AGF undlod at sælge stor profil: Det er dejligt at stå her

Casper Højer blev ikke solgt i januars transfervindue, men det går tilsyneladende ikke AGF-profilen på.



Casper Højer Nielsen har længe været en vigtig brik i AGF, og udenlandske klubber har i de seneste transfervinduer været meldt særdeles interesserede.

Mandag ved midnat smækkede det danske transfervindue i, og Højer blev heller ikke solgt i denne omgang, men venstrebacken giver ikke udtryk for skuffelse af den grund.

– Det er dejligt at stå her. Vi har en vigtig sæson foran os, som jeg glæder mig til at være med til, siger Casper Højer efter AGF’s forårspremiere mod Vejle, der sluttede 0-0.

Forsvarsspilleren vil ikke forholde sig til, om han havde håbet at komme af sted.

– Det er egentlig lige meget nu, for nu spiller jeg i AGF, hvor jeg er glad for at være. Jeg glæder mig til det, vi skal prøve at opnå nu, siger han.

Læs også:AGF deler med Vejle i uskøn forårspremiere

Casper Højer anerkender, at der har været interesse fra andre klubber på det seneste, men det er ikke nået hans bord.

– Jeg tror, det er stoppet ved AGF. Man hører selvfølgelig altid en lille smule, men jeg har ikke forholdt mig til noget konkret, og så længe der ikke er det, er det ude af mine hænder, og så tænker jeg på at spille fodbold, siger Højer.

Selv om det danske transfervindue er lukket, har danske klubber fortsat mulighed for at sælge spillere til lande med en senere lukkedato, men Casper Højer forventer bestemt at spille resten af sæsonen i AGF.

– Det regner jeg stærkt med, siger Højer, der ikke har gjort sig de store overvejelser om en mulig forlængelse af den kontrakt, der løber til udgangen af 2021.

– Det ved jeg ikke. Det må vi se på til den tid, og hvilke muligheder der er. Indtil da må vi se, hvad der sker.

Læs også:Randers- og Horsens-træner uenige: Virker taktikændring?

At AGF efter alt at dømme får glæde af Casper Højer i resten af sæsonen, begejstrer AGF’s cheftræner.

– Han er en nøglespiller for os, så det er klart, at det betyder meget, at han fortsat er her. Han er super vigtig for AGF, så det er jeg rigtig glad for, siger David Nielsen.

AGF hentede Casper Højer på en fri transfer fra Lyngby i februar 2018, og indtil videre står han noteret for 102 kampe, 10 mål og 24 assists for aarhusianerne.

/ritzau/

Læs også:Randers slår klubrekord med sikker premieresejr




FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Frank reddet i døende sekunder

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afvist

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer