Fatah Abdirahman har været U19-cheftræner i AGF i de seneste år, men nu får han nyt job i klubben. Han skal være teknisk chef, men hvilket betyder, at han får ansvaret for overgangen fra ungdomholdene til førsteholdet og scouting af spillere, primært til de ældste ungdomshold.
– Vi har brugt de seneste uger på at finde frem til, hvordan vi blander kortene på den bedst mulige måde i vores talentafdeling, og her ser vi udnævnelsen af Fatah til teknisk chef som en klar styrkelse af vores setup, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.
Læs også:Fodboldagent bliver ny talentchef i AGF
– Vi har haft et stort ønske om at afsætte endnu flere ressourcer til både overgangen fra ungdomseliteholdene til A-truppen og til vores scouting, og det er områder, som Fatah nu skal være med til at løfte som teknisk chef.
AGF udnævnte for nylig Jesper Ørskov som ny talentchef, og han, Fatah Abdirahman samt Head of Coaching Martin Bloch skal fremover tegne klubbens talentafdeling.
Læs også:Åreladning i AGF: PC er den tredje chef der forlader klubben på kort tid
– Fatahs kontrakt som U19-træner udløber her til sommer, og vi har i et stykke tid vidst, at han har ønsket nye udfordringer. Vi er derfor også glade for, at det er lykkedes at fastholde Fatah i vores organisation, da han har nogle helt åbenlyse kompetencer i forhold til at identificere talentfulde spillere og ruste dem til de krav, der stilles på højeste niveau, siger Jacob Nielsen
Der er endnu ikke udnævnt en nu U19-træner, men klubben leder efter Abdirahmans afløser, der gerne skal tiltræde 1. januar. Fatah Abdirahman har været træner i AGF siden 2016 og blandt andet vundet U17-DM som træner.
– Jeg befinder mig rigtig godt i AGF, og derfor er jeg også glad for at få denne mulighed som teknisk chef. Målet er, at vi får endnu flere spillere gennem nåleøjet. Her spiller både scoutingen og transitionsdelen en afgørende rolle, og jeg vil arbejde hårdt for, at vi som klub bliver endnu skarpere på disse to områder, siger han.
Læs også:AGF tager afsked med klubbens talentchef – præsenterer snart en ny
Læs også:Avis: AGF henter dansk angriber hjem fra USA
Læs også:Scorede sit første mål for AGF: Jeg var heldig
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Spanien har et ekstra øje på Messi
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
