Opgradering i Horsens: Sigter efter landskampe

I det hele taget er man godt tilfreds med deres samarbejde med DBU i Horsens.



For to år siden begyndte undersøgelserne fra Horsens Kommune om at få en hybridbane på byens stadion. Nu er man nået så langt, at man efter onsdagens The Weeknd-koncert for alvor sætter gang i byggeriet.

Det bliver både oplyst på kommunens og AC Horsens' hjemmeside, og på sidstnævnte sted er der klar tilfredshed fra sportschef Niels Erik Søndergårds side.

– Vi er rigtig glade for, at Horsens Kommune har valgt at komme os i møde med en hybridbane, og vi glæder os til at spille på et indbydende græstæppe fra den kommende sæson, siger Horsens-sportschefen.

Borgmester Peter Sørensen (S) har da også kun glæde, og han sigter efter landsholdet.

– Det er en klar opgradering af baneforholdene, og det betyder bedre forhold for AC Horsens. Det betyder også, at vi nu nemmere kan komme i betragtning til afvikling af eksempelvis landskampe, siger han og fortsætter:

– Samtidig er jeg meget tilfreds med tilskuddet fra DBU, som jo er en understregning af det virkelig fine samarbejde, vi på flere fronter har med DBU, lyder det fra Peter Sørensen.

En del af finansieringen af den nye hybridbane kommer fra DBU's 'Hybridbanepulje', hvor der er kommet én million kroner fra. 

Når der er tale om en hybridbane, så er det en bane med naturligt græs, der bliver sået i et underliggende net, som skaber en mere holdbar og ensartet bane end man ellers har med en almindelig naturgræs-bane.

I næste sæson må AC Horsens dog se ind i et år i den næstbedste række, da man i sidste spillerunde af Superligaen trak sorteper sammen med AaB.

Senest har de også måtte tage afsked med klubbens cheftræner Jens Berthel Askou, som var i kamp med en række andre om jobbet i Sverige. Læs mere om det her.





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Sort uheld’ i Viborg

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer