Optakt: AGF – SønderjyskE

Senest SønderjyskE besøgte AGF rejste de fra Aarhus med en 2-1-sejr. Er der revanche i luften mandag aften?



Kampfakta:

Spillested: Ceres Park , Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Kampstart: Mandag klokken 18.00
På TV: TV3 Sport 1
Twitter: #agfsje #sldk

Holdnyt:

AGF:
AGF’erne fik ørerne i maskinen med 3-1 hos Hobro i revanche-kampen for skrivebordssagens tidligere på sæsonen. Siden kom der lidt oprejsning i midtugens pokalsejr over DS-holdet fra Rishøj, der blev besejret med 3-0. Men i begge indsatser var der mange ting, der slet ikke fungerede for AGF’erne. Tempoet, gnisten og viljen var nogle af de ting, man godt kunne lede længe efter i de to kampe. 
Hvis AGF skal bide skeer med SønderjyskE, skal Morten Wieghorst have genfundet elementerne og fodret spillerne med dem hen over weekenden.
AGF får forstærkning i form af Elmar Bjarnason, der er tilbage efter sin skade. Daniel A. Pedersen er til også tilbage efter karantæne.   

SønderjyskE:
Man kan fortsat kalde sig for tophold, selv om det er blevet til to nederlag i de tre seneste kampe. Selv om den ene pointløse kamp var 5-0-afstraffelsen mod AaB, står SønderjyskE fortsat som en uhyre stærk enhed og kunne sagtens have hentet point mod FC København i den seneste spillerunde, hvor det sluttede med et 2-1-nederlag.
Både Thomas Dalgaard og fremtidens mand Emmanuel Okwi leverede to mål i onsdagens 6-2-pokalsejr mod Danmarksserie-holdet Greve.
SønderjyskE er fortsat det eneste hold i ligaen, der endnu ikke har spillet en kamp uafgjort, og på mandag kommer holdet uden tvivl også til Aarhus for at spille frisk til og gå efter tre point.
Marc Dal Hende døjer med skade og sidder ude, mens Janus Drachmann er i karantæne. Nicolaj Madsen vender tilbage fra karantæne, og så er reservekeeper Jens Rinke blevet skadet.
 

Karantæner:
AGF: Ingen
SønderjyskE: Janus Drachmann

Bud på startopstillinger:
AGF
 

AGF (4-2-3-1): Rasmussen – Mikanovic, Elez, Khodzhaniazov, Christensen – Olsen, Jønsson – Cavric, Aabech, Petersen – Vatsadze

SønderjyskE:

SønderjyskE (4-5-1) Skender – Luijckx, Kanstrup, Mussmann, Pereira – Oggesen, Madsen, Guira, Sigurdsson, Absalonsen – Dalgaard

Vidste du, at..:
AGF og SønderjyskE deler sol og vind lige i Superligaen. De 22 tidligere opgør i landets bedste rækker byder nemlig på otte sejre til hver og seks uafgjorte. Også kampene i Aarhus er stort set lige med fem sejre til AGF, fire uafgjorte og fire sejre til SønderjyskE. Til gengæld plejer der at komme mål. Bare en gang har de to hold nemlig overstået 90 minutter uden at mindst et af holdene har scoret.

Dom:
AGF er svære at blive kloge på og savner i den grad noget kontinuitet i spillet på banen. Kvaliteten er der men viser sig kun glimtvis. Anderledes har det været med SønderjyskE, der stort set hver runde leverer stærke indsatser – også selv om det er blevet til seks nederlag. 
AGF kan sagtens komme til at være mest på bolden, men får igen svært ved at finde kreativiteten til at nedbryde SønderjyskE-forsvaret, og da Sønderjyderne har giftige folk som Absalonsen og Dalgaard i front, ender det igen galt for Aarhus-holdet. 
SønderjyskE tager fra Aarhus med tre point og vinder 2-0.

 

Seneste indbyrdes kampe, form og tabel:
 

 





Jesper Sørensen i stor triumf



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie



Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil



Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!