Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Canal 9
Hashtag: #achsif #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Oprykkerne har fået en glimrende start på denne sæson med 15 point i 13 kampe. Alligevel er man tredjesidst i Superligaen og bare med et enkelt point ned til AaB, der er under stregen. Mens Lyngby er under stregen og en klar favorit til at rykke ud, da klubben blot har fem point, er der en vild kamp om den anden billet ud. Så Horsens – trods den gode start på sæsonen – er stadig favorit til at rykke ud.
Men Jens Berthel Askou har sat et godt hold op, og senest kom man foran i Herning, men endte alligevel med et smalt nederlag på 1-2.
Nu venter så Silkeborg IF, og cheftræneren er uden en karantæneramt Alexander Ludwig, der så rødt mod FCM. Til gengæld er 18-årige Angelo Nehmé med i truppen og kan få sin Superliga-debut for klubben.
Silkeborg IF:
Midtjyderne så slidte ud senest, hvor det endte med 3-3 hjemme mod Randers FC. Man var skarpe på egne chancer, men i den anden ende manglende energien, og Randers endte med at udligne i tillægstiden.
Samtidig måtte to mand udgå med skader, da både Lukas Engel og Mark Brink udgik med muskelskader. Begge er ude af kampen mod Horsens. Det er Pelle Mattsson, Gustav Dahl og Niclas Holm Pedersen også.
Til gengæld er angriber Alexander Lind tilbage i kamptruppen efter et skadesfravær på hele 14 måneder. Her har han døjet med flere træthedsbrud og en meniskskade, men nu er den unge angriber endelig fit igen.
Karantæner:
AC Horsens: Alexander Ludwig
Silkeborg IF: ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-4-3): Delac – Hansen, Jensen, Gomez – Santos, Opondo, Kruse, Musonda – Just, Makienok, Jacobsen
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Klitten – Thordarson, Oggesen, Klynge – Kusk, Jørgensen – Helenius
Dom:.
Spændende opgør mellem hjemmeholdet, der vil spille direkte og på dødbolde, og udeholdet, der kommer for at diktere og styre spillet.
Kommer SIF-holdet med trætte stænger som sidst mod Randers FC, taber man i Horsens. For energien er stor på Horsens-holdet.
Men i en uge, hvor SIF ikke har midtugekamp, tror vi på, at midtjyderne lykkes med at hente tre point.
2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TOPNYHED
