For to år siden begyndte undersøgelserne fra Horsens Kommune om at få en hybridbane på byens stadion. Nu er man nået så langt, at man efter onsdagens The Weeknd-koncert for alvor sætter gang i byggeriet.
Det bliver både oplyst på kommunens og AC Horsens' hjemmeside, og på sidstnævnte sted er der klar tilfredshed fra sportschef Niels Erik Søndergårds side.
– Vi er rigtig glade for, at Horsens Kommune har valgt at komme os i møde med en hybridbane, og vi glæder os til at spille på et indbydende græstæppe fra den kommende sæson, siger Horsens-sportschefen.
Borgmester Peter Sørensen (S) har da også kun glæde, og han sigter efter landsholdet.
– Det er en klar opgradering af baneforholdene, og det betyder bedre forhold for AC Horsens. Det betyder også, at vi nu nemmere kan komme i betragtning til afvikling af eksempelvis landskampe, siger han og fortsætter:
– Samtidig er jeg meget tilfreds med tilskuddet fra DBU, som jo er en understregning af det virkelig fine samarbejde, vi på flere fronter har med DBU, lyder det fra Peter Sørensen.
En del af finansieringen af den nye hybridbane kommer fra DBU's 'Hybridbanepulje', hvor der er kommet én million kroner fra.
Når der er tale om en hybridbane, så er det en bane med naturligt græs, der bliver sået i et underliggende net, som skaber en mere holdbar og ensartet bane end man ellers har med en almindelig naturgræs-bane.
I næste sæson må AC Horsens dog se ind i et år i den næstbedste række, da man i sidste spillerunde af Superligaen trak sorteper sammen med AaB.
Senest har de også måtte tage afsked med klubbens cheftræner Jens Berthel Askou, som var i kamp med en række andre om jobbet i Sverige. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skifter til Rangers
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT