Optakt: AGF – FC Midtjylland

De danske mestre gæster nu Aarhus, hvor hjemmeholdet med en sejr holder presset på FC København.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #agffcm #sldk

Holdnyt:
AGF:
Aarhusianerne har spillet et flot forår og er det hold, der har hentet næstflest point – FCM har hentet flest – og David Nielsens hold er før opgøret med FC Midtjylland bare fire point efter FC København. Derfor handler det om at holde trykket på de Ståle Solbakkens mandskab, der er nummer to i rækken.

AGF kommer fra en ærgerlig kamp i Aalborg, hvor det endte med et nederlag, så man skal have revanche, når de nykårede danske mestre gæster Aarhus.

David Nielsen er til opgøret uden midtbanespiller Nicolai Poulsen, der sidder over med karantæne, mens Zach Duncan er skadet. Derudover er både Gift Links, Mustafa Amini og Niklas Backman ikke klar til at spille. 

AGF-fansene kan til gengæld glæde sig over, at Mustapha Bundu kan være tilbage i aktion. Offensivspilleren er udtaget til opgøret efter at have været ude med en skade i flere runder. 

FC Midtjylland:
Det er formentlig blevet en våd aften i Herning, efter Brian Priskes mandskab tog en sejr på 3-1 hjemme over FC København torsdag. Den sejr sikrede holdet det danske mesterskab, og man har nu 17 point ned til FCK med fire kampe igen.

FCM skal i de sidste runde naturligvis respektere turneringen, men man kan alligevel godt forestille sig, at nogle af de vigtigere spillere får et hvil, da flere har spillet mange kampe på kort tid.

Læs også:Største bisse i historien: AGF-profil slår Superliga-rekord

Og så er der også en topscorertitel, som Ronnie Schwartz drømmer om. Den titel kan Brian Priske hjælpe angriberen med at få, men det kræver flere minutter end tidligere.

FCM har folk som Kristian Riis og Tim Sparv ude med skader, mens Frank Onyeka vender tilbage efter overstået karantæne.

Det faste og stærke par i midterforsvaret, Erik Sviatchenko og Alexander Scholz, sidder desuden over mod AGF. 

Bud på startopstillinger:
AGF
(4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Grønbæk, Hvidt, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, James, Nicolaisen, Dal Hende – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Mabil – Schwartz

Profilen:
Alexander Munksgaard har en fortid i FC Midtjylland, hvor han aldrig helt formåede at slå igennem. Det har han så til gengæld gjort i AGF, hvor han er blevet en god og pålidelig højre back. Nu skal han holde FCM’s farlige offensive spillere fra at komme på tavlen.

Vidste du, at..:
FC Midtjylland har lukket bare 20 mål ind i denne sæson, men en tredjedel af de 20 mål er kommet i bare to opgør mod FC København. FC Midtjylland har tabt 1-3 og 3-4 i de sidste to møder med AGF – begge på hjemmebane – og i begge opgør var det uden Frank Onyeka på banen.

Læs også:Forfærdelige FCK: Så mange point har Superliga-klubberne fået i foråret

Dom:
FC Midtjylland har ikke voldsomt meget at spille for, og det bliver interessant at se, om spillerne har ondt i håret efter en spontan fejring af det danske mesterskab.

Omvendt har AGF alt at spille for, og kan klubben igen få skovlen under FC Midtjylland, truer man FC København, der spiller hjemme mod Brøndby et par timer før AGF’s egen opgør. 

Selv om FC Midtjylland har nået sæsonens mål om at blive mester, tror vi på, at Ulvene bider fra sig.

Det ender 1-1 i Aarhus mellem forårets to bedste hold.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Optakt: FC København – Brøndby IF
Læs også:FCM-anfører langer ud efter baneforhold i Superligaen
Læs også:FAKTA: FC København har slået engelsk storklub før




Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’