Optakt: AGF – Lyngby BK

Lyngby skal forsøge at følge op på sæsonens første sejr, når holdet gæster AGF søndag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agflbk #sldk

Holdnyt:
AGF:
Holdet gik ind til forårspremieren med en stime på tre sejre på stribe. Det lykkedes ikke AGF at udbygge den, men med 0-0 i Vejle kan holdet trods alt stadig kalde sig ubesejret siden november måned.

Pointtabet betød dog, at AGF blev overhalet af østjyske rivaler Randers FC i tabellen, og samtidig trak Brøndby IF fra i toppen, da holdet slog FC Nordsjælland torsdag aften. 

I forårspremieren manglede AGF den langtidsskadede anfører, Niklas Backman, Kevin Diks, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt og Zach Duncan. Det er formentlig kun Jørgensen og Diks, der har en chance for at blive klar til Lyngby-kampen.

Også de to nyerhvervelser Bubacarr Sanneh og Daniel Arzani sad ude. Det var en del af corona-retningslinjerne, der anbefaler karantæne, indtil nye spillere tester negativ på dag fire og dag seks efter skiftet. Dermed burde de være i spil til søndag.

Lyngby BK:
Endelig vandt Lyngby.

Holdet gik gennem hele efteråret uden en eneste ligasejr, og det vandt kun to kampe i hele 2020. Men i forårspremieren mod OB sørgede Christian ”Greko” Jakobsen for tre point med kampens eneste mål.

Dermed undslap holdet for første gang siden runde 10 sidstepladsen i Superliga-tabellen. Den tilhører nu AC Horsens. Lyngby har dog stadig ni point op til Vejle Boldklub på den rigtige side af stregen.

Læs også:Topscorer, mester og skuffelse: Så ringe var vi til at forudsige Superligaen

Magnus Kaastrup, der skiftede til Lyngby på transfervinduets sidste dag, kan få debut for holdet mod AGF. Det vil i givet fald ske mod hans egen barndomsklub; Kaastrup debuterede for AGF som 16-årig.

Lyngby må dog undvære venstre back Brian Hamalainen, der løb ind i en alvorlig skade i slutningen af januar, samt to spillere, der har karantæne.

Karantæne:
AGF: Nicolai Poulsen
AC Horsens: Jens Martin Gammelby, Mathias Hebo

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Grønbæk, Hvidt, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Lyngby BK (4-3-3): Mikkelsen – Jørgensen, Tshiembe, Enghardt, Gregor – Kornvig, Rømer, Torp –  Jakobsen, Warming, Nielsen

Profilen:
Albert Grønbæk fik sit gennembrud på kanten, men er egentlig central midtbanespiller af natur. Her fik han også chancen i forårspremieren. Det skal blive spændende at følge ham, hvis han kan blive ved med at få en række optrædener på sin favoritposition.

Vidste du, at..:
Begge cheftrænere har en dårlig statistik mod søndagens modstander. David Nielsen har kun vundet ét af fire opgør mod sin gamle klub, mens Carit Falch har tabt to ud af to gange mod AGF. Det var som Brønshøj-træner i 2014.

Dom:
Sikke et løft, det må have givet Lyngby endelig at vinde og samtidig sikre, at holdene over nedrykningsstregen er inden for rækkevidde. Spørgsmålet er så, om det er nok.

Læs også:– Alle odds er mod os, men sejre giver tro

AGF har trods alt været et af de bedre hold i denne og seneste sæson, og værterne jagter medaljepladserne. Det er en helt anden opgave for Lyngby end OB i seneste runde.

Derfor tror vi på en århusiansk hjemmesejr på 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Lyngby-spiller jubler: Nu starter jagten
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:AGF undlod at sælge stor profil: Det er dejligt at stå her




Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: USA – Paraguay

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen