Status:
AaB er kommet godt fra start og kunne med lidt mere held have stået med maksimumpoint efter de første to runder. I stedet er de ét af fem hold, der alle har fire point i toppen, og det havde altså heller ikke været særlig fortjent, hvis AaB havde stået med det hele.
Brøndby var dominerede mod dem i det meste af premiererunden, og faktisk mente Kent Nielsen efter kampen mod AGF, at aarhusianerne havde været bedst.
Men det var AaB, der løb med de tre point takket være mål af Chris Rolfe og Mathias Wichmann, der begge formentlig får genvalg til denne kamp mod FC Midtjylland. Rasmus Würtz er nemlig fortsat lyskeskadet og kan ikke spille.
Gæsterne fra FC Midtjylland har de seneste uger spillet to kampe om ugen. I mandags fik de sæsonens første tre point i 3-2 sejren over HB Køge, mens de torsdag aften spillede 0-0 hjemme mod Vitoria Guimaraes i Europa League, og det skal blive spændende at se, om træner Glen Riddersholm skifter ud i opstillingen i forhold til den kamp.
Marc Møller og Adigun Salami kunne være gode bud på folk, der står til at rykke ind i startopstillingen. Det bliver i så fald på bekostning af Kristian Ipsa eller Kristian Bak Nielsen og Izunna Uzochukwu.
Profil:
Jakob Poulsen er begyndt at vise det spil, der gjorde ham til stamspiller på landsholdet, inden en alvorlig skade satte ham ud af spillet mod slutningen af opholdet i AGF. Poulsen bliver svær at holde for AaB’s centrale midtbane, hvor Mathias Wichmanns offensive kvaliteter er bedre end de defensive.
Dom:
AaB har vundet de seneste fire gange, FC Midtjylland har besøgt Aalborg, men ingen af holdene kommer fra kampen med en sejr. 1-1.
Bud på startopstillinger:
AaB (4-4-2): Larsen – Nielsen, Petersen, Wæhler, Kristensen – Rolfe, Wichmann, Augustinussen, Due – Curth, Helenius
Skader: Tracy, Dedovic, Würtz, Bøgelund, Lucho
Karantæner: Ingen
FC Midtjylland (4-4-2): Jensen – Afriyie, Bak Nielsen, Møller, Juelsgård – Albæk, Poulsen, Salami, Hassan – Nworuh, Igboun
Skader: Christensen, Albrehctsen, Sviatchenko
Karantæner: Ingen
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen