Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: 3+
Hashtag: #bifagf #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det er ved at snerpe til i toppen af Superligaen. Brøndby IF har på få kampe sat sit forspring over styr og er nu fire point efter FC Midtjylland. De to seneste runder har budt på nederlag til netop FCM og FC København. Runden før det, den sidste i grundspillet, var 1-1-kampen mod AGF.
Derfor er det vigtigt for Brøndby at holde trit med eller ligefrem hale ind på FC Midtjylland i den kommende runde – og samtidig holde FCK og AGF bag sig. Der er trods alt kun fire og syv point ned. Det gøres bedst med en sejr.
Morten Frendrup havde egentlig karantæne til AGF-kampen, efter han fik en advarsel i seneste rundes derby, men Fodboldens Disciplinærinstans annullerede det gule kort. Og dermed karantænen.
Blas Riveros er fortsat ude, og det samme er Lasse Vigen, der er blevet småskadet. Til gengæld kan Rezan Corlu få comeback efter at have været fraværende i længere tid.
AGF:
Det er en hård tid for AGF. Holdet har ikke vundet i de seneste syv forsøg, skaderne hober sig op, og kampene kommer som skidt fra en spædekalv. Spillerne har kun tre dage til at restituere efter pokalsemifinalen mod Randers FC.
AGF er gledet ud af medaljeplaceringerne og risikerer nu at blive indhentet bagfra af FC Nordsjælland. Kun tre point adskiller de to hold. Omvendt møder FCN i denne runde FCK, som ligger lige foran AGF, så århusianerne skal måske ikke håbe for meget på, at FCN taber.
I sidste ende skal de selvfølgelig mest håbe på, at de selv vinder. Det bliver dog formentlig uden flere normale startere. I torsdags mod Randers sad følgende spillere ude: Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani, Nicolai Poulsen, Zach Duncan og Niklas Backman.
Backman fik dog comeback i seneste Superliga-runde og blev givetvis bare sparet i pokalkampen. Derudover var Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh tilbage fra sygdom, og også Søren Tengstedt og Nicolai Poulsen er blevet klar til opgøret mod Brøndby.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Benjamin Hvidt
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Jesper Lindstrøm har haft svært ved at genfinde samme mål- og oplægsform, som han viste i efteråret. I de seneste otte runder har han ikke scoret, men dog lagt op til fire af holdkammeraternes mål. Er tiden inde til hans anden scoring i 2021?
Vidste du, at..:
Brøndby og AGF har mødt hinanden 102 gange i Danmarksturneringen, og det er førstnævnte, der har en klar historisk overhånd. Brøndby har vundet 54 kampe mod AGF’s 28. De sidste 20 er endt uden vinder.
Dom:
Der er flere ting, der taler for en hjemmesejr. Dels er Brøndby trods alt ikke i samme krise som AGF, dels har holdet haft god tid til at restituere, dels har det ikke så mange skader.
Derfor tror vi da også på, at de blågule vinder søndagens traditionsopgør med 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Ser I med, Brøndby?
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
