• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

Optakt: AGF - AaB

Foto: Getty Images

For sjette gang i 2020 mødes AGF og AaB - kan århusianerne brød deres sejrsløse stime mod nordjyderne?

Af Victor Risager

Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #agfaab #sldk

Holdnyt:
AGF
AGF har sørget for en håndfuld tidlige julegaver til klubbens fans i den forgangne uges tid.

De har således forlænget aftalerne med Frederik Tingager, Albert Grønbæk, Sebastian Hausner og anfører Niklas Backman, mens de inden for kridtstregerne har besejret AC Horsens i både Superligaen og i Sydbank Pokalen.

Søndag kan AGF så slutte efteråret godt af med en sejr, når de møder rivalerne AaB på hjemmebane i Superligaen. Med en sejr her vil AGF som minimum overvintre i top fire.

Op til opgøret har der været en smule tvivl om Patrick Olsen, der sad over pokalkampen mod AC Horsens, og Frederik Tingager, der ventes at blive far inden længe, men begge er udtaget.

Til gengæld er Jesper Juelsgård småskadet og må undværes.

AGF har desuden sagt farvel til Mustafa Amini, der i ugens løb er rejst hjem til Australien og alligevel ikke har fået spilletid i efteråret. Nicklas Helenius forlader også AGF til fordel for Silkeborg IF, men det gør han først i januar, hvorfor han kan få en afskedskamp mod AaB.

AaB
Kampen mod AGF kan blive Peter Fehers sidste som træner for AaB.

Sportschef Inge Andre Olsen har udtalt, at man regner med at have en ny træner på plads inden opstarten i januar, og medmindre han får jobbet permanent, vil søndagens kamp altså være Peter Fehers sidste som cheftræner i AaB. 

Læs også:Superligaens bedste: Brøndby haler ind på SønderjyskE

I sin potentielt sidste kamp som AaB-træner skal Peter Feher forsøge at udbygge nordjydernes gode stime mod AGF, efter at de ikke har tabt et eneste af de seneste fire indbyrdes opgør.

AaB har været ramt af flere skader på det seneste, og et par af klubbens største stjerner kan misser den jyske klassiker. Lucas Andersen blev skadet i en pokalkamp i sidste uge og sad over i kampen mod Lyngby BK, mens Oscar Hiljemark også har siddet ude i de seneste uger. De er også fraværende søndag.

Det samme er Frederik Børsting og Mathias Ross, der begge har pådraget sig skader.

Tim Prica er tilbage efter endt karantæne.

Karantæne
AGF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Tingager, Højer – Blume, Poulsen, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Granli – Pallesen, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Kusk, van Weert, Klitten

Profilen:
Gift Links er for alvor ved at komme i gang i Superligaen, hvor han på det seneste har vist sig godt frem for AGF. Mod Brøndby IF scorede sydafrikaneren sit første Superliga-mål og lagde op til et andet, mens han også i sidste runde mod AC Horsens kom på tavlen. Den 22-årige kantspiller kan slutte året af med manér, hvis han scorer for tredje kamp i træk.

Vidste du, at…:
Denne kamp bliver den sjette gang, at AGF og AaB tørner sammen i en tællende kamp i 2020. Af de foregående fem kampe i år har AGF blot vundet en enkelt, og det var den første, som blev spillet tilbage i juni. Siden er det blevet til tre AaB-sejre, mens den seneste endte uafgjort. 

Dom:
AGF kommer til kampen med vind i sejlene efter tre sejre i træk, men stimen kan også slutte der. De har haft det svært mod AaB i løbet af 2020, og de kommer også til kampen med kun få dages hvile.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros

Omvendt kommer AaB friske til opgøret, og de sikrer sig point på Ceres Park. Det slutter 1-1 igen.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: