AGF – Hvidovre IF

AGF hentede i sidste weekend årets første sejr ude mod Silkeborg. Er der endnu en i vente mod Hvidovre søndag eftermiddag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 MAX

Holdnyt:
AGF:
Fjerde gang var lykkens gang for AGF, som sidste søndag vandt for første gang i 2024, da kriseramte Silkeborg blev besejret med 1-0 på JYSK Park.

Igen var det ikke kønt hvad aarhusianerne leverede, og igen blev det bekræftet, at de har store udfordringer med at score og komme til chancer i åbent spil. Det enlige mål i opgøret faldt således på en dødbold, som hjemmeholdets Brink uheldigt headede i eget mål.

Defensivt klarer Röslers tropper sig dog som sædvanligt rigtig godt, og efter føringsmålet virkede de til at være i ganske fin kontrol i den resterende del af opgøret.

Hvis AGF’s sæson for alvor skal tage fart, skal der lægges på offensivt, og søndagens opgør mod Superligaens bundhold Hvidovre ligner en kærkommen mulighed for at få tanket selvtillid inden Mesterskabsspillet, hvor der venter langt hårdere modstand.

Uwe Rösler må undvære en del spillere til opgøret mod Hvidovre. Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Benjamin Hvidt, Janni Serra og Michael Akoto er alle ude, og denne gang får de selskab af karantæneramte Nicolai Poulsen og Felix Beijmo. 

Aarhusianerne kan dog lune sig ved, at Bailey Peacock-Farrell, Mats Knoester og Magnus Knudsen er tilbage i truppen efter skadespauser. Desuden er Mikkel Duelund også klar, efter han udgik mod Silkeborg. 

Hvidovre IF:
Nedrykningen virker uundgåelig på den københavnske vestegn, men Per Frandsens tropper har ikke lagt sig fladt ned af den grund.

Hvidovre har været virkelig godt og friskt spillende i foråret, og i seneste opgør hjemme mod FC Nordsjælland var Superligaens bundhold egentlig også bedst i store dele af opgøret, selvom det endte i et 2-1 nederlag.

Der er ikke længere så meget at tabe for Hvidovre, og det må være en del af forklaringen på det langt mere offensive og proaktive udtryk, som virkelig har klædt dem i forårets første fire kampe.

Med lidt held kunne det også snildt have blevet til sejr mod Viborg og point mod FC Nordsjælland, og på den baggrund bør der være grund til optimisme hos gæsterne på trods af bundplaceringen.

Matti Olsen er tilbage fra karantæne til dette opgør, mens Ahmed Iljazovski til gengæld er ny mand i skammekrogen. Ydermere sidder Filip Djukic, Daniel Stenderup, Nicolai Clausen og Mads Kaalund ude med skader – Mathias Gehrt er dog blevet kampklar.

Karantæner:
AGF: Nicolai Poulsen og Felix Beijmo
Hvidovre IF: Ahmed Iljazovski

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-2-1): Peacock-Farrell- Andersen, Tingager, Jensen-Abbew – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson

Hvidovre IF (4-3-3): Kappenberger – Fredslund, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Spelmann – Papa, Makienok, Qamili

Dom:
Hvidovre har fortsat til gode at pakke sig om eget felt i 2024, og det fordrer godt for underholdningen søndag eftermiddag.

Gæsterne virker til at jagte sejren i alle kampe, og det har indtil videre kastet lutter målrige kampe af sig i foråret.

AGF har store problemer med at skabe chancer og score mål i åbent spil, men de får næppe bedre forudsætninger til at få hul på målbylden end her. Især ikke, hvis Hvidovre igen går offensivt til værks.

Dommen lyder på mål i begge ender, men mon ikke, at værterne løber med sejren hjemme på Ceres Park? 2-1 til ’’De Hvii’e’’.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 2.20 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 



– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Her er alle VM-puljerne

Saver United-stjerne over

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Rigmand vild med FC København-aftale

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-grupperne

Griner af AaB-rygte

Dybt skuffet og trist

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme