Optakt: AGF – FC Nordsjælland

AGF kan sikre sig fjerdepladsen med en sejr over FC Nordsjælland, der omvendt kan bringe spænding tilbage i dysten om det yderste europæiske mandat i top 6.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jens Maae
På TV: Canal 9
Hashtag: #agffcn #sldk

Holdnyt:
AGF:
Før i tiden var det sådan, at AGF aldrig slog Randers FC. I slutspillet har holdet ikke slået andre end netop lokalrivalerne. Senest med 1-0 i søndagens østjyske opgør.

Selv om AGF har haft det svært i mesterskabsspillet, ser holdet trods alt ud til at slutte på fjerdepladsen. Der er fem point ned til netop FC Nordsjælland, hvilket også betyder, at hvis AGF vinder, er fjerdepladsen hjemme. Og dermed adgang til Europa-playoff.

Det er desuden ikke utænkeligt at indhente FC København, der har fire point mere på tredjepladsen, og som møder de to tophold, Brøndby IF og FC Midtjylland, i de to kommende runder. Det kræver dog formentlig tre point mod FCN.

AGF er efterhånden ved at have tyndet ud i skadeslisten. Senest gjorde Søren Tengstedt comeback mod Randers, hvilket var hans første spilleminutter siden oktober måned. Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Daniel Arzani, Alex Gersbach og Niklas Backman sad dog fortsat uden for truppen i seneste runde.

Jon Dagur Thorsteinsson vender tilbage fra karantæne, mens Gift Links og Nicolai Poulsen omvendt må afsone karantæne. Daniel Arzani kan også gøre comeback. 

FC Nordsjælland:
Man kan sige meget om det her FCN-hold, men kedeligt at det sjældent at se dets kampe. Se bare resultaterne i mesterskabsspillet: 2-0, 3-4, 2-2, 0-3, 3-2, 3-0 og 2-2.

Som vi redegør for ovenfor, ligger fjerdepladsen lige nu til AGF, mens FC Nordsjælland er den nærmeste efterfølger. Fem point kan være svært at hente på tre spillerunder, men hvis FCN vinder det indbyrdes opgør, ser det lige pludselig opnåeligt ud.

FC Nordsjælland har desuden allerede slået AGF tre gange i denne sæson, så det er bestemt muligt. I så fald lever håbet om europæisk fodbold i Farum videre lidt endnu.

I mandagens opgør mod FC København var Kamaldeen Sulemana og Mads Døhr Thychosen tilbage fra karantæne, og førstnævnte kvitterede ved at score kampens første mål.

Skadeslisten talte Jonathan Amon, Johan Djourou, Kian Hansen og Mohammed Diomande.

Karantæne:
AGF: Gift Links, Nicolai Poulsen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer – Olsen, Hvidt, Blume – Grønbæk, Mortensen, Thorsteinsson

FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl – Thychosen, Jenssen, Mesik – Villadsen, Kofod Andersen, Christensen, Frese – Antman, Sulemana, Schjelderup

Profilen:
Kamaldeen Sulemana er en eftertragtet herre, og senest var Ajax-bossen Marc Overmars til stede på stadion til at overvære 2-2-kampen mod FCK. FCN-profilen sagde selv efterfølgende, at han forventer at forlade klubben til sommer, så tricket for ham bliver at holde fokus på spillet på banen, mens spillet om hans fremtid raser.

Vidste du, at..:
De to cheftrænere, David Nielsen og Flemming Pedersen, står helt lige i deres indbyrdes regnskab. De har hver vundet tre gange over den anden, mens et enkelt opgør er endt uden vinder.

Dom:
FC Nordsjælland har i denne sæson vist, at holdet har et godt tag på AGF. Det har vundet alle tre indbyrdes opgør med samlet 6-1 i målscore, og vi skal ikke længere tilbage end begyndelsen af april for at finde det seneste af slagsen.

Vi tror, at det bliver alle gode gange fire for gæsterne, der vinder 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


DBU-boss udvandrede i protest

Færdig i AaB



Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby



Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund