Optakt: AGF – FC København

Både AGF og FC København jagter en tiltrængt sejr søndag.



Kampfakta
Kampstart: Søndag kl. 20.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agffck #sldk

Holdnyt
AGF

Vejen fra optur til nedtur er kort i fodbold. For lige over to uger siden stod AGF med en stime på fem Superliga-kampe i træk uden nederlag, og “De Hviie” lignede et hold, der med stor sandsynlighed ville blande sig i top seks.

Nu er AGF uden for top seks og kigger ind. Uwe Röslers mandskab er efter et point i tre kampe raslet ned på en syvendeplads i Superligaen, og søndag venter altså et ekstremt svært opgør mod FC København.

Hvis AGF skal have noget med fra den kamp, skal angrebet oppe sig. Nederlaget mod Viborg FF var syvende kamp i træk, hvor mandskabet scorede maks. et mål. At score et mål og forsøge at holde buret rent er ganske enkelt ikke en holdbar måde at vinde fodboldkampe på.

AGF er uden et par offensive profiler som Mikkel Duelund og Kevin Yakob, der ikke kommer i aktion på denne side af nytår. Mads Emil Madsen og Michael Akoto var heller ikke med senest.

Til gengæld er Bailey Peacock-Farrell tilbage fra karantæne, og det skal blive spændende at se, om han tager pladsen i målet og henviser Jesper Hansen til bænken igen.

FC København
FC København kommer som AGF ikke til søndagens kamp med vind i sejlene. Et nederlag til FC Midtjylland blev det til i den forgangne runde, mens “løverne” i midtugen tabte til Bayern München trods en flot præstation.

Hjemmebanenederlaget i sidste runde har for alvor skabt spænding i toppen, hvor FC København kun har ét point ned til ærkerivalerne fra Brøndby IF og tre point ned til sidste sæsons store konkurrenter fra FC Nordsjælland. Derfor skal der nok point på tavlen søndag, hvis Jacob Neestrup og kompagni vil holde fast i førstepladsen.

FC Københavns største problem i øjeblikket er i forsvaret. I fem af de seneste seks kampe har “løverne” indkasseret to mål – og den sjette kamp var pokalsejren over IF Lyseng fra 3. division.

Kevin Diks bør i den forbindelse være klar til søndagens kamp, efter at han blev udskiftet mod Bayern München. 

David Khocholava, Nicolai Boilesen og Andreas Cornelius er fortsat ude, og det samme er William Clem, der har været ramt af sygdom. 

Karantæne
AGF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF: (3-4-2-1): Bailey Peacock-Farrell – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen

FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling – Diogo Goncalves, Rasmus Falk, Lukas Lerager – Roony Bardghji, Orri Oskarsson, Mohamed Elyounoussi

Dom:
Begge mandskaber jagter en optur efter nederlag i seneste spillerunde, men det kan de selvsagt ikke begge to få. Og herfra er buddet, at AGF må trække nitten, og at det ender med en 2-1-sejr til de københavnske gæster. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tæt på at sende millioner til FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Tullberg tror på overraskelsen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fem bud på David Nielsens afløser

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

– Så kan jeg blive rigtig sur!

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Sænker prisen mod Midtjylland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre