Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Jakob Kehlet
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk
Holdnyt:
FC København:
De nu tidligere danske mestre tabte med 1-3 ude mod FC Midtjylland, og dermed er det ikke længere muligt at blive dansk mester denne sæson. Det handler nu udelukkende om at holde AGF bag sig. Da aarhusianerne tabte senest, er der stadig fire point mellem de to klubber.
Der resterer fire runder af mesterskabsspillet, og til opgøret mod Brøndby er Ståle Solbakken uden Viktor Fischer, Michael Santos og Andreas Bjelland.
Nicolai Boilesen var i truppen til opgøret mod FC Midtjylland, men det var Dame N’Doye ikke. Sådan er det igen, og FC København oplyser, at Dame N’Doye er på skadeslisten sammen med den ovennævnte trio.
Ude er Ragnar Sigurdsson også – han udgik af opgøret mod FC Midtjylland med en fiberskade i baglåret. Og så er spørgsmålet, om Jonas Wind bliver doseret efter sin langvarige skade, så han denne gang indleder opgøret på bænken.
Brøndby IF:
4-0 vandt Brøndby IF over FC Nordsjælland senest, og dermed ligger man lunt til fjerdepladsen. Man har seks point op til AGF og fire point ned til AaB på femtepladsen. Så opgøret mod FCK afgør, om man skal kigge op eller ned de sidste tre kampe.
Niels Frederiksen er uden både Samuel Mraz og Simon Hedlund, som sidder opgøret over, da de to endnu ikke har fået lov til at spille kampe. Det må de først fra næste uge.
Der er til gengæld blandet nyt på skadesfronten. Tobias Børkeeiet er tilbage i truppen efter en lang skadespause, og det må kategorises som godt nyt for Brøndby.
Til gengæld er der også skidt nyt for de blå-gule, da Jens Martin Gammelby er ny mand på skadeslisten. Han blev skadet under opvarmning senest og misser søndagens derby.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Papagiannopoulos, Bengtsson – Biel, Falk, Zeca, Stage – Kaufmann, Daramy
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Radosevic, Tibbling, Mensah – Uhre, Lindstrøm
Profilen:
Mikael Uhre er brandvarm. Tre mål og en assist mod FC Nordsjælland, stod den hurtige angriber for. Nu venter så en kamp mod FC København, og det var netop Uhre, der scorede, da de to hold spillede 1-1 for få uger siden i Brøndby.
Vidste du, at..:
Bare et af de seneste 24 Superliga-opgør i Parken mellem de to mandskaber har Brøndby formået at vinde. Klubben har det normalt meget svært, når man gæster ærkerivalens hjemmebane.
Dom:
Begge hold har udfordringer, men det er Brøndby, der kommer med det bedste resultat i bagagen, og det kan Niels Frederiksen håbe på giver et rygstød til den svære kamp.
FC København ved godt, at holdet har brug for point efter et dårligt forår og AGF’s fine resultater, og det bør præge Ståle Solbakkens startopstilling.
Der kommer tilskuere i Parken, og FC København får heller ikke problemer med at sætte sig op til opgøret mod Brøndby. Selv om BIF har gjort det hæderligt, er FCK stadig en tand for gode.
2-1 til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Brøndby-talent hyldet med fornem pris
Læs også:Overblik: Meget svær vej til Champions League for FC Midtjylland
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 32. spillerunde
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Ild i Uhre og fortjent midtjysk mesterskab
Læs også:Blog: FC Midtjylland er et strategisk problem for FCK og Solbakken
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
OPTAKT
Bayern – PSG
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
