AGF undlod at sælge stor profil: Det er dejligt at stå her

Casper Højer blev ikke solgt i januars transfervindue, men det går tilsyneladende ikke AGF-profilen på.



Casper Højer Nielsen har længe været en vigtig brik i AGF, og udenlandske klubber har i de seneste transfervinduer været meldt særdeles interesserede.

Mandag ved midnat smækkede det danske transfervindue i, og Højer blev heller ikke solgt i denne omgang, men venstrebacken giver ikke udtryk for skuffelse af den grund.

– Det er dejligt at stå her. Vi har en vigtig sæson foran os, som jeg glæder mig til at være med til, siger Casper Højer efter AGF’s forårspremiere mod Vejle, der sluttede 0-0.

Forsvarsspilleren vil ikke forholde sig til, om han havde håbet at komme af sted.

– Det er egentlig lige meget nu, for nu spiller jeg i AGF, hvor jeg er glad for at være. Jeg glæder mig til det, vi skal prøve at opnå nu, siger han.

Læs også:AGF deler med Vejle i uskøn forårspremiere

Casper Højer anerkender, at der har været interesse fra andre klubber på det seneste, men det er ikke nået hans bord.

– Jeg tror, det er stoppet ved AGF. Man hører selvfølgelig altid en lille smule, men jeg har ikke forholdt mig til noget konkret, og så længe der ikke er det, er det ude af mine hænder, og så tænker jeg på at spille fodbold, siger Højer.

Selv om det danske transfervindue er lukket, har danske klubber fortsat mulighed for at sælge spillere til lande med en senere lukkedato, men Casper Højer forventer bestemt at spille resten af sæsonen i AGF.

– Det regner jeg stærkt med, siger Højer, der ikke har gjort sig de store overvejelser om en mulig forlængelse af den kontrakt, der løber til udgangen af 2021.

– Det ved jeg ikke. Det må vi se på til den tid, og hvilke muligheder der er. Indtil da må vi se, hvad der sker.

Læs også:Randers- og Horsens-træner uenige: Virker taktikændring?

At AGF efter alt at dømme får glæde af Casper Højer i resten af sæsonen, begejstrer AGF’s cheftræner.

– Han er en nøglespiller for os, så det er klart, at det betyder meget, at han fortsat er her. Han er super vigtig for AGF, så det er jeg rigtig glad for, siger David Nielsen.

AGF hentede Casper Højer på en fri transfer fra Lyngby i februar 2018, og indtil videre står han noteret for 102 kampe, 10 mål og 24 assists for aarhusianerne.

/ritzau/

Læs også:Randers slår klubrekord med sikker premieresejr




Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Magiske Messi slår til igen

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby IF – AGF

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FCN med stor gave til AGF i guldkampen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

FCK kørte Silkeborg over