Optakt: Brøndby – AGF

Der venter endnu et topopgør, der kan få stor betydning for begge hold. Et nederlag kan koste dyrt i tabellen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: 3+
Hashtag: #bifagf #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Det er ved at snerpe til i toppen af Superligaen. Brøndby IF har på få kampe sat sit forspring over styr og er nu fire point efter FC Midtjylland. De to seneste runder har budt på nederlag til netop FCM og FC København. Runden før det, den sidste i grundspillet, var 1-1-kampen mod AGF.

Derfor er det vigtigt for Brøndby at holde trit med eller ligefrem hale ind på FC Midtjylland i den kommende runde – og samtidig holde FCK og AGF bag sig. Der er trods alt kun fire og syv point ned. Det gøres bedst med en sejr.

Morten Frendrup havde egentlig karantæne til AGF-kampen, efter han fik en advarsel i seneste rundes derby, men Fodboldens Disciplinærinstans annullerede det gule kort. Og dermed karantænen.

Blas Riveros er fortsat ude, og det samme er Lasse Vigen, der er blevet småskadet. Til gengæld kan Rezan Corlu få comeback efter at have været fraværende i længere tid.

AGF:
Det er en hård tid for AGF. Holdet har ikke vundet i de seneste syv forsøg, skaderne hober sig op, og kampene kommer som skidt fra en spædekalv. Spillerne har kun tre dage til at restituere efter pokalsemifinalen mod Randers FC.

AGF er gledet ud af medaljeplaceringerne og risikerer nu at blive indhentet bagfra af FC Nordsjælland. Kun tre point adskiller de to hold. Omvendt møder FCN i denne runde FCK, som ligger lige foran AGF, så århusianerne skal måske ikke håbe for meget på, at FCN taber.

I sidste ende skal de selvfølgelig mest håbe på, at de selv vinder. Det bliver dog formentlig uden flere normale startere. I torsdags mod Randers sad følgende spillere ude: Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani, Nicolai Poulsen, Zach Duncan og Niklas Backman.

Backman fik dog comeback i seneste Superliga-runde og blev givetvis bare sparet i pokalkampen. Derudover var Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh tilbage fra sygdom, og også Søren Tengstedt og Nicolai Poulsen er blevet klar til opgøret mod Brøndby.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Benjamin Hvidt

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre

AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Jesper Lindstrøm har haft svært ved at genfinde samme mål- og oplægsform, som han viste i efteråret. I de seneste otte runder har han ikke scoret, men dog lagt op til fire af holdkammeraternes mål. Er tiden inde til hans anden scoring i 2021?

Vidste du, at..:
Brøndby og AGF har mødt hinanden 102 gange i Danmarksturneringen, og det er førstnævnte, der har en klar historisk overhånd. Brøndby har vundet 54 kampe mod AGF’s 28. De sidste 20 er endt uden vinder.

Dom:
Der er flere ting, der taler for en hjemmesejr. Dels er Brøndby trods alt ikke i samme krise som AGF, dels har holdet haft god tid til at restituere, dels har det ikke så mange skader.

Derfor tror vi da også på, at de blågule vinder søndagens traditionsopgør med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Alle storroser Dario Osorio

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Millionregn over Ståle Solbakken

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Lukas Lerager er færdig i FC København

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Storklub meldes interesseret

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

– Det er så ringe, begge dele!

Her trækkes der lod til VM

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks