernes mål. 

Alt imens går det aldeles forrygende for en anden FC Midtjylland-angriber i Ola Brynhildsen, som er udlejet til Molde og her har bombet det ene mål efter det andet ind. 

Imponerende 10 scoringer blev det til i 11 kampe i Eliteserien. 

Dermed kunne det ligge lige til højrebenet, at Ola Brynhildsen skulle tilbage til FC Midtjylland og fortsætte målscoringen i Superligaen, når lejeaftalen slutter ved nytår, men alt tyder på, at vejene skal skilles. 

Tipsbladet kunne for nylig fortælle, at FC Midtjylland er åben for et salg af angriberen, og at Trabzonspor blandt flere tyrkiske klubber lurer på at købe ham denne vinter, og Ola Brynhildsen er klar på et endeligt farvel til ulvene. 

– FC Midtjylland vil jo gerne satse på nogle andre, så jeg er også klar på et skifte. Men alt om min fremtid snakker jeg med klubben om. Sæsonen er ikke færdig her, så det er noget, jeg tager fat i efter sidste kamp i Europa, siger Ola Brynhildsen, som bekræfter interessen fra Trabzonspor. 

– Ja, der har jo før været noget interesse, og det er naturligvis cool, men jeg tager ikke stilling til det, før sæsonen er færdig, tilføjer Ola Brynhildsen, der føler sig smigret over, at store klubber som Trabzonspor melder sig på banen som et resultat af, at han klarer sig godt.   

– Ja, absolut. Når man er i det, er det klart, at holdene har noget ekstra i sig. Det er jo dejligt at få bekræftet.

Superliga-topscorer
Ola Brynhildsen kom til FC Midtjylland i sommeren 2023 og vandt guld med Superliga-klubben i sin første sæson. 

Men som følge af FC Midtjyllands store investeringer i angribere denne sommer tog han altså tilbage til Molde for en stund – med kæmpe succes. 

– Personligt har det været en god tid, jeg har præsteret godt, men det er selvfølgelig holdet, som er det vigtigste, og resultaterne har ikke været gode nok. Der har været gode enkeltkampe, men det er titlerne, som tæller, og Europa. På den måde har det ikke været godt, siger Ola Brynhildsen, der er sikker på, at han kunne gøre det samme i Danmark.  

– Jeg har egentlig følt, at jeg hele tiden har været i god form, og så fik jeg tilliden her og chancen for at bevise mig. Det er vel bare det. Jeg vil sige, at jeg er mere end god nok til at spille i Superligaen, forklarer han.

Faktisk er Ola Brynhildsen sikker på, at han kunne være den bedste angriber i Superligaen, og det kommer ikke bag på ham, at målene nu kommer i en lind strøm.  

– Nej, absolut ikke. For jeg har det i mig. Jeg ved, hvad jeg kan, og jeg kunne godt blive topscorer i Superligaen.  

Hvem ved, måske får vi det at se, selv om alt tyder på et brud. Foreløbig har FC Midtjylland og Ola Brynhildsen papirer på hinanden til sommeren 2027.




" Det mener Tipsbladet

Uambitiøst? I lever i drømmeland, kære AGF’ere!


– Rasmus Falk har tre muligheder

Transferchok? ‘Jeg synes, Brøndby skal forsøge!’

Afsløring: AC Horsens henter Ivan Milicevic 

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

– Været irriteret på Steinlein mange gange

Afsløring: Clement Bischoffs bror til prøvetræning

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk


MEDIE

Chok: FC Barcelona vil have Superliga-profil


Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

Fem bud på Viborgs nye træner

FCK-gyser – ankesag trækker ud

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Afslører: Tilbud afvist

Afsløring: Kæmpe FC København-transfer på plads

På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

Danskere imponerer stort: ‘En af ligaens profiler’

Afsløring: Casper Ankergren tæt på kæmpe job


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


10 Superliga-spillere, der skal på klubjagt

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Fyret i sommerferien: – Haft snak i telefonen

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen

Afsløring: Jakob Poulsen er ny cheftræner i AGF

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

FC København får dispensation



Superliga-kamp rykkes

CV afviser førstevalgs-snak: ‘Den stærkeste’

Lebogang Phiri vender hjem?

Nyt bud på Victor Froholdt

Hård afsked: ‘Aldrig mødt en bedre dreng’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

‘Tøffe’ roser AGF’s trænervalg

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

FCM jagter erstatning for stor profil

Spår Poulsen store udfordringer: ‘Vanskeligt sted’

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Var i dialog med FCK – derfor går han andre veje



Jong Oranje kan slukke håbet for Esperanças

Liverpool køber kæmpestjerne

Afsløring: Grønt lys til Grønbæks Genoa-skifte

Transfers på vej? Sådan ser Poulsen AGF-jobbet

Afsløring: FCK’s Mukairu-salg hænger i tynd tråd

Her er Jens Hammer Sørensens nye job

Inter vil have ny angriber – som ikke er Højlund

Afsløring: FCK forlænger med toptalentet Németh

Jakob Poulsen solgt: ‘Det var ikke vores plan’

AGF-træner jubler: Et af de største jobs i Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub henter Oskar Snorre

Officielt: AGF præsenterer Jakob Poulsen



PSG flopper fælt

Færdig i Superligaen?

Engelsk-brasiliansk målfest i Philly