Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #aabfck
Holdnyt:
AaB:
Det har været et ganske udmærket efterår for AaB, og nu skal nordjyderne forsøge at sætte et solidt punktum for 2021.
Nordjyderne er det mest scorende hold i Superligaen efter de to mastodonter FC Midtjylland og FC København, og der har været mange fine præstationer i løbet af første halvdel af sæsonen.
AaB er primært et hold af tekniske spillere, og at nordjyderne gerne vil spille sig til chancer og ikke tror ret meget på lykketræf understreges blandt andet af, at holdet er noteret for absolut færrest langskud i efteråret. AaB er til gengæld noteret for flest afslutninger på hovedstød.
Hjemmeholdet må fortsat undvære Lucas Andersen og Daniel Granli. Pedro Ferreira vender tilbage fra karantæne.
FC København:
Det er altid hårdt at spille europæisk midtugekamp, men man kan næppe slippe af sted med at bruge færre kræfter, end FC København gjorde torsdag aften i Gibraltar. Løverne vandt 4-0 over Lincoln Red Imps uden at skulle anstrenge sig.
Der bør altså være masser af power i benene til søndagens duel mod AaB, men cheftræner Jess Thorup har ikke mange spillere at vælge imellem. Det vrimler således med skader i FCK-truppen, og mod Lincoln Red Imps manglede 10 spillere. Søndag kan Thorup notere sig ni afbud.
Carlos Zeca, Valdemar Lund, Bryan Oviedo, Andri Baldursson, Kevin Diks, Ruben Gabrielsen, Luther Singh, Rasmis Falk og Kamil Wilzek kommer ikke i kamp. Sidstnævnte er testet positiv for Covid-19.
Zeca har i øvrigt fået to spilledages karantæne, efter han overfusede dommeren oven på seneste rundes kamp mod AGF. Det kommer dog ikke til at have nogen effekt, da han er langtidsskadet. Også klublæge Morten Boesen og talentchef Sune Smith Nielsen har fået én spilledags karantæne.
Stortalentet Roony Bardghji var ikke spilleberettiget torsdag, men det er han naturligvis mod AaB, og mon ikke, at svenskeren igen får chancen efter sin lovende debut mod AGF.
Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Hagelskjær – Pallesen, Ferreira, Fossum, Christensen, Ahlmann – Makaric, Prip
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Stage – Bardghji, Biel, Bøving – Wind
Profilen:
Kasper Kusk storspillede i seneste runde mod SønderjyskE, hvor han kom ind fra bænken og både scorede og assisterede. Spørgsmålet er, om han belønnes med en startplads mod sin tidligere klub? Der er ingen tvivl om, at Kasper Kusk må sidde med en følelse af, at han har fortjent at være blandt Marti Cifuentes’ foretrukne 11.
Vidste du, at..:
Det er Superligaens to mest effektive hold, der tørner sammen. FC København har en scoringsprocent på 18,5, mens AaB har én på 18,4, og det er de højeste procenter blandt de 12 hold.
Dom:
AaB og FC København skal i en direkte kamp om andenpladsen. Hvis nordjyderne vinder, kan de fejre jul og nytår som nummer to i Superligaen, men FC København har naturligvis andre planer. Det plejer at være underholdende, når de to mandskaber mødes, og vi har en forventning om, at de også ligger Superligaen i dvale med en god kamp. Buddet herfra er 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: FCM-spiller præsenteret i ny klub
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
