Optakt: AGF – AaB

For sjette gang i 2020 mødes AGF og AaB – kan århusianerne brød deres sejrsløse stime mod nordjyderne?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #agfaab #sldk

Holdnyt:
AGF
AGF har sørget for en håndfuld tidlige julegaver til klubbens fans i den forgangne uges tid.

De har således forlænget aftalerne med Frederik Tingager, Albert Grønbæk, Sebastian Hausner og anfører Niklas Backman, mens de inden for kridtstregerne har besejret AC Horsens i både Superligaen og i Sydbank Pokalen.

Søndag kan AGF så slutte efteråret godt af med en sejr, når de møder rivalerne AaB på hjemmebane i Superligaen. Med en sejr her vil AGF som minimum overvintre i top fire.

Op til opgøret har der været en smule tvivl om Patrick Olsen, der sad over pokalkampen mod AC Horsens, og Frederik Tingager, der ventes at blive far inden længe, men begge er udtaget.

Til gengæld er Jesper Juelsgård småskadet og må undværes.

AGF har desuden sagt farvel til Mustafa Amini, der i ugens løb er rejst hjem til Australien og alligevel ikke har fået spilletid i efteråret. Nicklas Helenius forlader også AGF til fordel for Silkeborg IF, men det gør han først i januar, hvorfor han kan få en afskedskamp mod AaB.

AaB
Kampen mod AGF kan blive Peter Fehers sidste som træner for AaB.

Sportschef Inge Andre Olsen har udtalt, at man regner med at have en ny træner på plads inden opstarten i januar, og medmindre han får jobbet permanent, vil søndagens kamp altså være Peter Fehers sidste som cheftræner i AaB. 

Læs også:Superligaens bedste: Brøndby haler ind på SønderjyskE

I sin potentielt sidste kamp som AaB-træner skal Peter Feher forsøge at udbygge nordjydernes gode stime mod AGF, efter at de ikke har tabt et eneste af de seneste fire indbyrdes opgør.

AaB har været ramt af flere skader på det seneste, og et par af klubbens største stjerner kan misser den jyske klassiker. Lucas Andersen blev skadet i en pokalkamp i sidste uge og sad over i kampen mod Lyngby BK, mens Oscar Hiljemark også har siddet ude i de seneste uger. De er også fraværende søndag.

Det samme er Frederik Børsting og Mathias Ross, der begge har pådraget sig skader.

Tim Prica er tilbage efter endt karantæne.

Karantæne
AGF: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Tingager, Højer – Blume, Poulsen, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Granli – Pallesen, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Kusk, van Weert, Klitten

Profilen:
Gift Links er for alvor ved at komme i gang i Superligaen, hvor han på det seneste har vist sig godt frem for AGF. Mod Brøndby IF scorede sydafrikaneren sit første Superliga-mål og lagde op til et andet, mens han også i sidste runde mod AC Horsens kom på tavlen. Den 22-årige kantspiller kan slutte året af med manér, hvis han scorer for tredje kamp i træk.

Vidste du, at…:
Denne kamp bliver den sjette gang, at AGF og AaB tørner sammen i en tællende kamp i 2020. Af de foregående fem kampe i år har AGF blot vundet en enkelt, og det var den første, som blev spillet tilbage i juni. Siden er det blevet til tre AaB-sejre, mens den seneste endte uafgjort. 

Dom:
AGF kommer til kampen med vind i sejlene efter tre sejre i træk, men stimen kan også slutte der. De har haft det svært mod AaB i løbet af 2020, og de kommer også til kampen med kun få dages hvile.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros

Omvendt kommer AaB friske til opgøret, og de sikrer sig point på Ceres Park. Det slutter 1-1 igen.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Andreas Christensen skriver snart under

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Nyt nederlag til Thomas Frank

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham