AGF undlod at sælge stor profil: Det er dejligt at stå her

Casper Højer blev ikke solgt i januars transfervindue, men det går tilsyneladende ikke AGF-profilen på.



Casper Højer Nielsen har længe været en vigtig brik i AGF, og udenlandske klubber har i de seneste transfervinduer været meldt særdeles interesserede.

Mandag ved midnat smækkede det danske transfervindue i, og Højer blev heller ikke solgt i denne omgang, men venstrebacken giver ikke udtryk for skuffelse af den grund.

– Det er dejligt at stå her. Vi har en vigtig sæson foran os, som jeg glæder mig til at være med til, siger Casper Højer efter AGF’s forårspremiere mod Vejle, der sluttede 0-0.

Forsvarsspilleren vil ikke forholde sig til, om han havde håbet at komme af sted.

– Det er egentlig lige meget nu, for nu spiller jeg i AGF, hvor jeg er glad for at være. Jeg glæder mig til det, vi skal prøve at opnå nu, siger han.

Læs også:AGF deler med Vejle i uskøn forårspremiere

Casper Højer anerkender, at der har været interesse fra andre klubber på det seneste, men det er ikke nået hans bord.

– Jeg tror, det er stoppet ved AGF. Man hører selvfølgelig altid en lille smule, men jeg har ikke forholdt mig til noget konkret, og så længe der ikke er det, er det ude af mine hænder, og så tænker jeg på at spille fodbold, siger Højer.

Selv om det danske transfervindue er lukket, har danske klubber fortsat mulighed for at sælge spillere til lande med en senere lukkedato, men Casper Højer forventer bestemt at spille resten af sæsonen i AGF.

– Det regner jeg stærkt med, siger Højer, der ikke har gjort sig de store overvejelser om en mulig forlængelse af den kontrakt, der løber til udgangen af 2021.

– Det ved jeg ikke. Det må vi se på til den tid, og hvilke muligheder der er. Indtil da må vi se, hvad der sker.

Læs også:Randers- og Horsens-træner uenige: Virker taktikændring?

At AGF efter alt at dømme får glæde af Casper Højer i resten af sæsonen, begejstrer AGF’s cheftræner.

– Han er en nøglespiller for os, så det er klart, at det betyder meget, at han fortsat er her. Han er super vigtig for AGF, så det er jeg rigtig glad for, siger David Nielsen.

AGF hentede Casper Højer på en fri transfer fra Lyngby i februar 2018, og indtil videre står han noteret for 102 kampe, 10 mål og 24 assists for aarhusianerne.

/ritzau/

Læs også:Randers slår klubrekord med sikker premieresejr




LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske