De danske landsholdsspillere er skuffede over, at det ikke blev til tre point i torsdagens EM-gruppekamp mod England, men samtidig er de opløftede efter Danmarks indsats i 1-1-kampen.
Mod en stærk modstander præsterede Danmark væsentligt bedre end i den uafgjorte EM-åbner mod Slovenien, lyder det eksempelvis fra forsvarsprofilen Andreas Christensen.
– Vi kan spejle os selv meget mere i den præstation, vi lavede i dag (torsdag, red.). Vi fik endelig sat to halvlege sammen, som vi kan være glade for. At vi kan være skuffede nu siger noget om os.
– Vi har haft rigtig gode første halvlege på det sidste, og har så haft det sværere i anden halvlege. Det er fedt, at vi nu har sat to gode halvlege sammen, og drengene arbejdede virkelig hårdt, siger Andreas Christensen.
Også Christian Eriksen følte, at der var mere end et point at komme efter mod England, selv om englænderne blandt andet noterede sig for et stolpeskud og en friløber fra en spids vinkel i anden halvleg.
– Jeg er mest tilfreds med, at vi havde troen på, at vi godt kunne spille op med England.
– Præstationen var god, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke fik de tre point. Følelsen inde i omklædningsrummet var, at vi skulle have haft tre point. Jeg har følelsen af, at vi var det bedste hold.
– Vi spillede generelt en god kamp og var i kontrol. De scorede et møgmål til at starte med, men så lavede Morten Hjulmand en kanon kasse og holdt os inde i kampen, og efterfølgende synes jeg, at vi havde godt styr på dem. Vi stod godt på banen, hjalp hinanden og skabte chancer, siger Christian Eriksen.
Ifølge landstræner Kasper Hjulmand lover torsdagens præstation godt forud for tirsdagens skæbnekamp mod Serbien. Han bemærker også, at det i slutfasen var England, der prøvede at trække tiden og køre et point hjem.
– Det var sådan en præstation, der sandsynliggør, at man kan vinde over de store hold.
– Jeg er skuffet over resultatet, men ikke vores præstation. Vi spillede en rigtig god kamp, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke vandt kampen, for der var mere at komme efter. De havde også deres spark på stolpen, men jeg synes, at vi spillede en god kamp.
– Jeg er glad for, at vi er kommet hertil – det er sådan her, vi skal spille. Vi har ledt efter det et stykke tid, men i dag var vi tæt på det rigtige udtryk i 90 minutter, siger landstræneren.
Hvis Danmark vinder tirsdag over Serbien, går Danmark videre til ottendedelsfinalerne. Uafgjort kan også vise sig at være nok til at tage andenpladsen i gruppen eller blive en af turneringens fire bedste treere.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Kæk Wass: Han filmede!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Kæmpe stjerne besøger København
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Tottenham præsenterer ny træner
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Stor profil glad for Brøndby
Pinligt! Danmark brænder på stribe
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER