Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Canal 9
Hashtag: #achsif #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Oprykkerne har fået en glimrende start på denne sæson med 15 point i 13 kampe. Alligevel er man tredjesidst i Superligaen og bare med et enkelt point ned til AaB, der er under stregen. Mens Lyngby er under stregen og en klar favorit til at rykke ud, da klubben blot har fem point, er der en vild kamp om den anden billet ud. Så Horsens – trods den gode start på sæsonen – er stadig favorit til at rykke ud.
Men Jens Berthel Askou har sat et godt hold op, og senest kom man foran i Herning, men endte alligevel med et smalt nederlag på 1-2.
Nu venter så Silkeborg IF, og cheftræneren er uden en karantæneramt Alexander Ludwig, der så rødt mod FCM. Til gengæld er 18-årige Angelo Nehmé med i truppen og kan få sin Superliga-debut for klubben.
Silkeborg IF:
Midtjyderne så slidte ud senest, hvor det endte med 3-3 hjemme mod Randers FC. Man var skarpe på egne chancer, men i den anden ende manglende energien, og Randers endte med at udligne i tillægstiden.
Samtidig måtte to mand udgå med skader, da både Lukas Engel og Mark Brink udgik med muskelskader. Begge er ude af kampen mod Horsens. Det er Pelle Mattsson, Gustav Dahl og Niclas Holm Pedersen også.
Til gengæld er angriber Alexander Lind tilbage i kamptruppen efter et skadesfravær på hele 14 måneder. Her har han døjet med flere træthedsbrud og en meniskskade, men nu er den unge angriber endelig fit igen.
Karantæner:
AC Horsens: Alexander Ludwig
Silkeborg IF: ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Hansen, Jensen, Gomez – Santos, Opondo, Kruse, Musonda – Just, Makienok, Jacobsen
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Klitten – Thordarson, Oggesen, Klynge – Kusk, Jørgensen – Helenius
Dom:.
Spændende opgør mellem hjemmeholdet, der vil spille direkte og på dødbolde, og udeholdet, der kommer for at diktere og styre spillet.
Kommer SIF-holdet med trætte stænger som sidst mod Randers FC, taber man i Horsens. For energien er stor på Horsens-holdet.
Men i en uge, hvor SIF ikke har midtugekamp, tror vi på, at midtjyderne lykkes med at hente tre point.
2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Arsenal vinder og lægger pres på City
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
