Åreladning i AGF: PC er den tredje chef der forlader klubben på kort tid

Peter Christiansen er ikke den eneste nøgle-medarbejder, der har forladt AGF på det seneste. Talentchefen og den kommercielle chef er ligeledes væk.



Da Peter Christiansen fredag blev præsenteret som FC Københavns kommende sportsdirektør, så hev det en del opmærksomhed, og det skyggede givetvis også over, at han bestemt ikke er den eneste fra AGF-toppen, som har forladt klubben på det seneste.

Tilbage i oktober kunne aarhusianerne se den kommercielle chef Jesper Elkjær fandt et tilbud om en lignende rolle i AaB så tiltrækkende, at han skiftede nordpå, og dagen før nyheden om ‘PC’ var endnu en AGF-chef videre.

Læs også:William Kvist forstår godt de knuste AGF-hjerter

Det drejer sig om talentchef Allan Frederiksen, som efter et længere forløb offentliggjorde, at han torsdag havde sagt sin stilling op. For AGF-direktør Jacob Nielsen er der ingen sammenhæng mellem de tre afgange, fortæller han til Århus Stiftstidende, hvor han også peger på, at de omtalte folk nok har det på samme måde.

– Allan er måske den bedste exit, jeg har været med til i min tid i AGF. Det har været en meget lang proces hvor vi har haft en åben og ærlig dialog. Og det har givet os tid til at finde ud af, hvad vi skal, og det glæder vi os til snart at præsentere for jer, siger Jacob Nielsen

Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette

AGF-direktøren påpeger endvidere, at man allerede nu har fundet sig en ny talentchef, men at man endnu ikke er klar til at oplyse navnet på personen, som altså skal erstatte Allan Frederiksen.

Ikke desto mindre skal man vænne sig til et par nye ansigter på ledelsesgangene i AGF i den kommende tid.

Peter Christiansen blev med øjeblikkelig virkning suspenderet i AGF, og han tiltræder senest i rollen som sportsdirektør i FC København til april.

Læs også:Avis: FC København-direktør siger op
Læs også:AGF-bossens vilde skifte: En af klubbens bedste forsvinder
Læs også:Sportschef-jagt: AGF har et klart billede af den profil man ønsker




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til storklub?

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Markant ændring i Silkeborg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM