Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #aabfck
Holdnyt:
AaB:
Det har været et ganske udmærket efterår for AaB, og nu skal nordjyderne forsøge at sætte et solidt punktum for 2021.
Nordjyderne er det mest scorende hold i Superligaen efter de to mastodonter FC Midtjylland og FC København, og der har været mange fine præstationer i løbet af første halvdel af sæsonen.
AaB er primært et hold af tekniske spillere, og at nordjyderne gerne vil spille sig til chancer og ikke tror ret meget på lykketræf understreges blandt andet af, at holdet er noteret for absolut færrest langskud i efteråret. AaB er til gengæld noteret for flest afslutninger på hovedstød.
Hjemmeholdet må fortsat undvære Lucas Andersen og Daniel Granli. Pedro Ferreira vender tilbage fra karantæne.
FC København:
Det er altid hårdt at spille europæisk midtugekamp, men man kan næppe slippe af sted med at bruge færre kræfter, end FC København gjorde torsdag aften i Gibraltar. Løverne vandt 4-0 over Lincoln Red Imps uden at skulle anstrenge sig.
Der bør altså være masser af power i benene til søndagens duel mod AaB, men cheftræner Jess Thorup har ikke mange spillere at vælge imellem. Det vrimler således med skader i FCK-truppen, og mod Lincoln Red Imps manglede 10 spillere. Søndag kan Thorup notere sig ni afbud.
Carlos Zeca, Valdemar Lund, Bryan Oviedo, Andri Baldursson, Kevin Diks, Ruben Gabrielsen, Luther Singh, Rasmis Falk og Kamil Wilzek kommer ikke i kamp. Sidstnævnte er testet positiv for Covid-19.
Zeca har i øvrigt fået to spilledages karantæne, efter han overfusede dommeren oven på seneste rundes kamp mod AGF. Det kommer dog ikke til at have nogen effekt, da han er langtidsskadet. Også klublæge Morten Boesen og talentchef Sune Smith Nielsen har fået én spilledags karantæne.
Stortalentet Roony Bardghji var ikke spilleberettiget torsdag, men det er han naturligvis mod AaB, og mon ikke, at svenskeren igen får chancen efter sin lovende debut mod AGF.
Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-5-2): Rinne – Ross, Thelander, Hagelskjær – Pallesen, Ferreira, Fossum, Christensen, Ahlmann – Makaric, Prip
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Stage – Bardghji, Biel, Bøving – Wind
Profilen:
Kasper Kusk storspillede i seneste runde mod SønderjyskE, hvor han kom ind fra bænken og både scorede og assisterede. Spørgsmålet er, om han belønnes med en startplads mod sin tidligere klub? Der er ingen tvivl om, at Kasper Kusk må sidde med en følelse af, at han har fortjent at være blandt Marti Cifuentes’ foretrukne 11.
Vidste du, at..:
Det er Superligaens to mest effektive hold, der tørner sammen. FC København har en scoringsprocent på 18,5, mens AaB har én på 18,4, og det er de højeste procenter blandt de 12 hold.
Dom:
AaB og FC København skal i en direkte kamp om andenpladsen. Hvis nordjyderne vinder, kan de fejre jul og nytår som nummer to i Superligaen, men FC København har naturligvis andre planer. Det plejer at være underholdende, når de to mandskaber mødes, og vi har en forventning om, at de også ligger Superligaen i dvale med en god kamp. Buddet herfra er 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Sune Smith-Nielsen fyret: Enormt dramatisk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Victor Froholdt bliver matchvinder
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
