Landsholdet med selvtillid: Vi skulle have vundet!

Indsatsen mod England lover godt for landsholdet inden skæbnekamp mod Serbien, siger danske spillere.



De danske landsholdsspillere er skuffede over, at det ikke blev til tre point i torsdagens EM-gruppekamp mod England, men samtidig er de opløftede efter Danmarks indsats i 1-1-kampen.

Mod en stærk modstander præsterede Danmark væsentligt bedre end i den uafgjorte EM-åbner mod Slovenien, lyder det eksempelvis fra forsvarsprofilen Andreas Christensen.

– Vi kan spejle os selv meget mere i den præstation, vi lavede i dag (torsdag, red.). Vi fik endelig sat to halvlege sammen, som vi kan være glade for. At vi kan være skuffede nu siger noget om os.

– Vi har haft rigtig gode første halvlege på det sidste, og har så haft det sværere i anden halvlege. Det er fedt, at vi nu har sat to gode halvlege sammen, og drengene arbejdede virkelig hårdt, siger Andreas Christensen.

Også Christian Eriksen følte, at der var mere end et point at komme efter mod England, selv om englænderne blandt andet noterede sig for et stolpeskud og en friløber fra en spids vinkel i anden halvleg.

– Jeg er mest tilfreds med, at vi havde troen på, at vi godt kunne spille op med England.

– Præstationen var god, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke fik de tre point. Følelsen inde i omklædningsrummet var, at vi skulle have haft tre point. Jeg har følelsen af, at vi var det bedste hold.

– Vi spillede generelt en god kamp og var i kontrol. De scorede et møgmål til at starte med, men så lavede Morten Hjulmand en kanon kasse og holdt os inde i kampen, og efterfølgende synes jeg, at vi havde godt styr på dem. Vi stod godt på banen, hjalp hinanden og skabte chancer, siger Christian Eriksen.

Ifølge landstræner Kasper Hjulmand lover torsdagens præstation godt forud for tirsdagens skæbnekamp mod Serbien. Han bemærker også, at det i slutfasen var England, der prøvede at trække tiden og køre et point hjem.

– Det var sådan en præstation, der sandsynliggør, at man kan vinde over de store hold.

– Jeg er skuffet over resultatet, men ikke vores præstation. Vi spillede en rigtig god kamp, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke vandt kampen, for der var mere at komme efter. De havde også deres spark på stolpen, men jeg synes, at vi spillede en god kamp.

– Jeg er glad for, at vi er kommet hertil – det er sådan her, vi skal spille. Vi har ledt efter det et stykke tid, men i dag var vi tæt på det rigtige udtryk i 90 minutter, siger landstræneren.

Hvis Danmark vinder tirsdag over Serbien, går Danmark videre til ottendedelsfinalerne. Uafgjort kan også vise sig at være nok til at tage andenpladsen i gruppen eller blive en af turneringens fire bedste treere.

/ritzau/





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

En sort plet på hans eftermæle

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

LIVE: AGF klarede presset!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

FCM-transfer i fare

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet