Kan FCK håndtere massivt mandefald?

AaB og FC København spiller om at holde jul som nummer to i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park 
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: 3+
Hashtag: #aabfck 

Holdnyt:
AaB:
Det har været et ganske udmærket efterår for AaB, og nu skal nordjyderne forsøge at sætte et solidt punktum for 2021. 

Nordjyderne er det mest scorende hold i Superligaen efter de to mastodonter FC Midtjylland og FC København, og der har været mange fine præstationer i løbet af første halvdel af sæsonen.

AaB er primært et hold af tekniske spillere, og at nordjyderne gerne vil spille sig til chancer og ikke tror ret meget på lykketræf understreges blandt andet af, at holdet er noteret for absolut færrest langskud i efteråret. AaB er til gengæld noteret for flest afslutninger på hovedstød.

Hjemmeholdet må fortsat undvære Lucas Andersen og Daniel Granli. Pedro Ferreira vender tilbage fra karantæne. 

FC København:
Det er altid hårdt at spille europæisk midtugekamp, men man kan næppe slippe af sted med at bruge færre kræfter, end FC København gjorde torsdag aften i Gibraltar. Løverne vandt 4-0 over Lincoln Red Imps uden at skulle anstrenge sig. 

Der bør altså være masser af power i benene til søndagens duel mod AaB, men cheftræner Jess Thorup har ikke mange spillere at vælge imellem. Det vrimler således med skader i FCK-truppen, og mod Lincoln Red Imps manglede 10 spillere. Søndag kan Thorup notere sig ni afbud. 

Carlos Zeca, Valdemar Lund, Bryan Oviedo, Andri Baldursson, Kevin Diks, Ruben Gabrielsen, Luther Singh, Rasmis Falk og Kamil Wilzek kommer ikke i kamp. Sidstnævnte er testet positiv for Covid-19.

Zeca har i øvrigt fået to spilledages karantæne, efter han overfusede dommeren oven på seneste rundes kamp mod AGF. Det kommer dog ikke til at have nogen effekt, da han er langtidsskadet. Også klublæge Morten Boesen og talentchef Sune Smith Nielsen har fået én spilledags karantæne.

Stortalentet Roony Bardghji var ikke spilleberettiget torsdag, men det er han naturligvis mod AaB, og mon ikke, at svenskeren igen får chancen efter sin lovende debut mod AGF.

Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Hagelskjær – Pallesen, Ferreira, Fossum, Christensen, Ahlmann – Makaric, Prip

FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Stage – Bardghji, Biel, Bøving – Wind

Profilen:
Kasper Kusk storspillede i seneste runde mod SønderjyskE, hvor han kom ind fra bænken og både scorede og assisterede. Spørgsmålet er, om han belønnes med en startplads mod sin tidligere klub? Der er ingen tvivl om, at Kasper Kusk må sidde med en følelse af, at han har fortjent at være blandt Marti Cifuentes’ foretrukne 11. 

Vidste du, at..:
Det er Superligaens to mest effektive hold, der tørner sammen. FC København har en scoringsprocent på 18,5, mens AaB har én på 18,4, og det er de højeste procenter blandt de 12 hold.

Dom:
AaB og FC København skal i en direkte kamp om andenpladsen. Hvis nordjyderne vinder, kan de fejre jul og nytår som nummer to i Superligaen, men FC København har naturligvis andre planer. Det plejer at være underholdende, når de to mandskaber mødes, og vi har en forventning om, at de også ligger Superligaen i dvale med en god kamp. Buddet herfra er 2-2. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: FCM-spiller præsenteret i ny klub

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Kræver 86 millioner for dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Jacob Rasmussen i chokskifte

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

Stjerne flirter med Brøndby

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Froholdt med klar transfermelding

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Dansk klub i kæmpe transferscoop

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

– En sindssygt fed følelse

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk