Det var mildt sagt ikke FC Midtjyllands bedste halvleg, da de mødte Silkeborg mandag i Superligaens kvalifikationsspil. Her er der tale om den første af slagsen, som endte 1-1 på trods af et stort SIF-overtag.
Herefter var FCM-svenskeren Kristoffer Olsson nødt til at slå fast, hvad det handlede om for dem. Det fortæller han om i et interview på midtjydernes hjemmeside.
– Alle har hver deres måde at være leder på. Man kan vise det med bolden, med en tackling eller verbalt. Det handler om, hvad man er god til, og hvad der kommer naturligt til en, siger han og fortsætter:
– I pausen i Silkeborg forsøgte jeg at fortælle drengene, det ikke handler om, hvorvidt vi spiller 4-4-2 eller 5-3-2. Nej, det handler om at vinde sine dueller i fodbold. Vinder man duellerne får du bolden, og så kan du lave mål, lyder det fra Olsson.
Derudover peger han på, at han føler sig som en vigtig del af holdet, ligesom han er klar over, at det kan blive bedre.
– Jeg arbejder fortsat med mig selv omkring, hvordan jeg kan være med til at give endnu mere til både de unge og resten af holdet. Alt i alt synes jeg, vi viste mental styrke ved at komme tilbage i Silkeborg, fortæller Kristoffer Olsson.
Kampen mod Silkeborg endte desuden 3-3, ligesom den også gjorde i sidste spillerunde af grundspillet. Dette resultat betyder, at FCM skal ud i en altafgørende kamp mod OB på lørdag, hvor FC Midtjylland skal undgå at tabe for at sikre sig en playoff-kamp om en plads Conference League.
Olssons midtbanemakker Armin Gigovic er ligesom ham selv på en lejeaftale, og det kan være, at Gigovic kan blive snuppet af nogle andre for næsen af FCM. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT