AGF undlod at sælge stor profil: Det er dejligt at stå her

Casper Højer blev ikke solgt i januars transfervindue, men det går tilsyneladende ikke AGF-profilen på.



Casper Højer Nielsen har længe været en vigtig brik i AGF, og udenlandske klubber har i de seneste transfervinduer været meldt særdeles interesserede.

Mandag ved midnat smækkede det danske transfervindue i, og Højer blev heller ikke solgt i denne omgang, men venstrebacken giver ikke udtryk for skuffelse af den grund.

– Det er dejligt at stå her. Vi har en vigtig sæson foran os, som jeg glæder mig til at være med til, siger Casper Højer efter AGF’s forårspremiere mod Vejle, der sluttede 0-0.

Forsvarsspilleren vil ikke forholde sig til, om han havde håbet at komme af sted.

– Det er egentlig lige meget nu, for nu spiller jeg i AGF, hvor jeg er glad for at være. Jeg glæder mig til det, vi skal prøve at opnå nu, siger han.

Læs også:AGF deler med Vejle i uskøn forårspremiere

Casper Højer anerkender, at der har været interesse fra andre klubber på det seneste, men det er ikke nået hans bord.

– Jeg tror, det er stoppet ved AGF. Man hører selvfølgelig altid en lille smule, men jeg har ikke forholdt mig til noget konkret, og så længe der ikke er det, er det ude af mine hænder, og så tænker jeg på at spille fodbold, siger Højer.

Selv om det danske transfervindue er lukket, har danske klubber fortsat mulighed for at sælge spillere til lande med en senere lukkedato, men Casper Højer forventer bestemt at spille resten af sæsonen i AGF.

– Det regner jeg stærkt med, siger Højer, der ikke har gjort sig de store overvejelser om en mulig forlængelse af den kontrakt, der løber til udgangen af 2021.

– Det ved jeg ikke. Det må vi se på til den tid, og hvilke muligheder der er. Indtil da må vi se, hvad der sker.

Læs også:Randers- og Horsens-træner uenige: Virker taktikændring?

At AGF efter alt at dømme får glæde af Casper Højer i resten af sæsonen, begejstrer AGF’s cheftræner.

– Han er en nøglespiller for os, så det er klart, at det betyder meget, at han fortsat er her. Han er super vigtig for AGF, så det er jeg rigtig glad for, siger David Nielsen.

AGF hentede Casper Højer på en fri transfer fra Lyngby i februar 2018, og indtil videre står han noteret for 102 kampe, 10 mål og 24 assists for aarhusianerne.

/ritzau/

Læs også:Randers slår klubrekord med sikker premieresejr




TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

AaB dæmper superligaforventninger

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afslører: FCK ringede aldrig