Optakt: Brøndby IF – AGF

Senest de to klubber mødtes vandt Brøndby IF med 7-0 i Århus. Nu har AGF mulighed for revanche.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Anders Poulsen
På TV: 3+
Twitter: #BIFAGF #sldk

Holdnyt:

Brøndby IF:
Sæsonstarten var fremragende, men Brøndbys form er efterhånden nedadgående. Blot en af de sidste fem kampe i Superligaen er blevet vundet, og Brøndby leder efter en sejr. Senest kom klubben tilbage fra 0-1 mod FC Nordsjælland og fik 1-1, og det kan man glæde sig over, men omvendt er der også brug for en sejr.

Den kan komme, når AGF kommer på besøg. Senest de to hold mødtes vandt Brøndby med hele 7-0 på udebane, så forventningerne er, at klubben besejrer AGF.

Til opgøret er Patrick Da Silva ude med en skade, mens Mads Toppen kan være tilbage efter sin skade. Gustaf Nilsson må også nærme sig førsteholdet, efter han er kommet tilbage fra skade og har spillet og scoret for reserveholdet. Der er intet nyt om Thomas Kahlenberg.

AGF:
I de sidste 11 kampe har Glen Riddersholms mandskab blot fået syv Superliga-point, og det er bestemt ikke nok til at mætte et sultent publikum i Århus, hvorfor der også snart er brug for en sejr til holdet.

Senest, det blev til tre point, var 12. september hjemme mod FC Nordsjælland, og siden den sejr er der spillet seks runder i Superligaen.

Til opgøret har Glen Riddersholm igen Daniel A. Pedersen og Dino Mikanovic tilbage fra karantæne, mens Chris Ikonomidis igen er til rådighed efter landsholdsaktion senest. Derudover kan A.J. Soares være tilbage, efter han fik en bold i hovedet og sad ude senest.

Derudover må AGF også undvære både Jesper Juelsgård og Morten ‘Duncan’ Rasmussen, der er ude med skader.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-1-2): Rønnow – Larsson, Hermannsson, Röcker, Crone – Hjulsager, Nørgaard, Phiri – Mukhtar – Pukki, Wilczek

AGF (4-1-4-1): Jovanovic – Mikanovic, Backman, Soares, Khodzhaniiazov – Sverrisson – Spelmann, Olsen, Amini, Bjarnason – Junker

Vidste du, at…:

Er et hold inde i en dårlig stime, virker det i denne sæson til, at det er en god idé at møde AGF. Først var Esbjerg skidt kørende, men fik sæsonens første sejr mod AGF. Så var det Silkeborg, der fik sæsonens første sejr mod AGF og første hjemmesejr i Superligaen i mere end 20 kampe. Og senest var det altså OB, der brød en stime på seks nederlag i træk med en sejr over AGF. 

Dom:
Gassen er godt lidt af ballonen i Brøndby, men klubben er alligevel stor favorit til opgøret mod AGF, der sandt for dyden ikke er godt kørende Det bliver interessant at se, om AGF kan matche den energi, som Brøndby-holdet kommer med, og om der mentalt sidder noget i AGF-spillerne, efter klubben blev skilt ad i Århus, hvor Brøndby vandt med 7-0 i sæsonens første møde mellem de to klubber.

AGF har kun vundet én gang på udebane i denne sæson – det var mod SønderjyskE på et tidspunkt, hvor SønderjyskE satsede meget på Europa. Brøndby bør stå med gode kort på hånden i forhold til at vinde dette opgør, og kan klubben tidligt få scoret mod AGF, kan det mentalt godt blive en lang kamp for AGF. Vi tror, at Brøndby igen slår AGF, men at det denne gang bliver tæt. 2-1 til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FCK-profil med hattrick i målfest

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’