Optakt: AGF – SønderjyskE

To hold, der har haft det svært, men har vundet de seneste kampe, mødes mandag aften. Hvem fortsætter stimen?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsje #sldk

Holdnyt:
AGF:
For bare to uger siden havde AGF endnu ikke vundet i denne sæson. Nu går holdet ind til denne kamp med tre sejre på stribe bag sig. Den seneste var ganske vist mod 3. divisionsholdet BK Frem, men det er jo væsentligt bedre at vinde sådan en kamp end tabe til den.

I Superligaen er sejrene kommet over bundholdet Vejle Boldklub og oprykkeren Silkeborg IF. Nu venter endnu en kamp mod et mandskaberne i tabellens tunge ende. SønderjyskE ligger sammen med VB under nedrykningsstregen.

AGF er stadig så tilpas tæt på stregen – kun ét point ned – at forskellen på sejr og nederlag er stor. AGF kan kort sagt både ligge til nedrykning og nummer syv efter denne runde, alt efter hvordan mandagskampen går.

Holdet må undvære langtidsskadede Benjamin Hvidt, mens anfører Niklas Backman endnu ikke er meldt klar efter sin langvarige skadespause. Gift Links’ skadespause har kun varet siden midten af august, men han er ikke blevet meldt kampklar siden.

SønderjyskE:
Det var en tiltrængt sejr, SønderjyskE vandt i seneste runde mod Brøndby. Holdet havde fået bare ét point ud af de foregående seks kampe, og man begyndte så småt at gro fast under nedrykningsstregen. Desto bedre var det, at netop Brøndby var og er det hold, der ligger lige over stregen.

SønderjyskE har også Brøndby på syvendepladsen inden for rækkevidde med en sejr. Hvis AGF omvendt vinder, bliver SønderjyskE hængende i nedrykningszonen. Derfor gælder samme pointe som for AGF: Kampens udfald kan gøre en stor forskel på, hvor holdet ligger i tabellen, når runden er færdigspillet.

SønderjyskE vandt også sin pokalkamp i midtugen over B1913 fra Danmarksserien. Her fik en række af de spillere, der normalt ikke spiller så ofte, lidt kamptræning. Herunder tre debutanter.

I de to seneste kampe har Duplexe Tchamba siddet ude, fordi han først var strandet hjemme i Cameroun og siden kom så sent til Danmark, at han ikke var med mod Brøndby. Men han er tilbage i truppen nu. En anden midtstopper, Patrick Banggaard, er fortsat skadet.

Karantæne:
AGF: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Lund, Hausner, Bisseck, Kahl – Grønbæk, Poulsen, Anderson – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

SønderjyskE (4-3-3): Thomas – Holm, Gartenmann, Reese, Dal Hende – Kornvig, Ekani, Albæk – Eskesen, Taiwo, Prosser

Profilen:
AGF’s Oliver Lund er fodboldspillets svar på schweizerkniven. Han kan spille alle tre positioner i forsvaret, wingback og endda på kanten, som han viste i pokalkampen mod Frem. I denne sæson har han spillet alle fem pladser, og mon ikke David Nielsen får brug for ham igen mandag aften.

Vidste du, at..:
SønderjyskE har efterhånden udviklet et veritabelt AGF-kompleks. Gæsterne har ikke vundet i de seneste 11 forsøg, og der er kun to spillere tilbage i klubben, som var med, da man vandt senest.

Dom:
Både AGF og SønderjyskE har fået en svær start på sæsonen, men der er tegn på bedring. Vi tror dog mest på, at AGF har fundet melodien efter syv runders ørkenvandring.

Derfor lyder buddet herfra, at AGF vinder 2-1 og dermed holder SønderjyskE fra at vinde for 12. gang i streg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF


Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stor skuffelse

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

– De lignede lort!

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’