Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #agffcm #sldk
Holdnyt:
AGF:
Aarhusianerne har spillet et flot forår og er det hold, der har hentet næstflest point – FCM har hentet flest – og David Nielsens hold er før opgøret med FC Midtjylland bare fire point efter FC København. Derfor handler det om at holde trykket på de Ståle Solbakkens mandskab, der er nummer to i rækken.
AGF kommer fra en ærgerlig kamp i Aalborg, hvor det endte med et nederlag, så man skal have revanche, når de nykårede danske mestre gæster Aarhus.
David Nielsen er til opgøret uden midtbanespiller Nicolai Poulsen, der sidder over med karantæne, mens Zach Duncan er skadet. Derudover er både Gift Links, Mustafa Amini og Niklas Backman ikke klar til at spille.
AGF-fansene kan til gengæld glæde sig over, at Mustapha Bundu kan være tilbage i aktion. Offensivspilleren er udtaget til opgøret efter at have været ude med en skade i flere runder.
FC Midtjylland:
Det er formentlig blevet en våd aften i Herning, efter Brian Priskes mandskab tog en sejr på 3-1 hjemme over FC København torsdag. Den sejr sikrede holdet det danske mesterskab, og man har nu 17 point ned til FCK med fire kampe igen.
FCM skal i de sidste runde naturligvis respektere turneringen, men man kan alligevel godt forestille sig, at nogle af de vigtigere spillere får et hvil, da flere har spillet mange kampe på kort tid.
Læs også:Største bisse i historien: AGF-profil slår Superliga-rekord
Og så er der også en topscorertitel, som Ronnie Schwartz drømmer om. Den titel kan Brian Priske hjælpe angriberen med at få, men det kræver flere minutter end tidligere.
FCM har folk som Kristian Riis og Tim Sparv ude med skader, mens Frank Onyeka vender tilbage efter overstået karantæne.
Det faste og stærke par i midterforsvaret, Erik Sviatchenko og Alexander Scholz, sidder desuden over mod AGF.
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Grønbæk, Hvidt, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, James, Nicolaisen, Dal Hende – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Mabil – Schwartz
Profilen:
Alexander Munksgaard har en fortid i FC Midtjylland, hvor han aldrig helt formåede at slå igennem. Det har han så til gengæld gjort i AGF, hvor han er blevet en god og pålidelig højre back. Nu skal han holde FCM’s farlige offensive spillere fra at komme på tavlen.
Vidste du, at..:
FC Midtjylland har lukket bare 20 mål ind i denne sæson, men en tredjedel af de 20 mål er kommet i bare to opgør mod FC København. FC Midtjylland har tabt 1-3 og 3-4 i de sidste to møder med AGF – begge på hjemmebane – og i begge opgør var det uden Frank Onyeka på banen.
Læs også:Forfærdelige FCK: Så mange point har Superliga-klubberne fået i foråret
Dom:
FC Midtjylland har ikke voldsomt meget at spille for, og det bliver interessant at se, om spillerne har ondt i håret efter en spontan fejring af det danske mesterskab.
Omvendt har AGF alt at spille for, og kan klubben igen få skovlen under FC Midtjylland, truer man FC København, der spiller hjemme mod Brøndby et par timer før AGF’s egen opgør.
Selv om FC Midtjylland har nået sæsonens mål om at blive mester, tror vi på, at Ulvene bider fra sig.
Det ender 1-1 i Aarhus mellem forårets to bedste hold.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF
Læs også:FCM-anfører langer ud efter baneforhold i Superligaen
Læs også:FAKTA: FC København har slået engelsk storklub før
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
