Optakt: AaB – FC Midtjylland

Hverken AaB eller FC Midtjylland vandt i første runde af Superligaen. De to mandskaber mødes nu og jagter en sejr.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #aabfcm #sldk

Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne fik en glimrende start på Superliga-sæsonen med uafgjort i Parken. AaB var oven i købet tæt på at tage de tre point til sidst, efter FCK fik Nicolai Boilesen vist ud.

Der venter nu Marti Cifuentes’ mandskab en ny og svær kamp, når modstanderen er FC Midtjylland.

AaB fik mål fra Louka Prip og Kasper Kusk, og dermed kom talentfulde Louka Prip, som AaB hentede i Horsens, også i gang med sin karriere i Aalborg.

AaB er fortsat uden anfører Lucas Andersen, og der går lang tid, før man ser den korsbåndsskadede kaptajn på banen for FCM igen.

Milan Makaric er i kamptruppen og kan få debut, efter han skiftede til den nordjyske klub i sidste uge.

FC Midtjylland:
De åbnede meget skuffende med 1-2 hjemme mod OB, og derfor er FC Midtjylland under et lille pres før mødet med AaB. Bo Henriksens tropper kommer dog fra et godt resultat, da man i midtugen spillede 1-1 mod Celtic i Champions League-kvalifikationen.

Ingen tvivl om, at FCM mangler noget både i forhold til strukturen og organisationen i holdet, og der mangler også ideer offensivt, men alligevel viste man klassen i Skotland og fik det nødvendige resultat med hjem.

Der er mange kampe på få dage, så der er ikke mange muligheder for at lave store ændringer i træningen. Derfor er det i høj grad også i kampene, at FCM-holdet skal finde ideer til at løse de spillemæssige ting.

FCM går ind til opgøret med flere spørgsmålstegn. Gustav Isaksen var skadet og ikke med i midtugen mod Celtic. I det opgør fik Anders Dreyer rødt kort, og derfor er han ude af returopgøret. Man må formode, han spiller fra start mod AaB, Dreyer, nu han ikke spiller i midtugen. Dion Cools vender tilbage efter overstået karantæne, og så er Awer Mabil også tilbage efter at have holdt ferie.

Sory Kaba lader til at forsøge at forcere et skifte væk fra FCM, og han har hidtil ikke været i spil i denne sæson, og ude er Jens-Lys Cajuste formentlig fortsat, da han sættes i forbindelse med et salg. Frank Onyeka er fortid og solgt til Brentford og har dermed spillet sin sidste kamp for klubben.

Spørgsmålet er, om de to nye brasilianere, Charles og Juninho, kan spille allerede lørdag. Papirarbejdet lader til at være på plads, og de er nu kommet til Danmark, men kampen kan måske komme en postgang for tidligt.

Karantæne:
AaB
: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Christensen, Fossum, Ahlmann – Prip, Kusk, Rufo

FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh, Paulinho – Onyedika, Madsen – Dreyer, Evander, Sisto – Brumado

Profilen:
Henrik Dalsgaard vender tilbage til sin gamle klub, når FC Midtjylland møder AaB. Det er første gang, han spiller mod sin gamle klub. Landsholdsbobleren skiftede denne sommer fra Brentford til FC Midtjylland.

Vidste du, at..:
Anders Dreyer blev godt nok lidt af en skurk i midtugen, hvor han så rødt, men så kan han i stedet fokusere på Superligaen, hvor han for en uge siden var rigtig god mod OB. Han stod for assisten til Pione Sistos mål, og i det hele taget skabte han masser af chancer – seks i alt.

Dom:
En af de store, sjove opgør mellem to stærke jyske mandskaber. AaB fik en god start på Superligaen med uafgjort i Parken, mens FC Midtjylland skuffede fælt hjemme.

Derfor er presset på Bo Henriksens tropper før opgøret.

Men det bliver en svær kamp, for AaB så ganske gode ud i Parken, mens FCM ledte efter formen og ideerne mod OB.

Derfor deler de to mandskaber også pointene mellem sig – 1-1 ender det i Aalborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Presset Cooper tager drastiske metoder i brug




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby er de dårligste i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Heldige danske damer slår Sverige

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Blæst fuldstændig omkuld

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

22 millioner kroner!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

I transfermøde med Superliga-klub

Voldsom straf til Clement Bischoff



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storklub lurer på Superliga-profil

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Dansker ser gult i London

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Afviser mesterskabssnak

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’