Kan FCK håndtere massivt mandefald?

AaB og FC København spiller om at holde jul som nummer to i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park 
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: 3+
Hashtag: #aabfck 

Holdnyt:
AaB:
Det har været et ganske udmærket efterår for AaB, og nu skal nordjyderne forsøge at sætte et solidt punktum for 2021. 

Nordjyderne er det mest scorende hold i Superligaen efter de to mastodonter FC Midtjylland og FC København, og der har været mange fine præstationer i løbet af første halvdel af sæsonen.

AaB er primært et hold af tekniske spillere, og at nordjyderne gerne vil spille sig til chancer og ikke tror ret meget på lykketræf understreges blandt andet af, at holdet er noteret for absolut færrest langskud i efteråret. AaB er til gengæld noteret for flest afslutninger på hovedstød.

Hjemmeholdet må fortsat undvære Lucas Andersen og Daniel Granli. Pedro Ferreira vender tilbage fra karantæne. 

FC København:
Det er altid hårdt at spille europæisk midtugekamp, men man kan næppe slippe af sted med at bruge færre kræfter, end FC København gjorde torsdag aften i Gibraltar. Løverne vandt 4-0 over Lincoln Red Imps uden at skulle anstrenge sig. 

Der bør altså være masser af power i benene til søndagens duel mod AaB, men cheftræner Jess Thorup har ikke mange spillere at vælge imellem. Det vrimler således med skader i FCK-truppen, og mod Lincoln Red Imps manglede 10 spillere. Søndag kan Thorup notere sig ni afbud. 

Carlos Zeca, Valdemar Lund, Bryan Oviedo, Andri Baldursson, Kevin Diks, Ruben Gabrielsen, Luther Singh, Rasmis Falk og Kamil Wilzek kommer ikke i kamp. Sidstnævnte er testet positiv for Covid-19.

Zeca har i øvrigt fået to spilledages karantæne, efter han overfusede dommeren oven på seneste rundes kamp mod AGF. Det kommer dog ikke til at have nogen effekt, da han er langtidsskadet. Også klublæge Morten Boesen og talentchef Sune Smith Nielsen har fået én spilledags karantæne.

Stortalentet Roony Bardghji var ikke spilleberettiget torsdag, men det er han naturligvis mod AaB, og mon ikke, at svenskeren igen får chancen efter sin lovende debut mod AGF.

Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Hagelskjær – Pallesen, Ferreira, Fossum, Christensen, Ahlmann – Makaric, Prip

FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Stage – Bardghji, Biel, Bøving – Wind

Profilen:
Kasper Kusk storspillede i seneste runde mod SønderjyskE, hvor han kom ind fra bænken og både scorede og assisterede. Spørgsmålet er, om han belønnes med en startplads mod sin tidligere klub? Der er ingen tvivl om, at Kasper Kusk må sidde med en følelse af, at han har fortjent at være blandt Marti Cifuentes’ foretrukne 11. 

Vidste du, at..:
Det er Superligaens to mest effektive hold, der tørner sammen. FC København har en scoringsprocent på 18,5, mens AaB har én på 18,4, og det er de højeste procenter blandt de 12 hold.

Dom:
AaB og FC København skal i en direkte kamp om andenpladsen. Hvis nordjyderne vinder, kan de fejre jul og nytår som nummer to i Superligaen, men FC København har naturligvis andre planer. Det plejer at være underholdende, når de to mandskaber mødes, og vi har en forventning om, at de også ligger Superligaen i dvale med en god kamp. Buddet herfra er 2-2. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Legender med dyster melding

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Dansk landsholdsspiller imponerer

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Verdensstjernes søn landet i København

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Michael Carrick storhylder

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale