Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #aabfck
Holdnyt:
AaB:
Det har været et ganske udmærket efterår for AaB, og nu skal nordjyderne forsøge at sætte et solidt punktum for 2021.
Nordjyderne er det mest scorende hold i Superligaen efter de to mastodonter FC Midtjylland og FC København, og der har været mange fine præstationer i løbet af første halvdel af sæsonen.
AaB er primært et hold af tekniske spillere, og at nordjyderne gerne vil spille sig til chancer og ikke tror ret meget på lykketræf understreges blandt andet af, at holdet er noteret for absolut færrest langskud i efteråret. AaB er til gengæld noteret for flest afslutninger på hovedstød.
Hjemmeholdet må fortsat undvære Lucas Andersen og Daniel Granli. Pedro Ferreira vender tilbage fra karantæne.
FC København:
Det er altid hårdt at spille europæisk midtugekamp, men man kan næppe slippe af sted med at bruge færre kræfter, end FC København gjorde torsdag aften i Gibraltar. Løverne vandt 4-0 over Lincoln Red Imps uden at skulle anstrenge sig.
Der bør altså være masser af power i benene til søndagens duel mod AaB, men cheftræner Jess Thorup har ikke mange spillere at vælge imellem. Det vrimler således med skader i FCK-truppen, og mod Lincoln Red Imps manglede 10 spillere. Søndag kan Thorup notere sig ni afbud.
Carlos Zeca, Valdemar Lund, Bryan Oviedo, Andri Baldursson, Kevin Diks, Ruben Gabrielsen, Luther Singh, Rasmis Falk og Kamil Wilzek kommer ikke i kamp. Sidstnævnte er testet positiv for Covid-19.
Zeca har i øvrigt fået to spilledages karantæne, efter han overfusede dommeren oven på seneste rundes kamp mod AGF. Det kommer dog ikke til at have nogen effekt, da han er langtidsskadet. Også klublæge Morten Boesen og talentchef Sune Smith Nielsen har fået én spilledags karantæne.
Stortalentet Roony Bardghji var ikke spilleberettiget torsdag, men det er han naturligvis mod AaB, og mon ikke, at svenskeren igen får chancen efter sin lovende debut mod AGF.
Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Hagelskjær – Pallesen, Ferreira, Fossum, Christensen, Ahlmann – Makaric, Prip
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Stage – Bardghji, Biel, Bøving – Wind
Profilen:
Kasper Kusk storspillede i seneste runde mod SønderjyskE, hvor han kom ind fra bænken og både scorede og assisterede. Spørgsmålet er, om han belønnes med en startplads mod sin tidligere klub? Der er ingen tvivl om, at Kasper Kusk må sidde med en følelse af, at han har fortjent at være blandt Marti Cifuentes’ foretrukne 11.
Vidste du, at..:
Det er Superligaens to mest effektive hold, der tørner sammen. FC København har en scoringsprocent på 18,5, mens AaB har én på 18,4, og det er de højeste procenter blandt de 12 hold.
Dom:
AaB og FC København skal i en direkte kamp om andenpladsen. Hvis nordjyderne vinder, kan de fejre jul og nytår som nummer to i Superligaen, men FC København har naturligvis andre planer. Det plejer at være underholdende, når de to mandskaber mødes, og vi har en forventning om, at de også ligger Superligaen i dvale med en god kamp. Buddet herfra er 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber