Den tidligere AGF’er Jens Gjesing måtte i en alder af bare 26 år stille støvlerne på hylden, da han blev ramt af sin tredje korsbåndsskade i 2012.
Midtbanespilleren, der på det tidspunkt spillede i Hobro, blev efterfølgende erklæret fordboldinvalid, og herefter fulgte en årelang kamp for at få den erstatning, han følte sig berretiget til.
Og det er en kæmpe lettelse for ham, fortæller han til Spillerforeningens hjemmeside.
– Det er surrealistisk. Det var en stor forløsning. Det første, der slog mig, var, at nu er det slut. Nu er min karriere ligesom afsluttet. Det er det, der også har været frustrerende i forløbet.
Læs også:U21-landsholdet går ubesejret gennem EM-kvalifikation
– Jeg har ikke helt kunnet lægge låg på min karriere, før alt var ude, og den her sag relaterer sig i allerhøjeste grad til min fodboldkarriere, som er blevet ved med at have været åben i så mange år.
Blot en måned efter sin skade stod Jens Gjesing uden kontrakt, og dermed også muligheden for at benytte faciliteterne i Hobro til at genoptræne i. Og uden løn. Sidstnævnte påvirkede ham meget i tiden efter skaden, har han tidligere fortalt til Spillerforeningen:
– Økonomisk har det været noget af en deroute. Der er røget meget, må man sige. Havde jeg spillet i Superligaen i resten af min karriere, havde jeg næppe tjent under en million om året på det. –
– Og var jeg røget afsted til udlandet – og det behøver jo altså ikke at være Premier League eller andet på det niveau – så kan du fordoble eller tredoble det beløb. Det er selvfølgelig træls at tænke på. Og jeg ville da lyve, hvis jeg sagde, at tanken ikke har strejfet mig.
Læs også:Medie: Planer om udbryderliga med danske klubber lægges på is
I dag fylder karrierestoppet ikke nær så meget, og på grund af den lange sagsbehandling omhandlende tab af erhvervsevne havde han nær glemt alt om, hvor mange penge det handlede om.
– Det er ikke et livsændrende beløb. Det er ikke fordi, der er tikket 20 millioner ind på kontoen, og at jeg nu kan leve i sus og dus. Men det præcise beløb holder jeg for mig selv.
Han erkender dog, ‘at det luner at få lidt penge ind ad bagdøren’, selvom det vigtigste for ham er, at sagen nu endelig er afsluttet.
Læs også:David Nielsen: Tingene kan blive afgjort i denne periode
Læs også:Ny landsholdsspiller imponerer: Vi kan få brug for ham i mange kampe
Læs også:OB-kreatør om landskampspause: Fint at få tankerne væk fra fodbolden
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT
Mexico – Ecuador
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
