For to år siden begyndte undersøgelserne fra Horsens Kommune om at få en hybridbane på byens stadion. Nu er man nået så langt, at man efter onsdagens The Weeknd-koncert for alvor sætter gang i byggeriet.
Det bliver både oplyst på kommunens og AC Horsens' hjemmeside, og på sidstnævnte sted er der klar tilfredshed fra sportschef Niels Erik Søndergårds side.
– Vi er rigtig glade for, at Horsens Kommune har valgt at komme os i møde med en hybridbane, og vi glæder os til at spille på et indbydende græstæppe fra den kommende sæson, siger Horsens-sportschefen.
Borgmester Peter Sørensen (S) har da også kun glæde, og han sigter efter landsholdet.
– Det er en klar opgradering af baneforholdene, og det betyder bedre forhold for AC Horsens. Det betyder også, at vi nu nemmere kan komme i betragtning til afvikling af eksempelvis landskampe, siger han og fortsætter:
– Samtidig er jeg meget tilfreds med tilskuddet fra DBU, som jo er en understregning af det virkelig fine samarbejde, vi på flere fronter har med DBU, lyder det fra Peter Sørensen.
En del af finansieringen af den nye hybridbane kommer fra DBU's 'Hybridbanepulje', hvor der er kommet én million kroner fra.
Når der er tale om en hybridbane, så er det en bane med naturligt græs, der bliver sået i et underliggende net, som skaber en mere holdbar og ensartet bane end man ellers har med en almindelig naturgræs-bane.
I næste sæson må AC Horsens dog se ind i et år i den næstbedste række, da man i sidste spillerunde af Superligaen trak sorteper sammen med AaB.
Senest har de også måtte tage afsked med klubbens cheftræner Jens Berthel Askou, som var i kamp med en række andre om jobbet i Sverige. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig mandagskamp i New York
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED