De danske landsholdsspillere er skuffede over, at det ikke blev til tre point i torsdagens EM-gruppekamp mod England, men samtidig er de opløftede efter Danmarks indsats i 1-1-kampen.
Mod en stærk modstander præsterede Danmark væsentligt bedre end i den uafgjorte EM-åbner mod Slovenien, lyder det eksempelvis fra forsvarsprofilen Andreas Christensen.
– Vi kan spejle os selv meget mere i den præstation, vi lavede i dag (torsdag, red.). Vi fik endelig sat to halvlege sammen, som vi kan være glade for. At vi kan være skuffede nu siger noget om os.
– Vi har haft rigtig gode første halvlege på det sidste, og har så haft det sværere i anden halvlege. Det er fedt, at vi nu har sat to gode halvlege sammen, og drengene arbejdede virkelig hårdt, siger Andreas Christensen.
Også Christian Eriksen følte, at der var mere end et point at komme efter mod England, selv om englænderne blandt andet noterede sig for et stolpeskud og en friløber fra en spids vinkel i anden halvleg.
– Jeg er mest tilfreds med, at vi havde troen på, at vi godt kunne spille op med England.
– Præstationen var god, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke fik de tre point. Følelsen inde i omklædningsrummet var, at vi skulle have haft tre point. Jeg har følelsen af, at vi var det bedste hold.
– Vi spillede generelt en god kamp og var i kontrol. De scorede et møgmål til at starte med, men så lavede Morten Hjulmand en kanon kasse og holdt os inde i kampen, og efterfølgende synes jeg, at vi havde godt styr på dem. Vi stod godt på banen, hjalp hinanden og skabte chancer, siger Christian Eriksen.
Ifølge landstræner Kasper Hjulmand lover torsdagens præstation godt forud for tirsdagens skæbnekamp mod Serbien. Han bemærker også, at det i slutfasen var England, der prøvede at trække tiden og køre et point hjem.
– Det var sådan en præstation, der sandsynliggør, at man kan vinde over de store hold.
– Jeg er skuffet over resultatet, men ikke vores præstation. Vi spillede en rigtig god kamp, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke vandt kampen, for der var mere at komme efter. De havde også deres spark på stolpen, men jeg synes, at vi spillede en god kamp.
– Jeg er glad for, at vi er kommet hertil – det er sådan her, vi skal spille. Vi har ledt efter det et stykke tid, men i dag var vi tæt på det rigtige udtryk i 90 minutter, siger landstræneren.
Hvis Danmark vinder tirsdag over Serbien, går Danmark videre til ottendedelsfinalerne. Uafgjort kan også vise sig at være nok til at tage andenpladsen i gruppen eller blive en af turneringens fire bedste treere.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Mbappé afviser teori
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT