Optakt: AGF – SønderjyskE

To hold, der har haft det svært, men har vundet de seneste kampe, mødes mandag aften. Hvem fortsætter stimen?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsje #sldk

Holdnyt:
AGF:
For bare to uger siden havde AGF endnu ikke vundet i denne sæson. Nu går holdet ind til denne kamp med tre sejre på stribe bag sig. Den seneste var ganske vist mod 3. divisionsholdet BK Frem, men det er jo væsentligt bedre at vinde sådan en kamp end tabe til den.

I Superligaen er sejrene kommet over bundholdet Vejle Boldklub og oprykkeren Silkeborg IF. Nu venter endnu en kamp mod et mandskaberne i tabellens tunge ende. SønderjyskE ligger sammen med VB under nedrykningsstregen.

AGF er stadig så tilpas tæt på stregen – kun ét point ned – at forskellen på sejr og nederlag er stor. AGF kan kort sagt både ligge til nedrykning og nummer syv efter denne runde, alt efter hvordan mandagskampen går.

Holdet må undvære langtidsskadede Benjamin Hvidt, mens anfører Niklas Backman endnu ikke er meldt klar efter sin langvarige skadespause. Gift Links’ skadespause har kun varet siden midten af august, men han er ikke blevet meldt kampklar siden.

SønderjyskE:
Det var en tiltrængt sejr, SønderjyskE vandt i seneste runde mod Brøndby. Holdet havde fået bare ét point ud af de foregående seks kampe, og man begyndte så småt at gro fast under nedrykningsstregen. Desto bedre var det, at netop Brøndby var og er det hold, der ligger lige over stregen.

SønderjyskE har også Brøndby på syvendepladsen inden for rækkevidde med en sejr. Hvis AGF omvendt vinder, bliver SønderjyskE hængende i nedrykningszonen. Derfor gælder samme pointe som for AGF: Kampens udfald kan gøre en stor forskel på, hvor holdet ligger i tabellen, når runden er færdigspillet.

SønderjyskE vandt også sin pokalkamp i midtugen over B1913 fra Danmarksserien. Her fik en række af de spillere, der normalt ikke spiller så ofte, lidt kamptræning. Herunder tre debutanter.

I de to seneste kampe har Duplexe Tchamba siddet ude, fordi han først var strandet hjemme i Cameroun og siden kom så sent til Danmark, at han ikke var med mod Brøndby. Men han er tilbage i truppen nu. En anden midtstopper, Patrick Banggaard, er fortsat skadet.

Karantæne:
AGF: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – Lund, Hausner, Bisseck, Kahl – Grønbæk, Poulsen, Anderson – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

SønderjyskE (4-3-3): Thomas – Holm, Gartenmann, Reese, Dal Hende – Kornvig, Ekani, Albæk – Eskesen, Taiwo, Prosser

Profilen:
AGF’s Oliver Lund er fodboldspillets svar på schweizerkniven. Han kan spille alle tre positioner i forsvaret, wingback og endda på kanten, som han viste i pokalkampen mod Frem. I denne sæson har han spillet alle fem pladser, og mon ikke David Nielsen får brug for ham igen mandag aften.

Vidste du, at..:
SønderjyskE har efterhånden udviklet et veritabelt AGF-kompleks. Gæsterne har ikke vundet i de seneste 11 forsøg, og der er kun to spillere tilbage i klubben, som var med, da man vandt senest.

Dom:
Både AGF og SønderjyskE har fået en svær start på sæsonen, men der er tegn på bedring. Vi tror dog mest på, at AGF har fundet melodien efter syv runders ørkenvandring.

Derfor lyder buddet herfra, at AGF vinder 2-1 og dermed holder SønderjyskE fra at vinde for 12. gang i streg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Fortryder Chido Obi-beslutning

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!



Bo Svensson favorit til stort job 

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med



TRANSFER

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar



Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy TRANSFER

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Satme godt set, Jacob Neestrup!

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Et sjældent syn i FC Midtjylland

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Lars Friis får ikke stort job

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Sønderjyske slår FCM i sent drama