Åreladning i AGF: PC er den tredje chef der forlader klubben på kort tid

Peter Christiansen er ikke den eneste nøgle-medarbejder, der har forladt AGF på det seneste. Talentchefen og den kommercielle chef er ligeledes væk.



Da Peter Christiansen fredag blev præsenteret som FC Københavns kommende sportsdirektør, så hev det en del opmærksomhed, og det skyggede givetvis også over, at han bestemt ikke er den eneste fra AGF-toppen, som har forladt klubben på det seneste.

Tilbage i oktober kunne aarhusianerne se den kommercielle chef Jesper Elkjær fandt et tilbud om en lignende rolle i AaB så tiltrækkende, at han skiftede nordpå, og dagen før nyheden om ‘PC’ var endnu en AGF-chef videre.

Læs også:William Kvist forstår godt de knuste AGF-hjerter

Det drejer sig om talentchef Allan Frederiksen, som efter et længere forløb offentliggjorde, at han torsdag havde sagt sin stilling op. For AGF-direktør Jacob Nielsen er der ingen sammenhæng mellem de tre afgange, fortæller han til Århus Stiftstidende, hvor han også peger på, at de omtalte folk nok har det på samme måde.

– Allan er måske den bedste exit, jeg har været med til i min tid i AGF. Det har været en meget lang proces hvor vi har haft en åben og ærlig dialog. Og det har givet os tid til at finde ud af, hvad vi skal, og det glæder vi os til snart at præsentere for jer, siger Jacob Nielsen

Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette

AGF-direktøren påpeger endvidere, at man allerede nu har fundet sig en ny talentchef, men at man endnu ikke er klar til at oplyse navnet på personen, som altså skal erstatte Allan Frederiksen.

Ikke desto mindre skal man vænne sig til et par nye ansigter på ledelsesgangene i AGF i den kommende tid.

Peter Christiansen blev med øjeblikkelig virkning suspenderet i AGF, og han tiltræder senest i rollen som sportsdirektør i FC København til april.

Læs også:Avis: FC København-direktør siger op
Læs også:AGF-bossens vilde skifte: En af klubbens bedste forsvinder
Læs også:Sportschef-jagt: AGF har et klart billede af den profil man ønsker




Kæmpekøb retur til FC København?

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner