Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #agffcm #sldk
Holdnyt:
AGF:
Aarhusianerne har spillet et flot forår og er det hold, der har hentet næstflest point – FCM har hentet flest – og David Nielsens hold er før opgøret med FC Midtjylland bare fire point efter FC København. Derfor handler det om at holde trykket på de Ståle Solbakkens mandskab, der er nummer to i rækken.
AGF kommer fra en ærgerlig kamp i Aalborg, hvor det endte med et nederlag, så man skal have revanche, når de nykårede danske mestre gæster Aarhus.
David Nielsen er til opgøret uden midtbanespiller Nicolai Poulsen, der sidder over med karantæne, mens Zach Duncan er skadet. Derudover er både Gift Links, Mustafa Amini og Niklas Backman ikke klar til at spille.
AGF-fansene kan til gengæld glæde sig over, at Mustapha Bundu kan være tilbage i aktion. Offensivspilleren er udtaget til opgøret efter at have været ude med en skade i flere runder.
FC Midtjylland:
Det er formentlig blevet en våd aften i Herning, efter Brian Priskes mandskab tog en sejr på 3-1 hjemme over FC København torsdag. Den sejr sikrede holdet det danske mesterskab, og man har nu 17 point ned til FCK med fire kampe igen.
FCM skal i de sidste runde naturligvis respektere turneringen, men man kan alligevel godt forestille sig, at nogle af de vigtigere spillere får et hvil, da flere har spillet mange kampe på kort tid.
Læs også:Største bisse i historien: AGF-profil slår Superliga-rekord
Og så er der også en topscorertitel, som Ronnie Schwartz drømmer om. Den titel kan Brian Priske hjælpe angriberen med at få, men det kræver flere minutter end tidligere.
FCM har folk som Kristian Riis og Tim Sparv ude med skader, mens Frank Onyeka vender tilbage efter overstået karantæne.
Det faste og stærke par i midterforsvaret, Erik Sviatchenko og Alexander Scholz, sidder desuden over mod AGF.
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Grønbæk, Hvidt, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, James, Nicolaisen, Dal Hende – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Mabil – Schwartz
Profilen:
Alexander Munksgaard har en fortid i FC Midtjylland, hvor han aldrig helt formåede at slå igennem. Det har han så til gengæld gjort i AGF, hvor han er blevet en god og pålidelig højre back. Nu skal han holde FCM’s farlige offensive spillere fra at komme på tavlen.
Vidste du, at..:
FC Midtjylland har lukket bare 20 mål ind i denne sæson, men en tredjedel af de 20 mål er kommet i bare to opgør mod FC København. FC Midtjylland har tabt 1-3 og 3-4 i de sidste to møder med AGF – begge på hjemmebane – og i begge opgør var det uden Frank Onyeka på banen.
Læs også:Forfærdelige FCK: Så mange point har Superliga-klubberne fået i foråret
Dom:
FC Midtjylland har ikke voldsomt meget at spille for, og det bliver interessant at se, om spillerne har ondt i håret efter en spontan fejring af det danske mesterskab.
Omvendt har AGF alt at spille for, og kan klubben igen få skovlen under FC Midtjylland, truer man FC København, der spiller hjemme mod Brøndby et par timer før AGF’s egen opgør.
Selv om FC Midtjylland har nået sæsonens mål om at blive mester, tror vi på, at Ulvene bider fra sig.
Det ender 1-1 i Aarhus mellem forårets to bedste hold.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF
Læs også:FCM-anfører langer ud efter baneforhold i Superligaen
Læs også:FAKTA: FC København har slået engelsk storklub før
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
