De danske landsholdsspillere er skuffede over, at det ikke blev til tre point i torsdagens EM-gruppekamp mod England, men samtidig er de opløftede efter Danmarks indsats i 1-1-kampen.
Mod en stærk modstander præsterede Danmark væsentligt bedre end i den uafgjorte EM-åbner mod Slovenien, lyder det eksempelvis fra forsvarsprofilen Andreas Christensen.
– Vi kan spejle os selv meget mere i den præstation, vi lavede i dag (torsdag, red.). Vi fik endelig sat to halvlege sammen, som vi kan være glade for. At vi kan være skuffede nu siger noget om os.
– Vi har haft rigtig gode første halvlege på det sidste, og har så haft det sværere i anden halvlege. Det er fedt, at vi nu har sat to gode halvlege sammen, og drengene arbejdede virkelig hårdt, siger Andreas Christensen.
Også Christian Eriksen følte, at der var mere end et point at komme efter mod England, selv om englænderne blandt andet noterede sig for et stolpeskud og en friløber fra en spids vinkel i anden halvleg.
– Jeg er mest tilfreds med, at vi havde troen på, at vi godt kunne spille op med England.
– Præstationen var god, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke fik de tre point. Følelsen inde i omklædningsrummet var, at vi skulle have haft tre point. Jeg har følelsen af, at vi var det bedste hold.
– Vi spillede generelt en god kamp og var i kontrol. De scorede et møgmål til at starte med, men så lavede Morten Hjulmand en kanon kasse og holdt os inde i kampen, og efterfølgende synes jeg, at vi havde godt styr på dem. Vi stod godt på banen, hjalp hinanden og skabte chancer, siger Christian Eriksen.
Ifølge landstræner Kasper Hjulmand lover torsdagens præstation godt forud for tirsdagens skæbnekamp mod Serbien. Han bemærker også, at det i slutfasen var England, der prøvede at trække tiden og køre et point hjem.
– Det var sådan en præstation, der sandsynliggør, at man kan vinde over de store hold.
– Jeg er skuffet over resultatet, men ikke vores præstation. Vi spillede en rigtig god kamp, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke vandt kampen, for der var mere at komme efter. De havde også deres spark på stolpen, men jeg synes, at vi spillede en god kamp.
– Jeg er glad for, at vi er kommet hertil – det er sådan her, vi skal spille. Vi har ledt efter det et stykke tid, men i dag var vi tæt på det rigtige udtryk i 90 minutter, siger landstræneren.
Hvis Danmark vinder tirsdag over Serbien, går Danmark videre til ottendedelsfinalerne. Uafgjort kan også vise sig at være nok til at tage andenpladsen i gruppen eller blive en af turneringens fire bedste treere.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Manchester City – Real Madrid
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW