Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+
Hashtag: #aabfck #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne fik afsluttet grundspillet på fornem vis, da man sendte mestrene fra Brøndby hjem fra Aalborg med et 3-0-nederlag i bagagen.
Der var således tale om en noget nær perfekt hjemmebanedebut for Lars Friis, der nu har hentet seks point i sine to første kampe som AaB-cheftræner.
AaB går således ind til mestersskabsspillet med fint momentum, hvor målsætningen må være at blande sig i kampen om medaljer.
AaB har både Rasmus Thelander og Malthe Højholt tilbage, efter at duoen sad ude med karantæne imod Brøndby. Ifølge Nordjyske forventes Magnus Christensen ikke med at blive klar efter sin skade.
FC København:
Jess Thorups mandskab har hentet fem sejre i de fem Superliga-kampe, man har spillet i foråret, og FC København går ind til slutspillet med et forspring på seks point ned til FC Midtjylland.
Københavnerne fik skiftet gevaldigt ud på de offensive positioner henover vinteren, men det ser ikke ud til at have skabt de helt store problemer. Det er dog særligt defensivt, at FC København har været stærke i forårets fem første ligakampe, hvor man har holdt målet rent fem gange.
FC København smed onsdag lidt af en transferbombe, da københavnerne kunne præsentere den svenske landsholdsspiller Viktor Claesson, der torsdag trænede med for første gang. Han er siden blevet udtaget til AaB-kampen, men den svenske stjerne starter nok i hvert fald næppe på banen.
Victor Kristiansen forventes at være tilbage efter sin skade, mens Valdemar Lund, Zeca og Hákon Haraldsson fortsat er skadede. Luther Singh træner med, men er ikke i spil til at komme i kamp.
Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Jens Stage
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Thelander, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Fossum, Ahlmann – Prip, Kusk – Makaric
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Boilesen, Diks – Falk, Lerager – Bardghiji, Biel, Mukairu – Babacar
Profilen:
Roony Bardghji vender tilbage til Aalborg, hvor den 16-årige svensker i november scorede sit første Superliga-mål – endda et flot et af slagsen. Roony er blevet en profil på FC København-holdet siden da, hvor svenskeren har bidt sig fast i Jess Thorups foretrukne startellever.
Vidste du, at…:
FC København og AaB mødtes også i sæsonpremieren tilbage i juli, hvor Kamil Wilczek og Mohamed Daramy scorede. AaB kunne dog rejse hjem med et 2-2-resultat efter scoringer af Louka Prip og Kasper Kusk.
Dom:
Det tegner til at blive en tæt kamp mellem to formstærke mandskaber, men FC København har hentet gode resultater i foråret, og vi spår derfor en kneben 1-0-sejr til københavnerne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
