Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3Sport 1
Twitter: #agflbk #sldk
Holdnyt:
AGF:
Efter en 5-1-sejr efter 3-0 ved pausen ville der i de fleste tilfælde være tale om klasseforskel. Det var egentlig ikke tilfældet, da AGF ordnede AC Horsens fredag aften. En jævn og grå forestilling blev pludselig fyldt med mål, da AGF scorede tre gange i første halvlegs sidste fem minutter – resten er historie.
Men naturligvis giver sejren et boost til holdet og klubben, der kæmper med forventningerne fra både fans og ledelse, men ro kommer der ikke med mindre, at de tre sidste kampe inden jul kaster mange point af sig og jagten på top 6 er realistisk i foråret 2017.
Morten Duncan Rasmussen scorede hattrick mod Horsens og viste igen, hvor afgørende en spiller han er for sit hold. Der kom ingen skader mod i fredagens kamp, hvilket giver træner Glen Riddersholm frie hænder til at plukke startopstillingen til tirsdagens hjemmekamp.
Lyngby BK:
Oprykkerne holder fast i femtepladsen efter det andet 1-0-nederlag i træk. Lørdag viste de danske mestre fra FC København sig for stærke, men Lyngby viste høj moral og faldt aldrig igennem i en kamp, hvor en smule mere held kunne have kastet et point af sig.
Lyngby har tabt tre kampe i træk tidligere på sæsonen og har nu altså risiko for at gøre det igen.
Norske Kristoffer Larsen udgik mod FC København med skadesproblemer men er klar til kamp. Frederik Gytkjær er tilbage i truppen, og så kan både Danilo Arrieta og Thomas Guldborg Christensen få deres sæsondebut, da begge efter lange skadespauser endelig er tilbage i god nok træning til at træde ind i truppen.
Karantæne:
AGF: Ingen
Lyngby: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-4-1-1): Jovanovic – Juel Andersen , Backman, Khodzhaniiazov, Juelsgård – Amini, Sverrisson, Pedersen, Bjarnason – Spelmann – Rasmussen.
Lyngby BK: (4-5-1) Hansen – Munksgaard, Tauber, Jonasson, Nielsen – Larsen, Ørnskov, Rygaard, Christjansen, Blume – Kjær
Profilen:
Islandske Björn Daniel Sverrisson blev hentet til AGF som en styrmand på den defensive centrale position. Det blev ikke den store succes, men nu har han kæmpet sig tilbage på holdet til en placering en tand længere fremme på banen. Forinden havde træner Glen Riddersholm i pressen slået fast, at han forventede mere verbal fylde fra Sverrisson, hvis han skulle tilbage på holdet. Mod AC Horsens satte han AGF i gang med en flot scoring og blev siden skiftet ud til et stort kram fra Riddersholm på sidelinjen. Sverrisson har måske fundet en ny plads på et AGF-hold, hvor han tidligere på sæsonen har vist prøver på en fin sparketeknik.
Vidste du, at…:
Lyngby har ikke vundet over AGF i Superligaen de seneste 12 møder. Faktisk skal vi tilbage til før Lyngby-konkursen i sæsonen 2001/02 for at finde den seneste Lyngby-sejr over AGF i Superligaen. Dengang – i 2000 – vandt Lyngby 4-1 i Aarhus på mål af Stefan Bidstrup, Nichlas Hindsberg, John Bradley August og Lars “Dyne” Larsen. Bo Nielsen scorede for AGF. De 12 kampe i landets bedste række har siden givet otte AGF-sejre og fire uafgjorte.
De to klubber har siden to gange været en tur i 1. division – og her har Lyngby trods alt vundet to af de fem spillede kampe.
Dom:
AGF’erne vil sætte sig fysisk på kampen og skal fortsætte med at kombinere, som det lykkedes omkring flere af målene mod AC Horsens. Her var der succes med flere afslutninger fra distancen – den opskrift kommer til at fortsætte samt det naturlig opspil til Morten “Duncan” Rasmussen.
Lyngby vil gerne spille med, og kan med raketten Jeppe Kjær komme til at gøre ondt på AGF-forsvaret, der senest mod FC Nordsjælland blev udstillet overfor hurtige kontraangreb. Det kan blive en festlig kamp i Aarhus, og i modsætning til de to klubbers første møde i sæsonen, kommer der denne gang mål. Kampen bliver tæt, men AGF trækker det længste strå og vinder 2-1.
Indbyrdes kampe:
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
OB – FC København
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
AaB-krisen fortsætter
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Farzam: En gave for FC København
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
