Opretter ny chefrolle: AGF forfremmer ungdomstræner

AGF har oprettet en ny rolle som teknisk chef, og den får den hidtidige U19-træner Fatah Abdirahman ansvaret for.



Fatah Abdirahman har været U19-cheftræner i AGF i de seneste år, men nu får han nyt job i klubben. Han skal være teknisk chef, men hvilket betyder, at han får ansvaret for overgangen fra ungdomholdene til førsteholdet og scouting af spillere, primært til de ældste ungdomshold.

– Vi har brugt de seneste uger på at finde frem til, hvordan vi blander kortene på den bedst mulige måde i vores talentafdeling, og her ser vi udnævnelsen af Fatah til teknisk chef som en klar styrkelse af vores setup, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.

Læs også:Fodboldagent bliver ny talentchef i AGF

– Vi har haft et stort ønske om at afsætte endnu flere ressourcer til både overgangen fra ungdomseliteholdene til A-truppen og til vores scouting, og det er områder, som Fatah nu skal være med til at løfte som teknisk chef.

AGF udnævnte for nylig Jesper Ørskov som ny talentchef, og han, Fatah Abdirahman samt Head of Coaching Martin Bloch skal fremover tegne klubbens talentafdeling. 

Læs også:Åreladning i AGF: PC er den tredje chef der forlader klubben på kort tid

– Fatahs kontrakt som U19-træner udløber her til sommer, og vi har i et stykke tid vidst, at han har ønsket nye udfordringer. Vi er derfor også glade for, at det er lykkedes at fastholde Fatah i vores organisation, da han har nogle helt åbenlyse kompetencer i forhold til at identificere talentfulde spillere og ruste dem til de krav, der stilles på højeste niveau, siger Jacob Nielsen

Der er endnu ikke udnævnt en nu U19-træner, men klubben leder efter Abdirahmans afløser, der gerne skal tiltræde 1. januar. Fatah Abdirahman har været træner i AGF siden 2016 og blandt andet vundet U17-DM som træner.

– Jeg befinder mig rigtig godt i AGF, og derfor er jeg også glad for at få denne mulighed som teknisk chef. Målet er, at vi får endnu flere spillere gennem nåleøjet. Her spiller både scoutingen og transitionsdelen en afgørende rolle, og jeg vil arbejde hårdt for, at vi som klub bliver endnu skarpere på disse to områder, siger han.

Læs også:AGF tager afsked med klubbens talentchef – præsenterer snart en ny
Læs også:Avis: AGF henter dansk angriber hjem fra USA
Læs også:Scorede sit første mål for AGF: Jeg var heldig




LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’