Status:
AaB er kommet godt fra start og kunne med lidt mere held have stået med maksimumpoint efter de første to runder. I stedet er de ét af fem hold, der alle har fire point i toppen, og det havde altså heller ikke været særlig fortjent, hvis AaB havde stået med det hele.
Brøndby var dominerede mod dem i det meste af premiererunden, og faktisk mente Kent Nielsen efter kampen mod AGF, at aarhusianerne havde været bedst.
Men det var AaB, der løb med de tre point takket være mål af Chris Rolfe og Mathias Wichmann, der begge formentlig får genvalg til denne kamp mod FC Midtjylland. Rasmus Würtz er nemlig fortsat lyskeskadet og kan ikke spille.
Gæsterne fra FC Midtjylland har de seneste uger spillet to kampe om ugen. I mandags fik de sæsonens første tre point i 3-2 sejren over HB Køge, mens de torsdag aften spillede 0-0 hjemme mod Vitoria Guimaraes i Europa League, og det skal blive spændende at se, om træner Glen Riddersholm skifter ud i opstillingen i forhold til den kamp.
Marc Møller og Adigun Salami kunne være gode bud på folk, der står til at rykke ind i startopstillingen. Det bliver i så fald på bekostning af Kristian Ipsa eller Kristian Bak Nielsen og Izunna Uzochukwu.
Profil:
Jakob Poulsen er begyndt at vise det spil, der gjorde ham til stamspiller på landsholdet, inden en alvorlig skade satte ham ud af spillet mod slutningen af opholdet i AGF. Poulsen bliver svær at holde for AaB’s centrale midtbane, hvor Mathias Wichmanns offensive kvaliteter er bedre end de defensive.
Dom:
AaB har vundet de seneste fire gange, FC Midtjylland har besøgt Aalborg, men ingen af holdene kommer fra kampen med en sejr. 1-1.
Bud på startopstillinger:
AaB (4-4-2): Larsen – Nielsen, Petersen, Wæhler, Kristensen – Rolfe, Wichmann, Augustinussen, Due – Curth, Helenius
Skader: Tracy, Dedovic, Würtz, Bøgelund, Lucho
Karantæner: Ingen
FC Midtjylland (4-4-2): Jensen – Afriyie, Bak Nielsen, Møller, Juelsgård – Albæk, Poulsen, Salami, Hassan – Nworuh, Igboun
Skader: Christensen, Albrehctsen, Sviatchenko
Karantæner: Ingen
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT