Åreladning i AGF: PC er den tredje chef der forlader klubben på kort tid

Peter Christiansen er ikke den eneste nøgle-medarbejder, der har forladt AGF på det seneste. Talentchefen og den kommercielle chef er ligeledes væk.



Da Peter Christiansen fredag blev præsenteret som FC Københavns kommende sportsdirektør, så hev det en del opmærksomhed, og det skyggede givetvis også over, at han bestemt ikke er den eneste fra AGF-toppen, som har forladt klubben på det seneste.

Tilbage i oktober kunne aarhusianerne se den kommercielle chef Jesper Elkjær fandt et tilbud om en lignende rolle i AaB så tiltrækkende, at han skiftede nordpå, og dagen før nyheden om ‘PC’ var endnu en AGF-chef videre.

Læs også:William Kvist forstår godt de knuste AGF-hjerter

Det drejer sig om talentchef Allan Frederiksen, som efter et længere forløb offentliggjorde, at han torsdag havde sagt sin stilling op. For AGF-direktør Jacob Nielsen er der ingen sammenhæng mellem de tre afgange, fortæller han til Århus Stiftstidende, hvor han også peger på, at de omtalte folk nok har det på samme måde.

– Allan er måske den bedste exit, jeg har været med til i min tid i AGF. Det har været en meget lang proces hvor vi har haft en åben og ærlig dialog. Og det har givet os tid til at finde ud af, hvad vi skal, og det glæder vi os til snart at præsentere for jer, siger Jacob Nielsen

Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette

AGF-direktøren påpeger endvidere, at man allerede nu har fundet sig en ny talentchef, men at man endnu ikke er klar til at oplyse navnet på personen, som altså skal erstatte Allan Frederiksen.

Ikke desto mindre skal man vænne sig til et par nye ansigter på ledelsesgangene i AGF i den kommende tid.

Peter Christiansen blev med øjeblikkelig virkning suspenderet i AGF, og han tiltræder senest i rollen som sportsdirektør i FC København til april.

Læs også:Avis: FC København-direktør siger op
Læs også:AGF-bossens vilde skifte: En af klubbens bedste forsvinder
Læs også:Sportschef-jagt: AGF har et klart billede af den profil man ønsker




VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Belgien knuser USA

Enig med FC Midtjylland-angriber

Schweiz – Colombia

Her er 1/8-finalerne ved VM

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’