Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00.
Spillested: Aalborg Portland Park.
Dommer: Jens Maae.
På TV: TV 3 Sport og Viaplay.
Hashtag: #aabob #sldk
Holdnyt:
AaB:
Danmarks nordligste Superliga-hold stod for en af efterårets store bomber, da de fyrede Lars Friis og ansatte Erik Hamren. Den nye chef på sidelinjen fik dog ikke det ønskede comeback, da AGF let slog AaB med 3-1, inden landskampspausen begyndte.
Nu har den tidligere mesterskabstræner så fået en masse tid på træningsbanen, og det bliver derfor spændende, om det kan ses på eksempelvis startopstillingen eller spillestilen mod OB.
Erik Hamren må undvære Daniel Granli og Kasper Høgh, som er ramt af skader, men ser du bort fra de to, så har svenskeren frit valg på alle hylder, når han skal vælge sine folk til opgaven mod mandskabet fra Fyn.
OB:
Det så meget skidt ud for Andreas Alms mandskab på et tidspunkt, men med fire sejre i de seneste fem Superliga-kampe er OB pludselig en kandidat til top seks, og der er tro på tingene igen i Ådalen.
Særligt sejren på 2-1 over FC København i Odense sendte et signal om, at de fynske striber godt kan være med mod de bedste i Danmarks øverste fodboldrække.
OB er – ligesom AaB – ikke ramt af karantæner, og Andreas Alm har derfor hele sin trup til rådighed med undtagelse af Emmanuel Sabbi, som fortsat er skadet.
Med de seneste præstationer in mente er det utænkeligt at tro, at svenskeren ændrer ret meget i sin startopstilling – hvis han overhovedet ændrer noget.
Karantæner:
AaB: Ingen.
OB: Ingen.
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Posavec – Ludewig, Pallesen, Kramer, Ahlmann – Fossum, Højholt, Prip – Andersen, Ross, Sousa.
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Adelgaard – Tverskov, Gigovic – Frøkjær, Jebali, Tongya – Kadrii.
Dom:
Det ligner et meget lige opgør i Aalborg, hvor gæsterne starter lidt foran på selvtilliden. Men pausen kan have gjort AaB godt, og de stopper derfor fynboernes gode stime ved at vinde med 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER