Den tyrkiske storklub Galatasaray satser på en kraftig istandsættelse af truppen på sommerens transfermarked, efter man sluttede 2021/22-sæsonen på en historisk elendig 13. plads i Süper Lig.
Fredrik Midtsjö fra AZ Alkmaar og Sérgio Oliveira fra FC Porto er blevet hentet til den centrale midtbane, mens der er kommet adskillige andre spillere til i forsvaret og i forreste linje, mens mange spillere er stoppet eller solgt for mindre beløb.
Men Galatasaray er langt fra færdig med sommerens handler, der skal katapultere klubben tilbage til den top, hvor Andreas Cornelius og Trabzonspor i sikker stil vandt mesterskabet i foråret med et sammenspillet og afklaret hold.
Istanbul-topklubben har denne sommer flirtet kraftigt med FC Midtjyllands Evander, som tyrkiske medier i flere omgange har meddelt som værende tæt på et skifte til Galatasaray.
Og ifølge samme medier ligger det mere eller mindre fast, at brasilianeren har nikket ja til en lønpakke til en værdi i omegnen af 10 millioner kroner, som vel at mærke er med et meget lavt skattetræk sammenlignet med eksempelvis Danmark.
I begyndelsen af denne uge sendte Galatasaray ifølge Tipsbladets oplysninger et bud afsted til FC Midtjylland på omtrent syv millioner euro (cirka 52 millioner kroner) med yderligere betalinger i form af præstationsklausuler.
Det tilbud fik ikke FC Midtjylland til at rykke frem på kanten af stolen endsige til at sige ja, og signalerne fra Herning er, at benovelsen og begejstringen over Galatasarays kurs med offentlige tilbud og tilnærmelser til Evander ikke nødvendigvis ligger helt i top.

Det har ligget latent, at Galatasaray også har andre transfermål, som kan have været del af kursen i tilnærmelserne til Evander og FC Midtjylland, og ifølge Tipsbladets oplysninger har Galatasaray lige nu opprioriteret forsøget på at hente andre profiler med vægt på den offensive del af spillet.
Således skal Galatasaray være bejler til belgiske Dries Mertens, der efter ni år er stoppet i Napoli og dermed ikke vil koste Istanbul-klubben nogen transferbetaling.
Også Lucas Torreira, landsholdsspiller for Uruguay, der kan spille flere forskellige positioner på midtbanen, er til overvejelse hos Galatasaray, efter Torreira har spillet de to seneste sæsoner på leje i Atlético Madrid og senest Fiorentina og er tilgængelig på en transfer fra Arsenal.
Der er fortsat lagt op til, at Evander skal sælges fra FC Midtjylland denne sommer, både for at få penge i kassen men måske vigtigere for at få skudt en af FCM’s brasilianske spillere afsted for et stort beløb.
Et Evander-salg er noget, FC Midtjylland håber og tror vil lette fremtidig rekruttering af dygtige unge spillere fra Brasilien, hvilket stadig ligger i planerne trods flere brasilianske FCM-spilleres kvaler det seneste års tid med at blive Superliga-profiler eller fastholde tidligere tiders høje niveau.
Med Evander i en større europæisk klub og på en tung millionløn håber man at lokke flere dygtige talenter til, så også derfor er et Evander-salg oplagt denne sommer, mens det meget langt fra er sikkert, at det bliver til Galatasaray.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
Stort slag for FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind