Optakt: AGF – FC Midtjylland

Der er tale om en topkamp, men hjemmeholdet går ind til den med brug for oprejsning efter en dårlig periode. FCM skal forsøge at cementere sin førsteplads.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #agffcm #sldk

Holdnyt:
AGF:
Det begynder at se bekymrende ud for AGF. Holdet har ikke vundet i sine fem seneste kampe, og forude venter et modbydeligt program: først førerholdet FC Midtjylland, så pokalreturen mod den onde ånd Randers FC, dernæst guldaspiranterne Brøndby IF, så Randers igen, derpå to kampe mod FC København og til sidst det femte opgør mod Randers i løbet af to måneder.

Man kan også vende den rundt og sige, at programmet giver AGF muligheden for at rette noget så eftertrykkeligt op på den lige nu skæve kurs. En række sejre mod netop dé modstandere vil vægte højt, både i tabellen og for selvtilliden.

AGF er hårdt ramt af afbud i øjeblikket. I torsdagens pokalsemifinale mod Randers sad intet mindre end otte spillere ude. Kevin Diks var en af dem, og han har karantæne i Superligaen, så han er stensikkert ikke tilbage søndag aften.

De øvrige spillere på skadeslisten var Nicolai Poulsen, Frederik Tingager, Niklas Backman, Daniel Arzani, Mathias Jørgensen, Zach Duncan og Søren Tengstedt.

Af dem er kun Niklas Backman udtaget, men det er nok tvivlsomt, at forsvarsspilleren bringes i spil fra start, selvom Bubacarr Sanneh heller ikke er klar til at spille.

FC Midtjylland:
Der var alvorlig slinger i valsen mod slutningen af grundspillet, men det tyder på, at mestrene har genfundet rytmen og igen træder de rigtige trin. Senest med den vigtige 1-0-sejr over guldrivalerne, Brøndby IF, og første stik i pokalsemifinalerne mod SønderjyskE.

FCM har ét point ned til Brøndby – og otte ned til AGF på tredjepladsen – så alt er ikke fryd og gammen endnu. Især hvis AGF vinder søndagens opgør, begynder det at blive spændende og ligne et reelt tre-holds-ræs.

I løbet af denne uge har spørgsmålet om Pione Sistos plads på holdet og især mangel på samme fyldt en del omkring FCM-holdet. Klubbens måske største stjerne har fået tre kampe i streg på bænken, efter han angiveligt havde en uoverensstemmelse med cheftræner Brian Priske.

De eneste navne på skadeslisten er Dion Cools og Daniel Høegh, efter både Junior Brumado og Joel Andersson er vendt tilbage i fuldt vigør.

Karantæne:
AGF: Kevin Diks
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Juelsgård, Højer – Olsen, Hvidt, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson

FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka – Isaksen, Evander, Mabil – Kaba

Profilen:
Sory Kaba har været i forrygende målform for FC Midtjylland i de seneste kampe. Han kom på tavlen to gange i 5-0-sejren over Vejle Boldklub og blev matchvinder mod både Brøndby og i pokalkampen mod SønderjyskE, og det bliver spændende at se, om angriberen kan fortsætte takterne mod AGF.

Vidste du, at..:
AGF har en bedre statistik mod FC Midtjylland, end de fleste andre Superliga-hold kan prale af. Holdet har vundet fire af de seneste fem indbyrdes kampe, senest med 1-0 i begyndelsen af marts.

Dom:
Én vigtig ting taler for, at AGF vinder denne kamp, og det er, at holdet har haft fin styr på FC Midtjylland det seneste halvandet års tid. Vi tror dog ikke, at det er nok til en århusiansk hjemmesejr søndag aften.

FCM er bedre kørende end AGF og må være favoritter. Det lever holdet op til og vinder 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Japan overrasker mod Holland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spanien – Kap Verde

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Belgien – Egypten