Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Jakob Kehlet
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk
Holdnyt:
FC København:
De nu tidligere danske mestre tabte med 1-3 ude mod FC Midtjylland, og dermed er det ikke længere muligt at blive dansk mester denne sæson. Det handler nu udelukkende om at holde AGF bag sig. Da aarhusianerne tabte senest, er der stadig fire point mellem de to klubber.
Der resterer fire runder af mesterskabsspillet, og til opgøret mod Brøndby er Ståle Solbakken uden Viktor Fischer, Michael Santos og Andreas Bjelland.
Nicolai Boilesen var i truppen til opgøret mod FC Midtjylland, men det var Dame N’Doye ikke. Sådan er det igen, og FC København oplyser, at Dame N’Doye er på skadeslisten sammen med den ovennævnte trio.
Ude er Ragnar Sigurdsson også – han udgik af opgøret mod FC Midtjylland med en fiberskade i baglåret. Og så er spørgsmålet, om Jonas Wind bliver doseret efter sin langvarige skade, så han denne gang indleder opgøret på bænken.
Brøndby IF:
4-0 vandt Brøndby IF over FC Nordsjælland senest, og dermed ligger man lunt til fjerdepladsen. Man har seks point op til AGF og fire point ned til AaB på femtepladsen. Så opgøret mod FCK afgør, om man skal kigge op eller ned de sidste tre kampe.
Niels Frederiksen er uden både Samuel Mraz og Simon Hedlund, som sidder opgøret over, da de to endnu ikke har fået lov til at spille kampe. Det må de først fra næste uge.
Der er til gengæld blandet nyt på skadesfronten. Tobias Børkeeiet er tilbage i truppen efter en lang skadespause, og det må kategorises som godt nyt for Brøndby.
Til gengæld er der også skidt nyt for de blå-gule, da Jens Martin Gammelby er ny mand på skadeslisten. Han blev skadet under opvarmning senest og misser søndagens derby.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Papagiannopoulos, Bengtsson – Biel, Falk, Zeca, Stage – Kaufmann, Daramy
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Radosevic, Tibbling, Mensah – Uhre, Lindstrøm
Profilen:
Mikael Uhre er brandvarm. Tre mål og en assist mod FC Nordsjælland, stod den hurtige angriber for. Nu venter så en kamp mod FC København, og det var netop Uhre, der scorede, da de to hold spillede 1-1 for få uger siden i Brøndby.
Vidste du, at..:
Bare et af de seneste 24 Superliga-opgør i Parken mellem de to mandskaber har Brøndby formået at vinde. Klubben har det normalt meget svært, når man gæster ærkerivalens hjemmebane.
Dom:
Begge hold har udfordringer, men det er Brøndby, der kommer med det bedste resultat i bagagen, og det kan Niels Frederiksen håbe på giver et rygstød til den svære kamp.
FC København ved godt, at holdet har brug for point efter et dårligt forår og AGF’s fine resultater, og det bør præge Ståle Solbakkens startopstilling.
Der kommer tilskuere i Parken, og FC København får heller ikke problemer med at sætte sig op til opgøret mod Brøndby. Selv om BIF har gjort det hæderligt, er FCK stadig en tand for gode.
2-1 til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Brøndby-talent hyldet med fornem pris
Læs også:Overblik: Meget svær vej til Champions League for FC Midtjylland
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 32. spillerunde
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Ild i Uhre og fortjent midtjysk mesterskab
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
I dialog med Brøndby
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
