Olsson tog ordet i pausen: Handler ikke om 4-4-2

Der er flere måder at være leder på, fortæller Kristoffer Olsson.



Det var mildt sagt ikke FC Midtjyllands bedste halvleg, da de mødte Silkeborg mandag i Superligaens kvalifikationsspil. Her er der tale om den første af slagsen, som endte 1-1 på trods af et stort SIF-overtag.

Herefter var FCM-svenskeren Kristoffer Olsson nødt til at slå fast, hvad det handlede om for dem. Det fortæller han om i et interview på midtjydernes hjemmeside.

– Alle har hver deres måde at være leder på. Man kan vise det med bolden, med en tackling eller verbalt. Det handler om, hvad man er god til, og hvad der kommer naturligt til en, siger han og fortsætter:

– I pausen i Silkeborg forsøgte jeg at fortælle drengene, det ikke handler om, hvorvidt vi spiller 4-4-2 eller 5-3-2. Nej, det handler om at vinde sine dueller i fodbold. Vinder man duellerne får du bolden, og så kan du lave mål, lyder det fra Olsson.

Derudover peger han på, at han føler sig som en vigtig del af holdet, ligesom han er klar over, at det kan blive bedre.

– Jeg arbejder fortsat med mig selv omkring, hvordan jeg kan være med til at give endnu mere til både de unge og resten af holdet. Alt i alt synes jeg, vi viste mental styrke ved at komme tilbage i Silkeborg, fortæller Kristoffer Olsson.

Kampen mod Silkeborg endte desuden 3-3, ligesom den også gjorde i sidste spillerunde af grundspillet. Dette resultat betyder, at FCM skal ud i en altafgørende kamp mod OB på lørdag, hvor FC Midtjylland skal undgå at tabe for at sikre sig en playoff-kamp om en plads Conference League.

Olssons midtbanemakker Armin Gigovic er ligesom ham selv på en lejeaftale, og det kan være, at Gigovic kan blive snuppet af nogle andre for næsen af FCM. Læs mere om det her.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

En vild energibombe er kommet til Superligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Arsenal jagter Spurs-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona