Optakt: AGF – AaB

For sjette gang i 2020 mødes AGF og AaB – kan århusianerne brød deres sejrsløse stime mod nordjyderne?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #agfaab #sldk

Holdnyt:
AGF
AGF har sørget for en håndfuld tidlige julegaver til klubbens fans i den forgangne uges tid.

De har således forlænget aftalerne med Frederik Tingager, Albert Grønbæk, Sebastian Hausner og anfører Niklas Backman, mens de inden for kridtstregerne har besejret AC Horsens i både Superligaen og i Sydbank Pokalen.

Søndag kan AGF så slutte efteråret godt af med en sejr, når de møder rivalerne AaB på hjemmebane i Superligaen. Med en sejr her vil AGF som minimum overvintre i top fire.

Op til opgøret har der været en smule tvivl om Patrick Olsen, der sad over pokalkampen mod AC Horsens, og Frederik Tingager, der ventes at blive far inden længe, men begge er udtaget.

Til gengæld er Jesper Juelsgård småskadet og må undværes.

AGF har desuden sagt farvel til Mustafa Amini, der i ugens løb er rejst hjem til Australien og alligevel ikke har fået spilletid i efteråret. Nicklas Helenius forlader også AGF til fordel for Silkeborg IF, men det gør han først i januar, hvorfor han kan få en afskedskamp mod AaB.

AaB
Kampen mod AGF kan blive Peter Fehers sidste som træner for AaB.

Sportschef Inge Andre Olsen har udtalt, at man regner med at have en ny træner på plads inden opstarten i januar, og medmindre han får jobbet permanent, vil søndagens kamp altså være Peter Fehers sidste som cheftræner i AaB. 

Læs også:Superligaens bedste: Brøndby haler ind på SønderjyskE

I sin potentielt sidste kamp som AaB-træner skal Peter Feher forsøge at udbygge nordjydernes gode stime mod AGF, efter at de ikke har tabt et eneste af de seneste fire indbyrdes opgør.

AaB har været ramt af flere skader på det seneste, og et par af klubbens største stjerner kan misser den jyske klassiker. Lucas Andersen blev skadet i en pokalkamp i sidste uge og sad over i kampen mod Lyngby BK, mens Oscar Hiljemark også har siddet ude i de seneste uger. De er også fraværende søndag.

Det samme er Frederik Børsting og Mathias Ross, der begge har pådraget sig skader.

Tim Prica er tilbage efter endt karantæne.

Karantæne
AGF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Tingager, Højer – Blume, Poulsen, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Granli – Pallesen, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Kusk, van Weert, Klitten

Profilen:
Gift Links er for alvor ved at komme i gang i Superligaen, hvor han på det seneste har vist sig godt frem for AGF. Mod Brøndby IF scorede sydafrikaneren sit første Superliga-mål og lagde op til et andet, mens han også i sidste runde mod AC Horsens kom på tavlen. Den 22-årige kantspiller kan slutte året af med manér, hvis han scorer for tredje kamp i træk.

Vidste du, at…:
Denne kamp bliver den sjette gang, at AGF og AaB tørner sammen i en tællende kamp i 2020. Af de foregående fem kampe i år har AGF blot vundet en enkelt, og det var den første, som blev spillet tilbage i juni. Siden er det blevet til tre AaB-sejre, mens den seneste endte uafgjort. 

Dom:
AGF kommer til kampen med vind i sejlene efter tre sejre i træk, men stimen kan også slutte der. De har haft det svært mod AaB i løbet af 2020, og de kommer også til kampen med kun få dages hvile.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros

Omvendt kommer AaB friske til opgøret, og de sikrer sig point på Ceres Park. Det slutter 1-1 igen.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 




LIVE

LIVE: TV 2-ekspert ringet op af Tullberg

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Fuld opbakning til Jacob Neestrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

‘Det er tæt på uforklarligt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Henter kæmpe Superliga-flop

FC København-fans raser

Voldsomt skænderi i FC København

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

‘Jeg er fucking irriteret’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks

Ikke det kønneste – men drama fik vi