Optakt: AaB – FC Midtjylland

AaB ligger foran FC Midtjylland efter to Superliga-runder, men kan det holde? Optakt.



Status:
AaB er kommet godt fra start og kunne med lidt mere held have stået med maksimumpoint efter de første to runder. I stedet er de ét af fem hold, der alle har fire point i toppen, og det havde altså heller ikke været særlig fortjent, hvis AaB havde stået med det hele.

Brøndby var dominerede mod dem i det meste af premiererunden, og faktisk mente Kent Nielsen efter kampen mod AGF, at aarhusianerne havde været bedst.

Men det var AaB, der løb med de tre point takket være mål af Chris Rolfe og Mathias Wichmann, der begge formentlig får genvalg til denne kamp mod FC Midtjylland. Rasmus Würtz er nemlig fortsat lyskeskadet og kan ikke spille.

Gæsterne fra FC Midtjylland har de seneste uger spillet to kampe om ugen. I mandags fik de sæsonens første tre point i 3-2 sejren over HB Køge, mens de torsdag aften spillede 0-0 hjemme mod Vitoria Guimaraes i Europa League, og det skal blive spændende at se, om træner Glen Riddersholm skifter ud i opstillingen i forhold til den kamp.

Marc Møller og Adigun Salami kunne være gode bud på folk, der står til at rykke ind i startopstillingen. Det bliver i så fald på bekostning af Kristian Ipsa eller Kristian Bak Nielsen og Izunna Uzochukwu.

Profil:
Jakob Poulsen er begyndt at vise det spil, der gjorde ham til stamspiller på landsholdet, inden en alvorlig skade satte ham ud af spillet mod slutningen af opholdet i AGF. Poulsen bliver svær at holde for AaB’s centrale midtbane, hvor Mathias Wichmanns offensive kvaliteter er bedre end de defensive.

Dom:
AaB har vundet de seneste fire gange, FC Midtjylland har besøgt Aalborg, men ingen af holdene kommer fra kampen med en sejr. 1-1.

Bud på startopstillinger:
AaB (4-4-2):
Larsen – Nielsen, Petersen, Wæhler, Kristensen – Rolfe, Wichmann, Augustinussen, Due – Curth, Helenius

Skader: Tracy, Dedovic, Würtz, Bøgelund, Lucho
Karantæner: Ingen

FC Midtjylland (4-4-2): Jensen – Afriyie, Bak Nielsen, Møller, Juelsgård – Albæk, Poulsen, Salami, Hassan – Nworuh, Igboun

Skader: Christensen, Albrehctsen, Sviatchenko
Karantæner: Ingen





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Kortfest i Canada

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United