Olsson tog ordet i pausen: Handler ikke om 4-4-2

Der er flere måder at være leder på, fortæller Kristoffer Olsson.



Det var mildt sagt ikke FC Midtjyllands bedste halvleg, da de mødte Silkeborg mandag i Superligaens kvalifikationsspil. Her er der tale om den første af slagsen, som endte 1-1 på trods af et stort SIF-overtag.

Herefter var FCM-svenskeren Kristoffer Olsson nødt til at slå fast, hvad det handlede om for dem. Det fortæller han om i et interview på midtjydernes hjemmeside.

– Alle har hver deres måde at være leder på. Man kan vise det med bolden, med en tackling eller verbalt. Det handler om, hvad man er god til, og hvad der kommer naturligt til en, siger han og fortsætter:

– I pausen i Silkeborg forsøgte jeg at fortælle drengene, det ikke handler om, hvorvidt vi spiller 4-4-2 eller 5-3-2. Nej, det handler om at vinde sine dueller i fodbold. Vinder man duellerne får du bolden, og så kan du lave mål, lyder det fra Olsson.

Derudover peger han på, at han føler sig som en vigtig del af holdet, ligesom han er klar over, at det kan blive bedre.

– Jeg arbejder fortsat med mig selv omkring, hvordan jeg kan være med til at give endnu mere til både de unge og resten af holdet. Alt i alt synes jeg, vi viste mental styrke ved at komme tilbage i Silkeborg, fortæller Kristoffer Olsson.

Kampen mod Silkeborg endte desuden 3-3, ligesom den også gjorde i sidste spillerunde af grundspillet. Dette resultat betyder, at FCM skal ud i en altafgørende kamp mod OB på lørdag, hvor FC Midtjylland skal undgå at tabe for at sikre sig en playoff-kamp om en plads Conference League.

Olssons midtbanemakker Armin Gigovic er ligesom ham selv på en lejeaftale, og det kan være, at Gigovic kan blive snuppet af nogle andre for næsen af FCM. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Flere Superliga-kamp rykkes

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Ecuador – Curacao

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Viaplay med stor AGF-nyhed

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

USA – Australien

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Skotland – Marokko

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner