Optakt: AaB – FC Midtjylland

AaB ligger foran FC Midtjylland efter to Superliga-runder, men kan det holde? Optakt.



Status:
AaB er kommet godt fra start og kunne med lidt mere held have stået med maksimumpoint efter de første to runder. I stedet er de ét af fem hold, der alle har fire point i toppen, og det havde altså heller ikke været særlig fortjent, hvis AaB havde stået med det hele.

Brøndby var dominerede mod dem i det meste af premiererunden, og faktisk mente Kent Nielsen efter kampen mod AGF, at aarhusianerne havde været bedst.

Men det var AaB, der løb med de tre point takket være mål af Chris Rolfe og Mathias Wichmann, der begge formentlig får genvalg til denne kamp mod FC Midtjylland. Rasmus Würtz er nemlig fortsat lyskeskadet og kan ikke spille.

Gæsterne fra FC Midtjylland har de seneste uger spillet to kampe om ugen. I mandags fik de sæsonens første tre point i 3-2 sejren over HB Køge, mens de torsdag aften spillede 0-0 hjemme mod Vitoria Guimaraes i Europa League, og det skal blive spændende at se, om træner Glen Riddersholm skifter ud i opstillingen i forhold til den kamp.

Marc Møller og Adigun Salami kunne være gode bud på folk, der står til at rykke ind i startopstillingen. Det bliver i så fald på bekostning af Kristian Ipsa eller Kristian Bak Nielsen og Izunna Uzochukwu.

Profil:
Jakob Poulsen er begyndt at vise det spil, der gjorde ham til stamspiller på landsholdet, inden en alvorlig skade satte ham ud af spillet mod slutningen af opholdet i AGF. Poulsen bliver svær at holde for AaB’s centrale midtbane, hvor Mathias Wichmanns offensive kvaliteter er bedre end de defensive.

Dom:
AaB har vundet de seneste fire gange, FC Midtjylland har besøgt Aalborg, men ingen af holdene kommer fra kampen med en sejr. 1-1.

Bud på startopstillinger:
AaB (4-4-2):
Larsen – Nielsen, Petersen, Wæhler, Kristensen – Rolfe, Wichmann, Augustinussen, Due – Curth, Helenius

Skader: Tracy, Dedovic, Würtz, Bøgelund, Lucho
Karantæner: Ingen

FC Midtjylland (4-4-2): Jensen – Afriyie, Bak Nielsen, Møller, Juelsgård – Albæk, Poulsen, Salami, Hassan – Nworuh, Igboun

Skader: Christensen, Albrehctsen, Sviatchenko
Karantæner: Ingen





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe