Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabfcm #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne fik en glimrende start på Superliga-sæsonen med uafgjort i Parken. AaB var oven i købet tæt på at tage de tre point til sidst, efter FCK fik Nicolai Boilesen vist ud.
Der venter nu Marti Cifuentes’ mandskab en ny og svær kamp, når modstanderen er FC Midtjylland.
AaB fik mål fra Louka Prip og Kasper Kusk, og dermed kom talentfulde Louka Prip, som AaB hentede i Horsens, også i gang med sin karriere i Aalborg.
AaB er fortsat uden anfører Lucas Andersen, og der går lang tid, før man ser den korsbåndsskadede kaptajn på banen for FCM igen.
Milan Makaric er i kamptruppen og kan få debut, efter han skiftede til den nordjyske klub i sidste uge.
FC Midtjylland:
De åbnede meget skuffende med 1-2 hjemme mod OB, og derfor er FC Midtjylland under et lille pres før mødet med AaB. Bo Henriksens tropper kommer dog fra et godt resultat, da man i midtugen spillede 1-1 mod Celtic i Champions League-kvalifikationen.
Ingen tvivl om, at FCM mangler noget både i forhold til strukturen og organisationen i holdet, og der mangler også ideer offensivt, men alligevel viste man klassen i Skotland og fik det nødvendige resultat med hjem.
Der er mange kampe på få dage, så der er ikke mange muligheder for at lave store ændringer i træningen. Derfor er det i høj grad også i kampene, at FCM-holdet skal finde ideer til at løse de spillemæssige ting.
FCM går ind til opgøret med flere spørgsmålstegn. Gustav Isaksen var skadet og ikke med i midtugen mod Celtic. I det opgør fik Anders Dreyer rødt kort, og derfor er han ude af returopgøret. Man må formode, han spiller fra start mod AaB, Dreyer, nu han ikke spiller i midtugen. Dion Cools vender tilbage efter overstået karantæne, og så er Awer Mabil også tilbage efter at have holdt ferie.
Sory Kaba lader til at forsøge at forcere et skifte væk fra FCM, og han har hidtil ikke været i spil i denne sæson, og ude er Jens-Lys Cajuste formentlig fortsat, da han sættes i forbindelse med et salg. Frank Onyeka er fortid og solgt til Brentford og har dermed spillet sin sidste kamp for klubben.
Spørgsmålet er, om de to nye brasilianere, Charles og Juninho, kan spille allerede lørdag. Papirarbejdet lader til at være på plads, og de er nu kommet til Danmark, men kampen kan måske komme en postgang for tidligt.
Karantæne:
AaB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Christensen, Fossum, Ahlmann – Prip, Kusk, Rufo
FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh, Paulinho – Onyedika, Madsen – Dreyer, Evander, Sisto – Brumado
Profilen:
Henrik Dalsgaard vender tilbage til sin gamle klub, når FC Midtjylland møder AaB. Det er første gang, han spiller mod sin gamle klub. Landsholdsbobleren skiftede denne sommer fra Brentford til FC Midtjylland.
Vidste du, at..:
Anders Dreyer blev godt nok lidt af en skurk i midtugen, hvor han så rødt, men så kan han i stedet fokusere på Superligaen, hvor han for en uge siden var rigtig god mod OB. Han stod for assisten til Pione Sistos mål, og i det hele taget skabte han masser af chancer – seks i alt.
Dom:
En af de store, sjove opgør mellem to stærke jyske mandskaber. AaB fik en god start på Superligaen med uafgjort i Parken, mens FC Midtjylland skuffede fælt hjemme.
Derfor er presset på Bo Henriksens tropper før opgøret.
Men det bliver en svær kamp, for AaB så ganske gode ud i Parken, mens FCM ledte efter formen og ideerne mod OB.
Derfor deler de to mandskaber også pointene mellem sig – 1-1 ender det i Aalborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Stjernetransfer på plads alligevel
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
