Optakt: FC København – Brøndby IF

Københavnsk derby søndag i Parken, hvor hjemmeholdet har brug for point for at holde AGF væk.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Jakob Kehlet
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
De nu tidligere danske mestre tabte med 1-3 ude mod FC Midtjylland, og dermed er det ikke længere muligt at blive dansk mester denne sæson. Det handler nu udelukkende om at holde AGF bag sig. Da aarhusianerne tabte senest, er der stadig fire point mellem de to klubber.

Der resterer fire runder af mesterskabsspillet, og til opgøret mod Brøndby er Ståle Solbakken uden Viktor Fischer, Michael Santos og Andreas Bjelland.

Nicolai Boilesen var i truppen til opgøret mod FC Midtjylland, men det var Dame N’Doye ikke. Sådan er det igen, og FC København oplyser, at Dame N’Doye er på skadeslisten sammen med den ovennævnte trio. 

Ude er Ragnar Sigurdsson også – han udgik af opgøret mod FC Midtjylland med en fiberskade i baglåret. Og så er spørgsmålet, om Jonas Wind bliver doseret efter sin langvarige skade, så han denne gang indleder opgøret på bænken.

Brøndby IF:
4-0 vandt Brøndby IF over FC Nordsjælland senest, og dermed ligger man lunt til fjerdepladsen. Man har seks point op til AGF og fire point ned til AaB på femtepladsen. Så opgøret mod FCK afgør, om man skal kigge op eller ned de sidste tre kampe.

Niels Frederiksen er uden både Samuel Mraz og Simon Hedlund, som sidder opgøret over, da de to endnu ikke har fået lov til at spille kampe. Det må de først fra næste uge.

Der er til gengæld blandet nyt på skadesfronten. Tobias Børkeeiet er tilbage i truppen efter en lang skadespause, og det må kategorises som godt nyt for Brøndby.  

Til gengæld er der også skidt nyt for de blå-gule, da Jens Martin Gammelby er ny mand på skadeslisten. Han blev skadet under opvarmning senest og misser søndagens derby.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Papagiannopoulos, Bengtsson – Biel, Falk, Zeca, Stage – Kaufmann, Daramy

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Radosevic, Tibbling, Mensah – Uhre, Lindstrøm

Profilen:
Mikael Uhre er brandvarm. Tre mål og en assist mod FC Nordsjælland, stod den hurtige angriber for. Nu venter så en kamp mod FC København, og det var netop Uhre, der scorede, da de to hold spillede 1-1 for få uger siden i Brøndby.

Vidste du, at..:
Bare et af de seneste 24 Superliga-opgør i Parken mellem de to mandskaber har Brøndby formået at vinde. Klubben har det normalt meget svært, når man gæster ærkerivalens hjemmebane.

Dom:
Begge hold har udfordringer, men det er Brøndby, der kommer med det bedste resultat i bagagen, og det kan Niels Frederiksen håbe på giver et rygstød til den svære kamp.

FC København ved godt, at holdet har brug for point efter et dårligt forår og AGF’s fine resultater, og det bør præge Ståle Solbakkens startopstilling.

Der kommer tilskuere i Parken, og FC København får heller ikke problemer med at sætte sig op til opgøret mod Brøndby. Selv om BIF har gjort det hæderligt, er FCK stadig en tand for gode.

2-1 til FC København.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Brøndby-talent hyldet med fornem pris
Læs også:Overblik: Meget svær vej til Champions League for FC Midtjylland
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 32. spillerunde
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Ild i Uhre og fortjent midtjysk mesterskab
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Ingen kontakt med AGF

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

– Et kanon sted for ham

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

– Det er ikke rigtig min beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Kræver fuldstændig vanvittig løn

West Ham forventer Hermansen-skifte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Eksperter med hård kritik af Dolberg

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Nørgaard kommenterer exitrygte

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’