Optakt: Brøndby – AGF

Der venter endnu et topopgør, der kan få stor betydning for begge hold. Et nederlag kan koste dyrt i tabellen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: 3+
Hashtag: #bifagf #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Det er ved at snerpe til i toppen af Superligaen. Brøndby IF har på få kampe sat sit forspring over styr og er nu fire point efter FC Midtjylland. De to seneste runder har budt på nederlag til netop FCM og FC København. Runden før det, den sidste i grundspillet, var 1-1-kampen mod AGF.

Derfor er det vigtigt for Brøndby at holde trit med eller ligefrem hale ind på FC Midtjylland i den kommende runde – og samtidig holde FCK og AGF bag sig. Der er trods alt kun fire og syv point ned. Det gøres bedst med en sejr.

Morten Frendrup havde egentlig karantæne til AGF-kampen, efter han fik en advarsel i seneste rundes derby, men Fodboldens Disciplinærinstans annullerede det gule kort. Og dermed karantænen.

Blas Riveros er fortsat ude, og det samme er Lasse Vigen, der er blevet småskadet. Til gengæld kan Rezan Corlu få comeback efter at have været fraværende i længere tid.

AGF:
Det er en hård tid for AGF. Holdet har ikke vundet i de seneste syv forsøg, skaderne hober sig op, og kampene kommer som skidt fra en spædekalv. Spillerne har kun tre dage til at restituere efter pokalsemifinalen mod Randers FC.

AGF er gledet ud af medaljeplaceringerne og risikerer nu at blive indhentet bagfra af FC Nordsjælland. Kun tre point adskiller de to hold. Omvendt møder FCN i denne runde FCK, som ligger lige foran AGF, så århusianerne skal måske ikke håbe for meget på, at FCN taber.

I sidste ende skal de selvfølgelig mest håbe på, at de selv vinder. Det bliver dog formentlig uden flere normale startere. I torsdags mod Randers sad følgende spillere ude: Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani, Nicolai Poulsen, Zach Duncan og Niklas Backman.

Backman fik dog comeback i seneste Superliga-runde og blev givetvis bare sparet i pokalkampen. Derudover var Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh tilbage fra sygdom, og også Søren Tengstedt og Nicolai Poulsen er blevet klar til opgøret mod Brøndby.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Benjamin Hvidt

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre

AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Jesper Lindstrøm har haft svært ved at genfinde samme mål- og oplægsform, som han viste i efteråret. I de seneste otte runder har han ikke scoret, men dog lagt op til fire af holdkammeraternes mål. Er tiden inde til hans anden scoring i 2021?

Vidste du, at..:
Brøndby og AGF har mødt hinanden 102 gange i Danmarksturneringen, og det er førstnævnte, der har en klar historisk overhånd. Brøndby har vundet 54 kampe mod AGF’s 28. De sidste 20 er endt uden vinder.

Dom:
Der er flere ting, der taler for en hjemmesejr. Dels er Brøndby trods alt ikke i samme krise som AGF, dels har holdet haft god tid til at restituere, dels har det ikke så mange skader.

Derfor tror vi da også på, at de blågule vinder søndagens traditionsopgør med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tæt på at sende millioner til FC København

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Supercomputer spår FCM-nedtur

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’