Optakt: AaB – OB

Denne omgang landsholdsfodbold er overstået, og Superligaen vender derfor tilbage fredag aften. Runden skydes i gang med opgøret mellem AaB og OB, som Tipsbladet giver dig en optakt til lige her.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00. 
Spillested: Aalborg Portland Park. 
Dommer: Jens Maae. 
På TV: TV 3 Sport og Viaplay. 
Hashtag: #aabob #sldk

Holdnyt
AaB
Danmarks nordligste Superliga-hold stod for en af efterårets store bomber, da de fyrede Lars Friis og ansatte Erik Hamren. Den nye chef på sidelinjen fik dog ikke det ønskede comeback, da AGF let slog AaB med 3-1, inden landskampspausen begyndte. 

Nu har den tidligere mesterskabstræner så fået en masse tid på træningsbanen, og det bliver derfor spændende, om det kan ses på eksempelvis startopstillingen eller spillestilen mod OB. 

Erik Hamren må undvære Daniel Granli og Kasper Høgh, som er ramt af skader, men ser du bort fra de to, så har svenskeren frit valg på alle hylder, når han skal vælge sine folk til opgaven mod mandskabet fra Fyn. 

OB
Det så meget skidt ud for Andreas Alms mandskab på et tidspunkt, men med fire sejre i de seneste fem Superliga-kampe er OB pludselig en kandidat til top seks, og der er tro på tingene igen i Ådalen. 

Særligt sejren på 2-1 over FC København i Odense sendte et signal om, at de fynske striber godt kan være med mod de bedste i Danmarks øverste fodboldrække. 

OB er – ligesom AaB – ikke ramt af karantæner, og Andreas Alm har derfor hele sin trup til rådighed med undtagelse af Emmanuel Sabbi, som fortsat er skadet. 

Med de seneste præstationer in mente er det utænkeligt at tro, at svenskeren ændrer ret meget i sin startopstilling – hvis han overhovedet ændrer noget. 

Karantæner
AaB: Ingen. 
OB: Ingen. 

Bud på startopstillinger
AaB (4-3-3): Posavec – Ludewig, Pallesen, Kramer, Ahlmann – Fossum, Højholt, Prip – Andersen, Ross, Sousa. 

OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Adelgaard – Tverskov, Gigovic – Frøkjær, Jebali, Tongya – Kadrii. 

Dom
Det ligner et meget lige opgør i Aalborg, hvor gæsterne starter lidt foran på selvtilliden. Men pausen kan have gjort AaB godt, og de stopper derfor fynboernes gode stime ved at vinde med 3-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Køber ind i Barcelona

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

England – Ghana

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Schweiz – Canada

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Portugal – Usbekistan

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Colombia – DR Congo