For to år siden begyndte undersøgelserne fra Horsens Kommune om at få en hybridbane på byens stadion. Nu er man nået så langt, at man efter onsdagens The Weeknd-koncert for alvor sætter gang i byggeriet.
Det bliver både oplyst på kommunens og AC Horsens' hjemmeside, og på sidstnævnte sted er der klar tilfredshed fra sportschef Niels Erik Søndergårds side.
– Vi er rigtig glade for, at Horsens Kommune har valgt at komme os i møde med en hybridbane, og vi glæder os til at spille på et indbydende græstæppe fra den kommende sæson, siger Horsens-sportschefen.
Borgmester Peter Sørensen (S) har da også kun glæde, og han sigter efter landsholdet.
– Det er en klar opgradering af baneforholdene, og det betyder bedre forhold for AC Horsens. Det betyder også, at vi nu nemmere kan komme i betragtning til afvikling af eksempelvis landskampe, siger han og fortsætter:
– Samtidig er jeg meget tilfreds med tilskuddet fra DBU, som jo er en understregning af det virkelig fine samarbejde, vi på flere fronter har med DBU, lyder det fra Peter Sørensen.
En del af finansieringen af den nye hybridbane kommer fra DBU's 'Hybridbanepulje', hvor der er kommet én million kroner fra.
Når der er tale om en hybridbane, så er det en bane med naturligt græs, der bliver sået i et underliggende net, som skaber en mere holdbar og ensartet bane end man ellers har med en almindelig naturgræs-bane.
I næste sæson må AC Horsens dog se ind i et år i den næstbedste række, da man i sidste spillerunde af Superligaen trak sorteper sammen med AaB.
Senest har de også måtte tage afsked med klubbens cheftræner Jens Berthel Askou, som var i kamp med en række andre om jobbet i Sverige. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
INTERVIEW