Kampfakta:
Spillested: Ceres Park , Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Kampstart: Mandag klokken 18.00
På TV: TV3 Sport 1
Twitter: #agfsje #sldk
Holdnyt:
AGF:
AGF’erne fik ørerne i maskinen med 3-1 hos Hobro i revanche-kampen for skrivebordssagens tidligere på sæsonen. Siden kom der lidt oprejsning i midtugens pokalsejr over DS-holdet fra Rishøj, der blev besejret med 3-0. Men i begge indsatser var der mange ting, der slet ikke fungerede for AGF’erne. Tempoet, gnisten og viljen var nogle af de ting, man godt kunne lede længe efter i de to kampe.
Hvis AGF skal bide skeer med SønderjyskE, skal Morten Wieghorst have genfundet elementerne og fodret spillerne med dem hen over weekenden.
AGF får forstærkning i form af Elmar Bjarnason, der er tilbage efter sin skade. Daniel A. Pedersen er til også tilbage efter karantæne.
SønderjyskE:
Man kan fortsat kalde sig for tophold, selv om det er blevet til to nederlag i de tre seneste kampe. Selv om den ene pointløse kamp var 5-0-afstraffelsen mod AaB, står SønderjyskE fortsat som en uhyre stærk enhed og kunne sagtens have hentet point mod FC København i den seneste spillerunde, hvor det sluttede med et 2-1-nederlag.
Både Thomas Dalgaard og fremtidens mand Emmanuel Okwi leverede to mål i onsdagens 6-2-pokalsejr mod Danmarksserie-holdet Greve.
SønderjyskE er fortsat det eneste hold i ligaen, der endnu ikke har spillet en kamp uafgjort, og på mandag kommer holdet uden tvivl også til Aarhus for at spille frisk til og gå efter tre point.
Marc Dal Hende døjer med skade og sidder ude, mens Janus Drachmann er i karantæne. Nicolaj Madsen vender tilbage fra karantæne, og så er reservekeeper Jens Rinke blevet skadet.
Karantæner:
AGF: Ingen
SønderjyskE: Janus Drachmann
Bud på startopstillinger:
AGF
AGF (4-2-3-1): Rasmussen – Mikanovic, Elez, Khodzhaniazov, Christensen – Olsen, Jønsson – Cavric, Aabech, Petersen – Vatsadze
SønderjyskE:
SønderjyskE (4-5-1) Skender – Luijckx, Kanstrup, Mussmann, Pereira – Oggesen, Madsen, Guira, Sigurdsson, Absalonsen – Dalgaard
Vidste du, at..:
AGF og SønderjyskE deler sol og vind lige i Superligaen. De 22 tidligere opgør i landets bedste rækker byder nemlig på otte sejre til hver og seks uafgjorte. Også kampene i Aarhus er stort set lige med fem sejre til AGF, fire uafgjorte og fire sejre til SønderjyskE. Til gengæld plejer der at komme mål. Bare en gang har de to hold nemlig overstået 90 minutter uden at mindst et af holdene har scoret.
Dom:
AGF er svære at blive kloge på og savner i den grad noget kontinuitet i spillet på banen. Kvaliteten er der men viser sig kun glimtvis. Anderledes har det været med SønderjyskE, der stort set hver runde leverer stærke indsatser – også selv om det er blevet til seks nederlag.
AGF kan sagtens komme til at være mest på bolden, men får igen svært ved at finde kreativiteten til at nedbryde SønderjyskE-forsvaret, og da Sønderjyderne har giftige folk som Absalonsen og Dalgaard i front, ender det igen galt for Aarhus-holdet.
SønderjyskE tager fra Aarhus med tre point og vinder 2-0.
Seneste indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?

Danmark taber knebent til Sverige

Femkløver vil væk fra Manchester United

Megatransfer på vej?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Superliga-klub smadrer transferrekord

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

På vej mod retur?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Kæmpe milliontab

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

“Et kup” at hente dansk angriber

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

– Jeg er stærkere end nogensinde

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Er han Viborgs næste cheftræner?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Derfor giver én type transfer særlig mening

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Danskerne jubler over opbakning

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation